Tadeusz Nalepa, ojciec polskiego bluesa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tadeusz Nalepa, ojciec polskiego bluesa
Pomnik Tadeusza Nalepy, gitarzysty, wokalisty i kompozytora, zwanego ojcem polskiego bluesa, stanął na ulicy 3-go Maja w Rzeszowie 12 grudnia 2009 roku. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Mogę być nawet i matką - zażartował kiedyś Tadeusz Nalepa w rozmowie z dziennikarzem. - Ja się na żadne przydomki nie obrażam - mówił bohater trzeciego odcinka nowego cyklu "MP3 - Muzyczny przewodnik Trójki" o polskich mistrzach.

Posłuchaj

Tadeusz Nalepa, ojciec polskiego bluesa (MP3 - Muzyczny Przewodnik Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tadeusz Nalepa szkołę muzyczną ukończył w Rzeszowie - w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. Na gitarze nauczył się grać sam. Pierwszą znaczącą nagrodą było wyróżnienie w kategorii duetów na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w roku 1963, gdzie wystąpił z Mirą Kubasińską, jego późniejszą żoną.

W 1965 roku założył grupę Blackout, którego wokalistami byli Mira Kubasińska i Stanisław Guzek, obecnie znany jako Stan Borys. Trzy lata później powstał Breakout. - Charakterystyczny głos Tadeusza Nalepy w niezrównany, pozornie pozbawiony emocji sposób, interpretował teksty poety Bogdana Lebla. Jego oszczędna unikająca nadmiernej wirtuozerii gra na gitarze oraz niewątpliwy talent kompozytorski stały się znakiem firmowym Breakoutu - przypomina Wojciech Włodarczyk.

Kiedy zespół rozpadł się, Nalepa kontynuował karierę solową, współpracując z wieloma cenionymi muzykami, m.in. tworzącymi Oddział Zamknięty, Maanam i Dżem, z tym ostatnim muzyk nagrał znakomitą płytę "Numero Uno".

Ciężka choroba nerek, wymagająca przeszczepu i częstych dializ, sprawiła, że występował i nagrywał coraz rzadziej. Umarł 4 marca 2007 roku w Warszawie, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim. W grudniu 2009 roku w Rzeszowie odsłonięto pomnik Tadeusza Nalepy przedstawiający artystę z gitarą w ręce idącego ulicą.

"MP3 – Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury" o godzinie 13.45. Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl).

Polecane