Trójka

Oto najlepsi 2012!

29.12.2012 14:51
Poznaj laureatów Plebiscytu "Radiowego Domu Kultury": najlepsza płyta, książka, wydarzenie. Zobacz, kto został Kulturystą Roku.
Daniel Rycharski
Daniel RycharskiFoto: materiały promocyjne
Posłuchaj
06'37 Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii wydarzenie roku. Artur Rojek opowiada o zwycięskim Off Festivalu
06'00 Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii książka roku. Filip Springer opowiada o projekcie "Źle urodzone"
06'02 Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii płyta roku. Maria Peszek opowiada o albumie "Jezus Maria Peszek”
05'25 Kulturysta Roku 2012 Daniel Rycharski opowiada o swoich działaniach artystycznych
więcej
Źle urodzone - z Trójkowym Znakiem Jakości
Źle urodzone - z Trójkowym Znakiem Jakości
Prace Daniela Rycharskiego
Prace Daniela Rycharskiego

PODSUMOWANIE. Znowu rekord!

Tego się nie spodziewaliśmy! W Plebiscycie 2012 wzięło udział o 3597 osób więcej niż w roku poprzednim – w sumie głosy oddało 10620 słuchaczy. To najwięcej w ośmioletniej historii! Bardzo dziękujemy.

Tak duży odzew i wzrost zainteresowania, obserwowany przez nas z roku na rok, każe wierzyć, że w polskiej kulturze dzieje się naprawdę wiele ciekawych rzeczy, że dostrzegane są ważne i wartościowe inicjatywy i że warto je przedstawiać na antenie Trójki.

 

Oto najlepsi 2012!

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wydarzyło się w "Radiowym Domu Kultury" bardzo dużo. Tradycyjnie już podróżowaliśmy, odwiedzając i relacjonując najważniejsze wydarzenia kulturalne w Polsce – nie tylko te w czasie wakacji. Na antenie pojawiły się dwa nowe cykle – "W telefonicznym skrócie" , będący przewodnikiem po wydarzeniach odbywających się w mniejszych miejscowościach, z dala od metropolii oraz opowieści Anny Dudzińskiej (Polskie Radio Katowice) o "Najciekawszych budynkach świata" . Bardzo dużo czytaliśmy, odwiedziliśmy najważniejsze wystawy, gościliśmy artystów, muzyków, pisarzy. Relacjonowaliśmy też wydarzenia odbywające się poza Polską, a związane z promocją naszej rodzimej kultury.

Tytuł "Kulturysty Roku" – honorowy – przyznaliśmy po raz trzeci, decyzją Instruktorów RDK. Z kolei Słuchacze wskazali najlepszą płytę, książkę i najważniejsze wydarzenie 2012 roku. Poniżej przedstawiamy wyniki.

 

KULTURYSTA ROKU. Daniel Rycharski

/

Ma 26 lat. Jest najmłodszym z tegorocznych nominowanych i najmłodszym, jak dotąd, Kulturystą Roku. (Przypomnijmy, że w roku 2010 wyróżniliśmy Cecylię Malik, a w 2011 – Honzę Zamojskiego).

Rycharskiego nagrodziliśmy "za akcje wiejskie, będące dowodem na to, że sztuka współczesna to nie tylko wielkomiejski luksus, za bezpretensjonalność, za działania z mieszkańcami i dla mieszkańców i za mobilną kapliczkę, będącą galerią sztuki współczesnej" .

Mieszka i pracuje w Krakowie oraz w położonej w powiecie sierpeckim (województwo mazowieckie) wsi Kurówko. Jak mówi, zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi. - Od kilku lat realizuję projekt, którego początkiem był wiejski street-art – mówił w "Radiowym Domu Kultury" po ogłoszeniu nominacji . – Robimy różne akcje plastyczne. Ja jestem ich inicjatorem, ale pomagają mi mieszkańcy Kurówka.

