Trójka

Zajrzyj za kulisy pokazów mody. Nick Knight w Trójce

09.06.2013 11:50
Gdy w 2000 roku Nick Knight założył SHOWstudio, multimedialną platformę poświęconą modzie, zmienił - raz na zawsze - sposób pokazywania elitarnej dotąd sztuki.
Zajrzyj za kulisy pokazów mody. Nick Knight w Trójce
Foto: SHOWstudio
Posłuchaj
47'35 Nick Knight w Trójce. Posłuchaj o tajemnicach świata mody (Powiększenie/Trójka)
więcej
Nick Knight - oto prace mistrza
Nick Knight - oto prace mistrza

Knight wpuścił globalną publiczność na sesje zdjęciowe, na pokazy mody i do pracowni projektantów. Pokazał zwykłym śmiertelnikom wszystko to, co do tej pory było dostępne dla wybranych.
Fotograf Nick Knight dał się poznać w latach 80. jako utalentowany współpracownik magazynu "i-D" i twórca katalogów projektanta Yamamoto. W kolejnej dekadzie jego prace zdobiły okładki największych magazynów, przez dziewięć lat realizował kampanie Diora przykładając się do wizerunkowej rewolucji szacownego domu mody. Pracował też przy słynnym kalendarzu Pirelli. Był rozchwytywanym twórcą kampanii reklamowych. Aż powiedział temu wszystkiemu: dość.
Artysta wyjaśnił w audycji "Powiększenie" w radiowej Trójce, że od 1987 roku dokumentował swoją pracę. Wszystkie sesje, w których brał udział były nagrywane kamerą. - Wiedziałem, że to, co się dzieje przed moim obiektywem, to coś wyjątkowego. Pozowały dla mnie ekscytujące osobowości - modelka Naomi Campbell, wokalista David Bowie czy projektant Aleksander McQueen. Jedynym zapisem z tych spotkań było zdjęcie. Dla mnie to było niewystarczające. Tam działo się przecież o wiele więcej, czego na zdjęciach nie widać - powiedział.
Frustracja spowodowana ograniczonymi możliwościami, jakie dawała praca dla magazynów mody, ale także zmiany, jakie nastąpiły w branży modowej w latach 90. (m.in. przejmowanie domów mody przez korporacje) sprawiły, że Knight coraz intensywnej myślał o stworzeniu jakiejś alternatywy.  Z pomocą przyszła mu technologiczna rewolucja - pojawienie się fotografii cyfrowej i nowego medium - internetu.
- Natychmiast dotarło do mnie jakie to daje możliwości - podkreślił Knight w rozmowie z Anną Gacek. Fotograf przyznał, że nigdy nie podobała mu się przepaść, jaka często dzieli artystę i odbiorcę. - Nigdy nie czułem potrzeby chowania mojej sztuki. Z radością pokazuję ludziom, jak tworzę. To wydaje mi się bardziej szczere - zaznaczył. Tak narodziła się platforma SHOWstudio.

W radiowej Trójce Knight powiedział także o tym, jak pracuje się z Kate Moss, czy Lady Gagą. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Anna Gacek!
Prace Nicka Knighta zobaczycie między innymi tu: www.facebook.com/powiekszenie.w.trojce

A do 16 czerwca w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie w Angel Wawel na Koletek 12 można oglądać piękne filmy SHOWstudio, szczegóły tu: www.photomonth.com Polecamy!

Audycji "Powiększenie" można słuchać w niedzielę po 11.05. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: moda
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Powiększenie" na Oscarach

23.02.2013 17:16
Jest jedna taka noc w roku – noc Oscarowa. Przepych kreacji i targowisko próżności. Za dużo to wciąż nie dość! O tym, jak gwiazdy szykują się do najważniejszego w roku wyjścia i jak ogromna jest to operacja z udziałem stylistów, agentów, projektantów mówiliśmy w "Powiększeniu".
Najpiękniejsza kreacja ubiegłorocznych Oscarów - Gwyneth Paltrow w kreacji Toma Forda
Najpiękniejsza kreacja ubiegłorocznych Oscarów - Gwyneth Paltrow w kreacji Toma FordaFoto: Fot.: PAP/EPA
Posłuchaj
31'18 "Powiększenie" 24.02.2013
więcej
Powiększenie na czerwonym dywanie
Jest jedna taka noc w roku – noc Oscarowa. Przepych kreacji i targowisko próżności. Za dużo to wciąż nie dość! O tym, jak gwiazdy szykują się do najważniejszego w roku wyjścia i jak ogromna jest to operacja z udziałem stylistów, agentów, projektantów w najbliższym Powiększeniu. Stylistka Olga Piekarska zdradzi czym kierują się aktorki wybierając kreację na wielką galę. I oczywiście powiemy o kilku niezapomnianych sukniach!
Ale zanim Los Angeles, Nowy Jork i Londyn. Za nami dwa pierwsze tygodnie mody. To już kolekcje na przyszłoroczną zimę! Nasz człowiek w Londynie – pokazujący tam Krzysztof Stróżyna opowie o swojej najnowszej kolekcji, a z dziennikarzem Piotrem Zacharą zrecenzujemy nowojorskie pokazy. I poplotkujemy o gorącym nazwisku – tym razem mody – Victorii Beckham. To już moda na rok 2014, ale w Powiększeniu wrócimy też do, uwaga, uwaga, początku XX wieku. Wtedy swoje pionierskie podejście do piękna prezentował Max Factor, w Powiększeniu fragment biografii mistrza, która właśnie ukazuje się w Polsce. 
Później szybko ‘beauty sleep’ i czekamy na Oscarową noc!
Do usłyszenia w niedzielę o 11.05,
Anna Gacek
Wszystko o czym mówimy w Powiększeniu można zobaczyć tu: 
www.facebook.com/powiekszenie.w.trojce

