Trójka

Open’er Festival 2013: emocje rozgrzane do czerwoności

03.07.2013 21:03
Pierwszy dzień Open’er Festival za nami. Na scenie pojawili się m.in. Editors, Blur, Kendrick Lamar i Dawid Podsiadło. Za nami także trwający 5 godzin spektakl Krzysztofa Warlikowskiego "Kabaret Warszawski".
Tom Smith - wokalista brytyjskiego zespołu rockowego Editors, podczas występu grupy w pierwszym dniu Opener Festival w Gdyni
Tom Smith - wokalista brytyjskiego zespołu rockowego Editors, podczas występu grupy w pierwszym dniu Open'er Festival w GdyniFoto: PAP/Adam Warżawa
Posłuchaj
06'50 Open’er Festival 2013: Mikołaj Ziółkowski co nowego na festiwalu (Program alternatywny/Trójka)
03'53 Open’er Festival 2013: Tom Smith o inspiracjach zespołu Editors (Program alternatywny/Trójka)
04'22 Open’er Festival 2013: Dawid Podsiadło o koncercie (Program alternatywny/Trójka)
07'44 Krzysztof Warlikowski o spotkaniu z publicznością na Open’er Festival 2013 (Program alternatywny/Trójka)
więcej
Blur, Editors i Kendrick Lamar na Open'er Festival
Blur, Editors i Kendrick Lamar na Open'er Festival
Nick Cave z the Bad Seeds, Matisyahu i Tame Impala na Open'er Festival
Nick Cave z the Bad Seeds, Matisyahu i Tame Impala na Open'er Festival

Z radiowego studia festiwalowego nadawane będą relacje i audycje, znów zostanie otwarta także "Biblioteka Trójki”.

- Teren festiwalu uległ zmianie. Mamy tu mikrokosmos muzyki, mikrokosmos kultury, mikrokosmos sztuki. Powstały nowe miejsca, nowe przestrzenie. Obok totemu Maurycego Gomulickiego jest nowa praca Pawła Althamera i grupy Nowolipie. Niezwykła instalacja, do której może wejść 150 osób, praca zbudowana jest z autobusów – mówi Mikołaj Ziółkowski, dyrektor festiwalu. Jak dodaje przejście aleję openerową jest zupełnie innym doświadczeniem niż rok temu. Pojawił się nowy namiot z jedzeniem, a Trójkowy namiot w tym roku jest tuż obok strefy dla dzieci. Niezapomnianym momentem pierwszego dnia Open’er Festival 2013 będą także koncerty Blur i Kendrick Lamar.

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej podstronie poświęconej Open'er Festival

Agnieszka Szydłowska przed koncertem Editors spotkała się z wokalistą grupy, Tomem Smithem. Opisując siebie słuchaczom zwrócił uwagę na swój wysoki wzrost (6 stóp) i długie ręce. Była chwila, aby porozmawiać o inspiracjach muzycznych Editors.

Zapraszamy do odwiedzenia kanału Open'er Festival na moje.polskieradio.pl

W audycji gościł także Dawid Podsiadło, którego koncert w namiocie zainaugurował festiwalowe granie. - Było cudownie i aż trudno uwierzyć, że koncert rozpoczął się o 17.00. Po trzecim utworze namiot był pełen – mówił artysta. Odnosząc się do swojego debiutanckiego albumu, który okazał się wielkim sukcesem muzyk podkreślał, że dla niego to wciąż sen. - Ciężko mi w to uwierzyć. Dotrze to do mnie jak będę miał czas odpocząć, pomyśleć – przyznaje Dawid Podsiadło.