Kulturysta Roku 2012 przyznaje, że już wiele lat temu uznał tereny wiejskie za "mocno niezagospodarowane", doszedł do wniosku, że "sztuka współczesna porzuciła te rejony", a on odnalazł tam "wiele bliskich tematów, godnych podjęcia". Odbiór ze strony mieszkańców okazał się lepszy, niż mógł przypuszczać – wyrazili duże zainteresowanie jego działalnością artystyczną. - To jest dla nich święto – przyznaje Rycharski. – Te nasze wspólne działania w Kurówku są dla obu stron czymś wyjątkowym - mówi.

W roku 2012 udało się Danielowi zrealizować kilka ważnych projektów. Jednym z ważniejszych były "Strachy na dziki i ptaki", realizowane we współpracy z warszawską fundacją vlep[v]net. Wzięli w nim udział niemal wszyscy mieszkańcy Kurówka! Później przyszedł czas na galerię "Kapliczka" , w to przedsięwzięcie zaangażował się sołtys, Edward Pesta – na potrzeby projektu "przepisał – jak mówi artysta – kawałek ziemi". Rycharski kontynuował także projekt tworzenia murali, namalował kilkanaście sylwetek zwierząt na budynkach gospodarczych – szopach czy przystankach, nakręcił także film dokumentalny o wsi, w której tworzy swoje prace.

-Przez to, że nigdy nie patrzyłem na siebie jak na artystę miejskiego, krakowskiego, mam dużo do powiedzenia o polskiej wsi i problemach, z jakimi muszą borykać się jej mieszkańcy – dodaje Rycharski. I zapowiada, że już za kilka miesięcy poszerzy swój projekt o nową wieś, położone nieopodal Kurówka Smorzewo.

Danielowi bardzo serdecznie gratulujemy i zapowiadamy, że nie przestaniemy go śledzić – tak, jak to czyniliśmy w roku 2012. Dziękujemy, pozdrawiamy i będziemy przyglądać się pozostałym nominowanym, którymi byli: Przemek Dębowski, Karolina i Piotr Jakoweńko, Jan Bernad i Julita Wójcik.

 

PŁYTA ROKU. Maria Peszek, "Jezus Maria Peszek"

/

Pierwsza siódemka po polsku! I niespodzianka – po raz pierwszy od chwili, gdy jest nominowany, zespół HEY nie zwycięża w plebiscycie!

Walka w tej kategorii – o pierwsze trzy miejsca – była zażarta! Od samego początku jednak przewaga Marii Peszek była bardzo widoczna. Ostatecznie "Jezus Maria Peszek" zdobyła 24 proc. wszystkich oddanych głosów, "Do rycerzy, Do szlachty, Doo Mieszczan" – 21 proc., a debiutancka płyta zespołu KAMP! – 19 proc. Kolejne na liście Kim Nowak i Kapela Ze Wsi Warszawa zdobyły odpowiednio – 10 i 7 proc. wszystkich głosów.

W roku 2011 za płytę roku słuchacze uznali "8" Nosowskiej.

 

Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii płyta roku:

 1. Maria Peszek, "Jezus Maria Peszek”
 2. HEY, "Do rycerzy, Do szlachty, Doo mieszczan"
 3. KAMP!, "Kamp!"
 4. Kim Nowak, "Wilk"
 5. Kapela Ze Wsi Warszawa, "NORD"
 6. R.U.T.A., "Na Uschod"
 7. UL/KR, "UL/KR"
 8. Grimes, "Visions"
 9. Beach House, "Bloom"
 10. Chromatics, "Kill For Love"

 

KSIĄŻKA ROKU. Filip Springer, "Źle urodzone"

/

Można powiedzieć – nareszcie doceniony! Choć nominowany do najważniejszych nagród literackich za poprzednią książkę – "Miedziankę" (4. miejsce w Plebiscycie 2011), Filip Springer nie otrzymał – niestety – żadnej z nich… Docenili go za to słuchacze "Radiowego Domu Kultury".

