Trójka

Po co nam oczyszczanie organizmu?

23.02.2014 15:30
Żeby utrzymać zdrowie w dobrym stanie, w równowadze muszą być: gospodarka wodna, elektrolityczna i równowaga kwasowo-zasadowa.
Po co nam oczyszczanie organizmu?
Foto: Glow Images/East News

Co to są przepływy kwasowo-zasadowe, dlaczego choroby idą w parze z kwasowością organizmu, co najszybciej reaguje na kwasowe jedzenie i jakie są tego konsekwencje?

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Każdego roku o tej porze przymierzamy się do porządków w ciele, a więc czyścić czy nie czyścić organizm i jak... Oto jest pytanie. Z odpowiedzią pospieszy dr Grażyna Pająk, biolog, dietetyk.

Zapraszam, Grażyna Dobroń.

Na audycję "Dobronocka" zapraszamy w poniedziałek, 24 lutego między północą do godz. 02.00.

Czytaj także

Rukola króluje na talerzu Kowalskiego. Czas zacząć szanować buraka i kartofla!

28.03.2013 12:00
- Za często zmieniamy siebie nie dla nas samych, ale po to, aby inni nas lepiej postrzegali. Polacy mają za mało szacunku dla normalności - mówi Jarosław Uściński, szef kuchni.
Rukola króluje na talerzu Kowalskiego. Czas zacząć szanować buraka i kartofla
Foto: BeverlyLR/sxc.hu/CC
Posłuchaj
06'05 Czas zacząć szanować buraka i kartofla (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
więcej

Idea piękna przejawia się i w stylu bycia, w zachowaniu, w wyznawanych wartościach, a także w kuchni jaką proponują Włosi.

Trójka z Rzymu. "Włosi są po prosu genialni">>>

Dla prawdziwego Włocha ważne jest "tu i teraz”, nikt nie zastanawia się nad tym, co będzie za trzy tygodnie. Włoch nawet jak zbankrutuje, nie odczuwa takiego stresu w jaki wpadnie Polak.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

- My kochamy stres, lubimy żyć problemami, jak się spotykamy to rozmawiamy o tych chorobach i problemach -  mówi w rozmowie z Grażyną Dobroń Jarosław Uściński, szef kuchni.

Włosi są nie tylko mistrzami gotowania, ale w codziennych rozmowach ten często temat się przewija. Jedzeniu poświęcają dużo uwagi. - Dla nich ważna jest tradycja. W miejscu, gdzie od wieków jadało się ryby, bo były, zajadają się rybami, tam gdzie ich nie ma, promowane są inne produkty - podkreśla szef kuchni.

Rozmówca Grażyny Dobroń uważa, że w Polsce trzeba robić kampanie namawiające do spożywania produktów regionalnych. - Nie szanujemy tego co mamy! Nie szanujemy buraka i kartofla - denerwuje się kucharz.

Jarosław Uściński zauważa, że Polsce panuje dziwna tendencja. - Źle się czujemy, jak mamy za długo regał, za długo telewizor, chcemy mieć wszystko nowe. Za często zmieniamy siebie nie dla nas samych, ale po to, aby inni nas lepiej postrzegali. Ja się tym brzydzę , bo uważam, że mamy za mało szacunku dla normalności - wyjaśnia.

"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Czytaj także

Jak radzić sobie ze stratą? Naucz się od kobiety, która przeżyła tsunami

17.02.2014 13:34
Rankiem 26 grudnia 2004 roku Sonali Deraniyagala straciła rodziców, męża i dwóch synków w tsunami, które uderzyło w południowe wybrzeże Sri Lanki. Swoje niewiarygodne cierpienie opisała w książce "Tsunami". - A przeżywała różne fazy, od odrętwienia, przez próby samobójcze, maniakalne chęci zemsty na świecie, aż do próby otumanienia się alkoholem - mówiła w Trójce psycholog dr Joanna Heidtman.
Tsunami w Tajlandii w 2004 r.
Tsunami w Tajlandii w 2004 r. Foto: wikipedia/ własność publiczna/ David Rydevik
Posłuchaj
95'04 Psycholog Joanna Heidtman radzi, jak przeżyć tragedię i ogromną stratę (Dobronocka/ Trójka)
więcej

Jak z cierpieniem po tragicznym tsunami w 2004 roku poradzili sobie tamtejsi mieszkańcy? Dr Joanna Heidtman miała okazję sprawdzić to osobiście. - Kiedy dwa lata temu poleciałam na Sri Lankę, postanowiłam kilka dni spędzić tam, gdzie przed 8 laty tsunami wdarło się gwałtownie w głąb lądu. Okazało się, że ludzie tam już się śmiali, szukali życia, ale tragedia była nadal widoczna - opowiadała w audycji "Dobronocka".

Zdaniem psycholog Azjaci, szczególnie z niektórych regionów, szybciej się podnoszą, "jak przygnieciona trawa". - Opłakują stratę, to jasne, ale trochę szybciej wstają po niej do życia. Pewnie częściowo wynika to z kultury, trochę z religii, poza tym tam wiele rzeczy przeżywa się zbiorowo, rodzinnie. Sieć takich relacji na pewno dodaje siły - mówiła Joanna Heidtman.

