Dzień z Patti Smith w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień z Patti Smith w Trójce
Patti Smith Foto: Fot.: wikimedia commons, lic. CC, Beni Köhler

Z okazji premiery książki "Poniedziałkowe dzieci"dziś na antenie Trójki będziemy mówić o fascynującej autobiografii artystki i przypominać jej muzykę.

/

Było to lato, gdy umarł Coltrane, lato miłości i zamieszek, lato, gdy przypadkowe spotkanie na Brooklynie pchnęło dwoje młodych ludzi na drogę twórczości artystycznej, poświęcenia i inicjacji. Patti Smith została poetką i wykonawczynią, a Robert Mapplethorpe rozwijał swój bardzo prowokacyjny styl w dziedzinie fotografii. Połączeni niewinnością i entuzjazmem, przemierzali Nowy Jork, od Coney Island po Czterdziestą Drugą Ulicę, aż dotarli do słynnego okrągłego stołu w lokalu Kansas City, w którym brylował krąg Andy’ego Warhola.

W 1969 roku para zamieszkała w hotelu Chelsea i weszła do środowiska ludzi okrytych – dobrą i złą – sławą, wpływowych artystów z barwnej alternatywnej cyganerii. Były to czasy wzmożonej świadomości, gdy światy poezji, rock and rolla, sztuki i seksualności zderzały się i wybuchały z całą mocą. W tym środowisku dwoje dzieciaków zawarło pakt, że będą się o siebie troszczyć.

"Poniedziałkowe dzieci" zaczynają się jako historia miłosna, a kończą jako elegia. To także hołd złożony Nowemu Jorkowi przełomu lat 60. i 70., jego bogaczom i biedakom, sprzedajnej miłości i demonom. To prawdziwa baśń, portret dwojga młodych początkujących artystów w przededniu sławy.

Książka została nagrodzona National Book Award. Znalazła się także w finale wielu innych nagród literackich (m.in. Los Angeles Times Book Prize oraz National Book Critics Circle Award). Przez 37 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów "New York Timesa”.

 Więcej o "Poniedziałkowych dzieciach" dziś w audycjach "Do południa” (9.00 -12.00) i "Program Alternatywny” (19.00 - 21.00).  W programach nie zabraknie muzyki artystki!

Polecane