Jego "Źle urodzone" (czyli opowieść – tekstowa i zdjęciowa – o architekturze PRL-u, o niezrozumieniu, a często także i pogardzie dla powojennych budowli modernistycznych) wygrały zdecydowanie! Zdobyły 26 proc. wszystkich oddanych głosów, zostawiając daleko w tyle inne książki – "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith (16 proc.) i "Kochanie, zabiłam nasze koty" Doroty Masłowskiej (12 proc.).

W roku 2011 za książkę roku słuchacze uznali "Drwala" Michała Witkowskiego.

 

Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii książka roku:

 1. Filip Springer, "Źle urodzone”
 2. Patti Smith, "Poniedziałkowe dzieci"
 3. Dorota Masłowska, "Kochanie, zabiłam nasze koty"
 4. Boel Westin, "Tove Jansson. Mama Muminków"
 5. Paul Auster, "Sunset Park"
 6. Konstanty Usenko, "Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu"
 7. Robert Brylewski/Rafał Księżyk, "Kryzys w Babilonie"
 8. Sylwia Chutnik, "Cwaniary"
 9. Alina Szapocznikow/Ryszard Stanisławski, "Kroją mi się piękne sprawy"
 10. Adam Mazur, "Decydujący moment"

 

WYDARZENIE ROKU. Off Festival 2012

Kadr
Kadr spotu telewizyjnego tegorocznej edycji OFF Festivalu

Drugie z rzędu zwycięstwo katowickiego festiwalu! W zeszłym roku Off zdobył 25,3 proc. wszystkich oddanych głosów, w tym roku nieco mniej – równo 25 proc.

Kolejne miejsca mogą być niespodzianką. Bardzo wysoko i z 16 proc. – "Rok Johna Cage’a, Lublin 2012" – wymyślony i przygotowany przez nominowanego do tytułu Kulturysty Roku – Jana Bernada. Na trzecim miejscu, najwyżej w historii Plebiscytu i dotychczasowych nominacji, znalazł się krakowski festiwal Sacrum Profanum. Na jego tegoroczną, jubileuszową, polską edycję głos oddało 13 proc. osób.

Od dwóch lat wśród nominowanych nie pojawia się Open’er Festival (posiada tytuł honorowy), który zwyciężał w sześciu pierwszych Plebiscytach. Warto zauważyć, że w tegorocznym zestawieniu znalazł się jednak projekt "Sztuka na Open’erze" – z 4 proc. wszystkich głosów na 7. miejscu.

Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii wydarzenie roku:

 1. Off Festival 2012
 2. Rok Johna Cage’a, Lublin 2012
 3. Sacrum Profanum 2012
 4. Nowa Muzyka 2012
 5. "Slow Man", czyli Coetzee na Malcie
 6. Le CorbusYear
 7. Sztuka na Open’erze
 8. Łódź Design
 9. Miesiąc Fotografii 2012
 10. Unsound Festival

 

Wszystkim, nie tylko laureatom, gratulujemy!

Dziękujemy i do usłyszenia w 2013 roku!

 Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

RADIOWY DOM KULTURY przedstawia: Najlepsi 2011!!!

30.12.2011 21:00
W tę sobotę wszystko stanie się jasne. Słuchacze RDK wybrali najważniejsze wydarzenie kończącego się roku, najlepszą płytę i najlepszą książkę.
RADIOWY DOM KULTURY przedstawia: Najlepsi 2011
Foto: Glow Images/East News

Instruktorzy RDK przyznali tytuł Kulturysty Roku. Kto znalazł się w gronie zwycięzców? Szczegóły w specjalnym, zamykającym niezwykle bogate – gdy idzie o wydarzenia kulturalne – dwanaście miesięcy, wydaniu programu.

