"Była z piękniejszej epoki". Nie żyje Anna Szałapak, artystka "Piwnicy Pod Baranami"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Była z piękniejszej epoki". Nie żyje Anna Szałapak, artystka "Piwnicy Pod Baranami"
Anna SzałapakFoto: PAP/Radek Pietruszka

W sobotę zmarła w Krakowie artystka "Piwnicy Pod Baranami" Anna Szałapak. – Z ogromnym żalem informujemy, że dziś nad ranem zmarła Ania Szałapak – poinformowała w internecie "Piwnica Pod Baranami". Informację o śmierci artystki potwierdził dyrektor kabaretu Bogdan Micek. 

Posłuchaj

Artur Andrus o Annie Szałapak: "Była z piękniejszej epoki" (Serwis Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Anna Szałapak była pieśniarką, nazwaną przez Agnieszkę Osiecką "Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami", ale też doktorem nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury, wieloletnim pracownikiem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Była charakterystyczną postacią Krakowa, ubierała się na biało lub w bardzo jasne kolory.


Anna Szałapak Radek Pietruszka PAP 1200.jpg
Wspominamy ostatni koncert Anny Szałapak w Trójce

Jak napisano w biografii podanej na stronie internetowej artystki: "Urodziła się w Krakowie, w ostatni słoneczny dzień lata. Ponieważ kocha śpiewać, śpiewająco, w listopadzie 2012 roku, obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską, która ukazała się drukiem pt. "Szopka krakowska jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej. Studium historyczno-etnograficzne" (wyd. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)". 

Szałapak była doktorem nauk humanistycznych z zakresu etnografii i antropologii kultury, belenistą. 

Współpracowała z wybitnymi artystami, poetami, kompozytorami i muzykami, między innymi z Ewą Lipską, Michałem Zabłockim, Zygmuntem Koniecznym, Zbigniewem Preisnerem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Zaryckim, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim, Jackiem Wójcickim i Konradem Mastyło. 

Artystka występowała z powodzeniem z autorskimi koncertami i recitalami w kraju i za granicą, jej twórczość została także zarejestrowana na płytach: "Anna Szałapak z Piwnicy pod Baranami" (1991); "Koncert w Trójce" (1999); "Żywa woda" (2000); "Serca na rowerach" (2004), "Koncert kolęd z Szopką Krakowską w tle" (2011). Kilka programów zarejestrowała Telewizja Polska. 

Anna Szałapak była laureatką m.in.: Konkursu Programu Pierwszego TVP w 1993 roku za wykonanie piosenki "Zaklinanie, czarowanie"; Nagrody Programu Trzeciego Polskiego Radia Mateusz 97 za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek literackich, niepowtarzalny styl i niezapomniany koncert w Trójce; Złotego Lauru za mistrzostwo w sztuce piosenki literackiej, przyznanego przez Fundację Kultury Polskiej w 2008 roku. 

Według źródeł internetowych, Anna Szałapak urodziła się 22 września 1952 r. w Krakowie, studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, tańczyła w zespole "Słowianki", a z kabaretem "Piwnica Pod Baranami" związała się od 1979 roku.

IAR/PAP/dad/ab

Polecane