Japończycy wciąż potrzebują naszej pomocy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Japończycy wciąż potrzebują naszej pomocy
Ishinomaki, prefektura Miyagi, północna Japonia, 12 czerwca 2011 r.Foto: Fot.: EPA/KIMIMASA MAYAMA Dostawca: PAP/EPA

- Wciąż ponad 90 tysięcy osób zmuszonych jest do mieszkania w schroniskach ewakuacyjnych - mówi Michiko Makino, attaché kulturalny ambasady Japonii w Warszawie.

Posłuchaj

Japończycy wciąż potrzebują naszej pomocy
+
Dodaj do playlisty
+

Japończycy, przyzwyczajeni przez naturę do kataklizmów, przez ostatnie tygodnie pracowicie odbudowywali drogi i domy, usuwali energetyczne awarie. Wiele udało się już zrobić, jednak ogólna sytuacja ciągle jest trudna.  

Na odbudowę czeka jeszcze wiele budynków m.in. szkół i to właśnie w taką pomoc angażuje się Polska Akcja Humanitarna. Jak zapewnia Anna Chipczyńska, przedstawicielka tej organizacji, PAH ciągle zbiera na ten cel pieniądze, potem zostanie wybrana konkretna inwestycja. – Najprawdopodobniej będzie to szkoła w jednej z prefektur dotkniętych trzęsieniem ziemi i tsunami, czyli w północno-wschodniej Japonii – mówi.

- Jesteśmy w trakcie negocjacji. Opracowujemy kosztorysy w porozumieniu z tamtejszym Komitetem Edukacji, który jest odpowiednikiem naszego polskiego Ministerstwa Edukacji. Po wyborze konkretnego miejsca, udzielimy potrzebnej pomocy.  Będziemy odbudowywać zniszczoną szkołę - mówi Chipczyńska. Do tej pory PAH zgromadził na ten projekt ponad milion złotych.

W przeszłości zdarzało się, że to my dostawaliśmy wsparcie od Japonii. I tak na przykład w 1989 roku Warszawa otrzymała Dzwon Pokoju. Został on podarowany przez miasta Hiroszima i Nagasaki, które zostały najbardziej zniszczone podczas  II wojny światowej. Dzwon przekazany Warszawie jest jedną z 90 identycznych kopii Dzwonu Pokoju. Ten piękny symbol na warszawskim Mokotowie dotrwał jedynie do 2002 roku. Został skradziony.


/

Przypomnijmy, że Trójka  aktywnie uczestniczy w akcji pomocy Japonii. Z naszej inicjatywy powstała płyta "Solidarni z Japonią" ze znakomitymi wykonaniami muzyki Fryderyka Chopina. Jak do tej pory, kupili Państwo prawie 50 tysięcy tych krążków - wzbogacając pomocowe konto PAH-u o pół miliona złotych. Bardzo dziękujemy!


 "Solidarnych z Japonią" nadal można kupować - na stronie sklep.polskieradio.pl, a także w salonach i sklepach internetowych empik.com i merlin.pl. Jest szansa, że płyta stanie się diamentowa, jeśli jej sprzedaż osiągnie liczbę 50 tysięcy egzemplarzy (a brakuje do tego tylko około trzech tysięcy). Przypominamy, że  płyta kosztuje jedynie 19 zł 99 groszy.

Polecane