Stylistka Olga Piekarska zdradzała, czym kierują się aktorki wybierając kreację na wielką galę. I oczywiście mówiliśmy o kilku niezapomnianych sukniach!

Ale zanim Los Angeles - Nowy Jork i Londyn. Za nami dwa pierwsze tygodnie mody. To już kolekcje na przyszłoroczną zimę! Nasz człowiek w Londynie – pokazujący tam Krzysztof Stróżyna opowiadał o swojej najnowszej kolekcji, a z dziennikarzem Piotrem Zacharą recenzowaliśmy nowojorskie pokazy. I plotkowaliśmy o gorącym nazwisku – tym razem mody – Victorii Beckham.

To już moda na rok 2014, ale w "Powiększeniu" wróciliśmy też do, uwaga, uwaga, początku XX wieku. Wtedy swoje pionierskie podejście do piękna prezentował Max Factor, w "Powiększeniu" fragment biografii mistrza, która właśnie ukazuje się w Polsce. 

"Powiększenie" na antenie Trójki w co trzecią niedzielę o godz. 11.05.

Program przygotowuje i prowadzi Anna Gacek.

Wszystko, o czym mówimy w "Powiększeniu" można zobaczyć tu: www.facebook.com/powiekszenie.w.trojce

Zobacz więcej na temat: moda

Czytaj także

Trójkowy pokaz mody inspirowanej "Orłem”

20.05.2013 08:54
Młoda polska projektantka, Ula Rzepniewska, przygotowała kolekcję inspirowaną akcją społeczną "Orzeł może”. Zaprezentujemy ją podczas wyjątkowego pokazu 4 czerwca w warszawskiej Sali Kongresowej.
Dyplomowa kolekcja Uli Rzepniewskiej - autorki kolekcji inspirowanej akcją Orzeł może
Dyplomowa kolekcja Uli Rzepniewskiej - autorki kolekcji inspirowanej akcją "Orzeł może"Foto: arch. pryw. U. Rzepniewskiej
Posłuchaj
09'56 Ula Rzepniewska o kolekcji inspirowanej akcją "Orzeł może" (Powiększenie/ Trójka)
więcej

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Jedną z atrakcji wielkiego finału akcji będzie pokaz mody Uli Rzepniewskiej, która modę i projektowanie studiowała we Florencji. – Te cztery lata były najbardziej inspirującym okresem w moim życiu. W modzie zakochana jestem od zawsze, a studia mnie w tym utwierdziły. Miałam tam tak zwariowanych wykładowców, artystów, że to bardzo napędzało mnie do tworzenia – wspominała projektantka w audycji "Powiększenie”.

Ula Rzepniewska twierdzi, że projektuje "jak dla siebie". – Czyli tak, żebym chciała sama nosić rzeczy, które powstaną albo żeby chciała je nosić moja przyjaciółka. Dlatego zwykle są to też rzeczy proste – opowiadała.

Jak wobec tego będzie wyglądała kolekcja przygotowywana na 4 czerwca? – Będzie dominował nonszalancki minimalizm, ale będzie też troszkę drapieżna i upierzona... Projekty inspirowane są moją kolekcją dyplomową z Florencji, bo udało mi się w niej wypracować pewien styl, któremu chciałabym pozostać wierna – dodała projektantka w rozmowie z Anną Gacek.

Podczas wielkiego finału akcji "Orzeł może” w roli modelek wystąpią bardzo zaskakujące osoby. Wkrótce więcej informacji.

Wszystko o czym mówimy w "Powiększeniu", znajdziecie na www.facebook.com/powiekszenie.w.trojce