PEŁEN PROGRAM OPEN'ER FESTIVAL (PDF) >>>

W programie alternatywnym nie mogło także zabraknąć Krzysztofa Warlikowskiego, którego spektakl "Kabaret Warszawski" można było zobaczyć w środę. Trójkowi wysłannicy oceniają bardzo pozytywnie 5-godzinną inscenizację, choć dało się słyszeć także inne opinie. Jak podkreślają to bardzo dobrze, jeśli sztuka pobudza do dyskusji. - To bardzo fajny moment konfrontowania się z ludźmi, którzy nie tylko chodzą do teatru. Tu na Open’er Festival teatr jest połączony z życiem, a młoda widownia jest wyjątkowa – oceniał w rozmowie z Agnieszką Obszańską reżyser.

gs

Zobacz więcej na temat: Open'er Festival 2013
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Program Open’er 2013: koncerty, wystawy, warsztaty i wiele innych atrakcji w Gdyni

03.07.2013 10:33
Blisko 100 koncertów i setów dj’skich, kilkanaście godzin przedstawień teatralnych, maratony filmów dokumentalnych, pokazy mody, wykłady i warsztaty designu oraz spotkania w strefie NGO.
Program Opener 2013: koncerty, wystawy, warsztaty i wiele innych atrakcji w Gdyni
Foto: Open'er Festival/Tomek Kamiński

W środę 3 lipca rusza Open’er, tym razem– dzięki niedzielnemu koncertowi Rihanny (bez dodatkowych kosztów dla posiadaczy karnetów) – trwający pięć dni.

Pierwszy koncert na dużej scenie festiwalu o godz. 20. W Gdyni pojawi się zespół Editors, a transmisji koncertu będzie można słuchać w Trójce. Po Editors wystąpi zespół Blur, a pierwszy dzień na dużej scenie zamknie Kendrick Lamar.

Na Open’er Festival 2013 wystąpią takie gwiazdy, jak: Nick Cave and the Bad Seeds , Blur , Queens of the Stone Age , Kings of Leon i Arctic Monkeys , Animal Collective , Disclosure, Maria Peszek i Tame Impala, Kaliber 44, Vavamuffin , Oszibarack , a na finał Jonny Greenwood.

Wszyscy chętni mogą pojawić się na dworcu Gdynia Główna, gdzie od środy do soboty będzie działała Dworcowa Scena Akustyczna. Przez cztery dni festiwalu koncerty zagrają tam m.in. Twilite, Skubas, Sorry Boys, The&, Sambor, Bobby The Unicorn i Peter J. Birch. Koncerty o 13:00 i 15:00.

W środę o 11:00 kilkuset widzów zobaczy pierwsze przedstawienie w ramach Teatru na Open’erze. Będzie to premierowy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego „Kabaret Warszawski”. Pozostałe tegoroczne przedstawienia to „Courtney Love”, „Paw Królowej” i „Nancy. Wywiad”. Na wszystkie spektakle obowiązywał system wcześniejszych rezerwacji.

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej podstronie poświęconej Open'er Festival

Zapraszamy do odwiedzenia kanału Open'er Festival na moje.polskieradio.pl

12:00 to godzina pierwszej wycieczki w ramach wspólnego projektu Open’era i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proponujemy zwiedzanie Gdyni szlakiem modernizmu, polskiego marzenia o nowoczesności. Muzeum, przy współpracy badaczy Gdyni i gdyńskich aktywistów miejskich, stworzyło program wycieczek, zatytułowany GDYNIA W BUDOWIE. Wycieczki starują przez wszystkie dni festiwalu o 12:00, 14:00 i 16:00 spod budynku dworca Gdynia Główna. 

Przed nami również kolejna odsłona Galerii Open’era, projektu, w ramach którego Alter Art zaprasza do współpracy czołowego polskiego artystę sztuk plastycznych bądź wizualnych. W ubiegłym roku był nim Maurycy Gomulicki, w środę, wraz z otwarciem bram festiwalu stanie się jasne, co przygotowaliśmy wspólnie z Pawłem Althamerem, rzeźbiarzem, performerem, społecznikiem. W nocy z soboty na niedzielę (6/7 lipca) po koncercie białoruskich zespołów Harotnica i N.R.M spod sceny ALTERKLUB Stage wyruszy kolejny marsz ku wschodzącemu słońcu, będący jego swoistą kontynuacją.

Sztuka będzie także jedną z form rozrywki dla najmłodszych uczestników Open’era. Jak co roku otwieramy KIDS ZONE, gdzie dzieci (pod opieką jednego opiekuna) mogą przeczekać koncert mniej ulubionego wykonawcy. Mali goście mają do wyboru instalacje artystyczne, interaktywny i muzyczny  plac zabaw, labirynt, tunele z materiału, teatr cieni itp. KIDS ZONE czynna jest codziennie od 16.00 do 23.00.