Będą też wspomnienia, wrócimy do miejsc, z których nadawaliśmy (nie tylko w okresie festiwalowym), przypomnimy najciekawsze akcje artystyczne i ich twórców. Pojawi się też, oczywiście, muzyka z ulubionych płyt Słuchaczy i Instruktorów RDK.

Przypomnijmy, że tytuł Kulturysty Roku przyznany zostanie po raz drugi, jako pierwsza – w roku 2010 – otrzymała go krakowska artystka Cecylia Malik za projekt "365 drzew".

W tym roku nominowani zostali: Ewa Gołębiowska, Honza Zamojski, Monika Drożyńska, Kolektyw Sputnik Photos Polska (Agnieszka Rayss, Jan Brykczyński, Michał Łuczak, Rafał Milach i Adam Pańczuk) oraz Paweł Dunin-Wąsowicz.

Plebiscyt Słuchaczy odbywał się (między 17 a 30 grudnia) po raz siódmy. W poprzedniej edycji, w roku 2010, triumfowali: Open’er Festival (w kategorii wydarzenie roku), Brodka (za "Grandę" w kategorii płyta roku) i… Wojciech Mann (za "RockManna" w kategorii książka roku).

Laureaci otrzymają dyplomy, które wykona młody artysta, pomysłodawca znaku i maszyny do szeptania, Jarema Drogowski

W sobotnie popołudnie, między 13 a 15 zapraszają: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska i Michał Nogaś

Jesteśmy też na Facebook'u >>

Czytaj także

RDK: przedstawiamy zwycięzców Plebiscytu i Kulturystę Roku 2012!

29.12.2012 11:48
Jak co roku, w ostatnim wydaniu "Radiowego Domu Kultury" przypominamy najważniejsze wydarzenia i spotkania ostatnich dwunastu miesięcy. I oddajemy głos Słuchaczom – to oni wybrali najlepszą płytę i książkę, a także najważniejsze wydarzenie roku. Instruktorzy natomiast wskazali kolejnego Kulturystę.
aut. Jarema Drogowski
aut. Jarema DrogowskiFoto: aut. Jarema Drogowski

To był znów bardzo ciekawy rok! Gościliśmy w "Radiowym Domu Kultury" wielu artystów, pisarzy i muzyków. Odwiedziliśmy najważniejsze festiwale, opowiedzieliśmy o najciekawszych wystawach. Zaglądaliśmy do małych miejscowości, z dala od metropolii, by dowiedzieć się, jak tam ma się sztuka?

Przed nami podsumowanie ósmego roku działalności RDK! Dla nas to bardzo ważna chwila. I to z dwóch powodów. Po pierwsze, co jest już tradycją, to Słuchaczy poprosiliśmy o wskazanie najlepszych w roku 2012 – płyt, książek i wydarzeń. Wyniki będą, być może, zaskoczeniem, cieszymy się jednak z bardzo dużego zainteresowania Plebiscytem. Szczegóły przedstawimy w tym wydaniu.

Poznamy także kolejnego Kulturystę Roku. Ten tytuł przyznajemy od 2010 roku - w uznaniu zasług i z nadzieją, że w kolejnych latach wiele jeszcze dobrych słów będziemy mogli o tej osobie i jej działaniach powiedzieć… Wybór nie był łatwy (decyzja musi zapaść jednogłośnie), ale jesteśmy z niego zadowoleni i pewni, że – tak jak w poprzednich latach – okazał się trafny. Przypomnijmy, że nominowani zostali: Przemek Dębowski, Karolina i Piotr Jakoweńko, Daniel Rycharski, Jan Bernad oraz Julita Wójcik.

Dziękujemy za ten rok z nadzieją, że następny będzie jeszcze lepszy i jeszcze bardziej ciekawy – i do usłyszenia po 13-tej!

obszańska/szydłowska/nogaś

na FB 24/24

"Radiowy Dom Kultury" na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po 13.

Zobacz więcej na temat: kultura muzyka