Trójka

Kobieta w więzieniu? "Najgorsza jest myśl, że młodość ucieka"

09.11.2014 14:49
Marcin Gutowski odwiedził zakład karny dla kobiet skazanych za najcięższe przestępstwa. Wysłuchał wstrząsających historii, ale zobaczył też, jak osadzone uczą się rzeźbić, albo jak prowadzą bloga, nie mając Internetu.
Zakłady poprawcze spełniają niezwykle istotną rolę w procesie resocjalizacji młodego człowieka
Zakłady poprawcze spełniają niezwykle istotną rolę w procesie resocjalizacji młodego człowiekaFoto: Glow Images/ East News
Posłuchaj
39'46 Marcin Gutowski szuka odpowiedzi na pytania: co kobieta robi w więzieniu, kto napije się Coca-Coli ze Strefy Gazy i kto może zostać wynalazcą (Znaki zapytania/ Trójka)
więcej

- Jest ciężko, bo człowiek ma coś takiego jak sumienie, tylko czasami go nie słyszy - opowiadała skazana za zabójstwo, na 25 lat więzienia, kobieta. Inna (w więzieniu spędziła już 17 lat) dodaje, że nie da się uciec od przeszłości, nikt tego nie potrafi, trzeba uczyć się z tym żyć i próbować coś w sobie zmienić.

Samotność, ograniczenia, marazm, odrzucenie? Co jest najtrudniejsze  w życiu w więzieniu? - Najgorsza jest myśl, że wszystko przepływa przez palce. Moi znajomi układają sobie życie, czerpią z niego garściami, a ja nic. Ja się starzeję. Jak wyjdę będę miała ponad 40 lat i będę zaczynała od nowa, więc rodziny już pewnie nie założę, ale na wolności chciałabym żyć dobrze i robić to, co lubię - przyznaje jedna z osadzonych, która do zakładu karnego trafiła w wieku 19 lat.

Kobiety zaczęły pisać bloga, żeby czytelnicy ich oczyma zobaczyli więzienie. Jak to robią, nie mając Internetu? O tym usłyszeć można w nagraniu audycji, w której Marcin Gutowski sprawdzał także kto wypije Coca-Colę ze Strefy Gazy i kto może zostać wynalazcą?

***

Tytuł audycji: Znaki zapytania

Prowadził: Marcin Gutowski

Data emisji: 9.11.2014
Godzina emisji: 11.05
(ei/kul)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Prawda jest jedna, czy niejednoznaczna?

14.04.2014 15:49
Czym jest prawda? W audycji "Znaki zapytania" próbowaliśmy odpowiedzieć na to pytanie.
Prawda jest jedna, czy niejednoznaczna?
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
11'47 Prawda jest jedna, czy niejednoznaczna? (Znaki zapytania/Trójka)
więcej

Według prof. Jacek Hołówki prawda to zgodność myśli z rzeczywistością, czyli tego co człowiek myśli i wyraża w języku oraz stanem rzeczy. - Tylko jak stwierdzić, że zachodzi zgodność myśli z rzeczywistością - pytał prof. Bohdan Dziemidok. - Czy to prawdziwa interpretacja faktów czy ocena, to bardzo trudno dowieść. Tym bardziej, że większość prawd ma charakter względny, absolutne prawdy są nieliczne poza koncepcjami religijnymi, w których łatwo powiedzieć, co jest prawda absolutną - dodał.

Więcej odpowiedzi na intrygujące pytania na stronie audycji "Znaki zapytania">>

- Filozofie od dawna wiedzą, co to jest prawda i wiedzą, że to pojęcie bardzo niejednoznaczne - mówiła prof. Magdalena Środa. - Są trzy domeny prawdy w znaczeniu metafizycznym, poznawczym i prawdą jako prawdomówność, czyli pewien rodzaj postawy. (…)Prawda jest pojęciem ogólnym, abstrakcyjnym i wieloznacznym - dodała.

Ksiądz dr Robert Skrzypczak powiedział, że prawda jest jedna i nie potrzebuje przymiotników. - Ktoś mówi o prawdzie naukowej, medialnej, naukowej czy procesualnej. A prawda jest jedna, sama się obroni i nie potrzebuje adwokatów - podkreślił. Prof. Tadeusz Gadacz określił prawdę, jako to co jest. - Prawda jest bytem, jeżeli chcemy się dowiedzieć od kogoś prawdy, to mówimy: powiedz tak, jak jest, jak się rzeczy mają. (...) Inna jest prawda oparta na doświadczeniu w naukach i można ją nazwać tzw. prawdą sobie. Natomiast jeśli mówimy o pewnych przekonaniach filozoficznych, politycznych czy religijnych, to mamy do czynienia z prawdą zawsze dla kogoś. Nie mogę powiedzieć, że bóg istnieje, albo bóg nie istnieje tylko zawsze muszę zapytać dla kogo - powiedział.

W "Znakach zapytania" sprawdziliśmy także skąd dokąd wiedzie droga krzyżowa oraz jak odbija palma.

Na audycję "Znaki zapytania" zaprasza Marcin Gutowski.

(to/mp)