Gość Grażyny Dobroń zwracała przy tym uwagę, że tsunami należy rozumieć symbolicznie, bo dla jednych to cierpienie wywołane kataklizmem, a dla innych np. śmiercią kogoś bliskiego albo utratą pracy. Autorka książki miała wspaniałą rodzinę, kochającą się, ciekawą. - I te dobre wspomnienia na pewno pomogły jej stanąć po jakimś czasie na nogi - mówiła psycholog.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Sonali Deraniyagala na początku myślała, że tsunami było pokutą za jej winy z poprzedniego życia. Później było jej wstyd, nie rozumiała, dlaczego to ona przeżyła i dlaczego to ją dotknęła tragedia. - To naturalny element całego procesu. Kiedy spada na nas cierpienie, pojawiają się odwieczne pytania: dlaczego ja, dlaczego taka niesprawiedliwość, co jest ze mną nie tak? Oczywiście nie ma na nie odpowiedzi - przyznała Joanna Heidtman.

Psycholog opowiadała też o fazach, jakie przechodziła cierpiąca pisarka. - Od odrętwienia, przez próby samobójcze i maniakalne chęci zemsty na świecie, po próby otumanienia się alkoholem. Temu wszystkiemu przyglądała się jej rodzina, która podświadomie wyczuwała i rozumiała, że trzeba trwać, nie należy oceniać, czasami trzeba pilnować. Ale wiedziała też, że nie da się takiego procesu ani przyspieszyć, ani wytłumaczyć cierpiącej osobie - dodała psycholog.

Czy lekarstwem na taka traumę może być zupełna zmiana otoczenia i rozpoczęcie życia od nowa? Jak poradzić sobie ze sprzecznymi emocjami, jeśli przetrwało się grupową katastrofę? Jak na ciężkie przeżycia powinni reagować znajomi z pracy? Ile czasu potrzeba na przeżycie największej straty? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której padają odpowiedzi miedzy innymi na te pytania.

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek, między północą a godziną 2.00.

(ei/mk)

Czytaj także

Chcesz być lepszym? Zacznij dbać o siebie!

18.02.2014 13:40
- Aby dobrze wykonywać swój zawód, niezależnie od tego czym się trudnimy, warto myśleć na początku o sobie - mówi Jadwiga Kutowa, współzałożycielka działającego w Michałowicach Teatru Naszego.
Chcesz być lepszym? Zacznij dbać o siebie
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
05'17 Chcesz być lepszym? Zacznij dbać o siebie! (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
więcej

- Ludzie w ciemności widowni pozwalają sobie na uczucia i emocje, bo tego nie widać. Nie zawsze rozumiałam na czym to polega, że nagle widownia wypełnia się ogromną ilością ludzi niezależnie od tego czy to przedstawienie, czy koncert. Czego oni potrzebują, czym pragną się nasycić? - przyznaje gość Grażyny Dobroń.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Jak dodaje Jadwiga Kutowa, w zależności od wieku, w jakim jesteśmy, potrzebujemy innej diety, potrzebujemy też zupełnie innych emocji. - Nasz Teatr jest miejscem na totalną prawdę. Śpiewając piosenki, robiąc rzeczy rozrywkowe, dowcipne, lekkie, przekazujemy uczucia. Chcemy skłonić do wzruszenia, zamyślenia nad sobą, nad tymi, co odeszli, nad tymi, którzy się dopiero urodzą. To są radości, na które nie zawsze nam starcza czasu w biegu życia lub wstydzimy się je okazać - mówi gość "Instrukcji obsługi człowieka".

Skąd aktorzy Naszego Teatru biorą siłę? - Odnalazłam książkę "Pięć rytuałów tybetańskich. Ćwiczenia odmładzające" i zatopiłam się w lekturze. Od 2 lat ćwiczę te 5 rytuałów. Dają one moc myśleć o sobie jako o całości, że ciało, duch, radość, sposób jedzenia powoduje, że człowiek się totalnie regeneruje, odmładza, wyszczupla - przyznaje Jadwiga Kutowa.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(gs/ei)

Czytaj także

Dieta Ornisha - co jeść, żeby skutecznie walczyć z cholesterolem?

19.02.2014 11:49
Prof. Dean Ornish to amerykański kardiolog, który opracował 13-tygodniowy program żywieniowy oparty głównie na wegetarianizmie, małej ilości tłuszczu i ćwiczeniach. Efekty stosowania tej diety zaskoczyły nawet lekarzy.
Dieta Ornisha - co jeść, żeby skutecznie walczyć z cholesterolem?
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
06'21 Małgorzata Desmond tłumaczy na czym polega dieta Ornisha (Instrukcja obsługi człowieka/ Trójka)
więcej

Dieta Ornisha przeznaczona jest główne dla osób cierpiących na nadciśnienie, miażdżycę i inne choroby kardiologiczne.

Małgorzata Desmond, dietetyk i specjalista medycyny żywienia opowiadała w audycji "Instrukcja obsługi człowieka", że obecnie każdy Amerykanin, który jest w grupie wysokiego ryzyka chorób serca, czy to z powodu obciążenia genetycznego, czy nadwagi, może przejść przez program Ornisha, a zapłaci mu za to państwo. - To przełom w myśleniu - podkreśliła Małgorzata Desmond dodając, że dla państwa to znacznie tańsze niż np. wszczepianie bajpasów.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Dean Ornish porównał wyniki diety zalecanej przez lekarzy osobom z miażdżycą oraz dietę wegetariańską. Okazało się, że ta druga była znacznie skuteczniejsza, nie tylko w walce z nadwagą, ale także w obniżeniu poziomu cholesterolu. - Badania wykazały, że u 82 procent pacjentów stosujących metodę Ornisha można odroczyć wszczepienie bajpasów na co najmniej trzy lata. Ja także stosuję tę metodę. Najczęstszą reakcją pacjentów, którym ją zalecam, jest pytanie: to dlaczego nikt mi o tym wcześniej nie powiedział - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której znajdą Państwo więcej informacji na temat diety Ornisha.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(ei/mk)