Zdecydowanie dłużej można się bawić na Silent Dicso. Ponownie przygotowujemy 300 par słuchawek, w których festiwalowicze zatańczą do muzyki granej m.in. przez kolektywy Double Trouble i Hungry Hungry Models.

(ei, materiały prasowe Open'er Festival)

Zobacz więcej na temat: Gdynia Open'er Festival 2013

Czytaj także

Open’er Festival 2013 jest eko

03.07.2013 13:21
Open’er Festival 2013 to wydarzenie muzyczne, podczas którego warto zajrzeć do strefy Eko. Co czeka tam na fanów muzyki? O tym w środę w audycji "Na cztery ręce".
Publiczność Opener Festival
Publiczność Open'er Festival Foto: Alter Art/Tomasz Kamiński

W środowy wieczór w Czwórce porozmawiamy z artystami, którzy będą pracować, tworzyć i prowadzić warsztaty w Open'erowej strefie Eko. Można tam m.in. zaprojektować  wymarzony domek i eksperymentować z jego kształtem, wielkością, proporcjami, albo sprawdzić jaki kształt ma powietrze, czy zbudować monstrualne konstrukcje z folii PCV.
My tam będziemy! Zapraszamy do strefy Eko. O tym, co tam sie dzieje w audycji "Na cztery ręce" po godz. 23.00, w środę 3 lipca, opowie Kamil Jasieński i jego goście.

W audycji pojawi się też rozmowa z Łukaszem Naporą na temat atrakcji tegorocznego Audioriver.

Po północy, w wakacyjnym cyklu "Taniocha", przedstawimy zaś człowieka, któremu udało się za niewielkie pieniądze pojechać w świat.

 Po godz. 00.30 zapraszamy do wysłuchania reportażu autorstwa Katarzyny Błaszczyk, pt. "Czy stać nas na ekologię?". Sklepy z ekologiczną żywnością są dzisiaj w każdym mieście. Jednak, aby w nich kupować trzeba też dobrze zarabiać. Reszcie społeczeństwa pozostaje jedzenie produktów z normalnych upraw, tymczasem te wspomagane są agrochemią. Czy rolnictwo bez agrochemii musi być drogie? Jaką mają wiedzę rolnicy o chemizacji upraw? Jak wyglądają ekologiczne uprawy i jak to się dzieje, że zdrowa żywność ma wysoką cenę i wreszcie... kto jest w stanie za to płacić?

Zapraszamy w środę, 3 lipca, na audycję "Na cztery ręce"!

Czytaj także

Ruszył Open'er Festival 2013: koncerty, wielkie gwiazdy i...

04.07.2013 09:00
Bramy Open'er Festival 2013 otwarte. - O17.00 rozpoczął się koncert Dawida Podsiadło, najgłośniejszego polskiego debiutanta. To pierwszy koncert w namiocie Open'er Festival w tym roku - relacjonuje Agnieszka Szydłowska.
Ruszył Opener Festival 2013: koncerty, wielkie gwiazdy i...
Foto: fot. Alter Art/Tomasz Kamiński
Posłuchaj
03'21 Ruszył Open'er Festival 2013. Agnieszka Szydłowska zaprasza na koncert Editors
więcej

Na scenie głównej Open'er Festival jako pierwszy wystąpi w środę zespół Editors, koncertu będzie można na żywo słuchać w Trójce!

Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00.  - Na scenie już czekają instrumenty - mówi wysłanniczka Trójki do Gdyni.

Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej podstronie poświęconej Open'er Festival

Zapraszamy do odwiedzenia kanału Open'er Festival na moje.polskieradio.pl

Jak dodaje wiele osób nosi Trójkowe parasolko-kapelusze, które przydadzą się niezależnie od pogody.

W środowy wieczór na scenie głównej zaprezentują się jeszcze Blur i Kendrick Lamar.

PEŁEN PROGRAM OPEN'ER FESTIVAL (PDF) >>>


Na kolejną relację z Open'er Festival 2013 zapraszamy po 19.00 w "Programie alternatywnym"

gs

Zobacz więcej na temat: muzyka Open'er Festival 2013