Trójka

"Pociągi pod Trójkowym nadzorem" - dziennikarze zapowiadają pociągi

24.03.2013 22:00
W Poniedziałek Wielkanocny, 1 kwietnia, Trójka ma dla słuchaczy urodzinową, primaaprilisową niespodziankę. Dziennikarzy Programu 3 oraz artystów zaprzyjaźnionych z Trójką będzie można usłyszeć na siedmiu stacjach kolejowych w Polsce.
Pociągi pod Trójkowym nadzorem - dziennikarze zapowiadają pociągi
Foto: Fot.: Trójka
Posłuchaj
00'51 Dziennikarze Trójki o akcji "Pociągi pod Trójkowym nadzorem"
więcej
"Pociąg do Trójki" - przygotowania
"Pociąg do Trójki" - przygotowania

Akcja "Pociągi pod Trójkowym nadzorem" odbędzie się w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Dziennikarze Trójki, wraz z artystami, od południa przez godzinę będą zapowiadać przyjazdy i odjazdy pociągów. Czy słuchacze rozpoznają ich głosy? O tym będzie można się przekonać dzięki reporterom Programu Trzeciego, którzy będą nadawać relacje z miejsc wydarzeń.

51. urodziny Trójki. Zapraszamy do zabawy!

W związku z tym, że Trójka opanuje dziś dworce kolejowe, przygotowaliśmy dla wszystkich Słuchaczy zabawę. Można tworzyć razem z nami album "Pociągi pod Trójkowym nadzorem". Szczegóły znajdziecie w specjalnej zakładce "Pociąg do Trójki", która znajduje się na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia". Zapraszamy!

Rozkład jazdy:

Kraków Główny Artur Orzech i Alosza Awdiejew
Lublin Hirek Wrona i Romuald Lipko
Poznań Główny Artur Andrus i Hanna Banaszak
Toruń Główny Piotr Baron i Adam Nowak
Warszawa Centralna Wojciech Mann i Magda Umer
Warszawa Wschodnia Maria Czubaszek i Urszula Dudziak
Wrocław Główny Marek Niedźwiecki i Anna Maria Jopek

Kraków Główny Artur Orzech i Alosza Awdiejew

Lublin Hirek Wrona i Romuald Lipko

Poznań Główny Artur Andrus i Hanna Banaszak

Toruń Główny Piotr Baron i Adam Nowak

Warszawa Centralna Wojciech Mann i Magda Umer

Warszawa Wschodnia Maria Czubaszek i Urszula Dudziak

Wrocław Główny Marek Niedźwiecki i Anna Maria Jopek

Równolegle na antenie Trójki, w godzinach 12.00 - 15.00, Katarzyna Borowiecka w specjalnej audycji "Pociągi pod Trójkowym nadzorem" będzie śledzić poczynania swoich kolegów w nowych rolach.

Tak świętowaliśmy 50. urodziny Trójki >>> 

Pomocy w zorganizowaniu akcji "Pociągi pod Trójkowym nadzorem" udzieliły spółki należące do Grupy PKP-PKP SA, PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Intercity oraz TK Telekom. Akcję wsparli także przedstawiciele spółki Przewozy Regionalne.

Czytaj także

Rok z życia Trójki na zdjęciach

22.09.2012 13:26
"Na Myśliwieckiej" to fotoreportaż Marcina Zawadzkiego dokumentujący 50. rok istnienia Trójki - miejsca skupiające oddanych swojej pracy pasjonatów radia.
Agnieszka Szydłowska i słuchaczki na jednym z festiwali
Agnieszka Szydłowska i słuchaczki na jednym z festiwaliFoto: Fot. www.marcin-zawadzki.com

Zdjęcia były wykonywane między 1 kwietnia 2011 a 1 kwietnia 2012, czyli pomiędzy 49. a 50. urodzinami stacji. Przedstawiają radiowców w ich naturalnym środowisku - w studiach nagraniowych, na kolegiach redakcyjnych, podczas koncertów w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, zbierania materiałów przez reporterów, radiowej transmisji rozdania Oskarów czy audycji plenerowych w Szklarskiej Porębie i Augustowie.

Fotograf starał się przedstawić przekrój pracy radiowca, od zbierania materiałów i narad, przez pracę w studio, obsługę techniczną aż po spotkania ze słuchaczami i uroczyste koncerty. Na zdjęciach rozpoznamy znajome twarze (Magdę Jethon, Wojciecha Manna, Artura Andrusa, Marka Niedźwieckiego, Agnieszkę Szydłowską), ale poznamy też cichych bohaterów stacji.

Paweł
Paweł Sołtys i Krystian Hanke. Fot. www.marcin-zawadzki.com

Nie to jest jednak najważniejsze. Głównym celem reportażu było wizualne przedstawienie odbiorcom tego, co na co dzień jest tylko słyszalne oraz uchwycenie wyjątkowej atmosfery Trójki jako miejsca skupiającego oddanych pracy pasjonatów radia. Miejsca o wyjątkowej energii, której działanie mocno odczuwają słuchacze i często dają temu wyraz.

Galerię plenerową można oglądać przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7. 

Marcin Zawadzki – fotograf. Na co dzień wykonuje zdjęcia komercyjne. Jego pasją jest reportaż, obserwowanie nowych środowisk. Autor m.in. zdjęcia okładkowego książki "Trójka z dżemem. Palce lizać!".

Czytaj także

Zobacz film zza kulis jubileuszowego koncertu Trójki!

04.11.2012 19:05
W ramach obchodzonego w tym roku 50-lecia Programu Trzeciego Polskiego Radia w niedzielę w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się specjalny koncert z udziałem gwiazd. Zapraszamy do zobaczenia filmu i zdjęć z tego wydarzenia.
Marcin Gutowski i Marcin Kydryński
Marcin Gutowski i Marcin KydryńskiFoto: Fot.: Dariusz Kawka
Posłuchaj
63'02 Posłuchaj koncertu "Jak być kochaną, czyli 50 lat historii z Trójką"
04'54 Życzenia, wspomnienia i zachwyty!
więcej
Obejrzyj
Kulisy jubileuszowego koncertu Trójki

Impreza transmitowana była na antenie Programu Trzeciego oraz TVP 2. Słuchaczy i widzów zabraliśmy w muzyczną podróż po pięciu dekadach historii Polski oraz radiowej Trójki.

Zapraszamy na naszą stronę jubileuszową >>>

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. – Trójka to naprawdę potęga. Ma swoją ulicę, swój pieniądz, swój transatlantyk, swój hymn, potężną armię słuchaczy a dziś największą w całym 50-leciu słuchalność. Trójka może być wzorem do naśladowania dla wielu środowisk, instytucji, także w obszarze mediów publicznych – powiedział na początku koncertu.
Najważniejsze piosenki z ostatnich 50 lat zaśpiewali najlepsi polscy wykonawcy: Sebastian Karpiel-Bułecka, Justyna Steczkowska, T.Love, Lao Che, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kuba Badach i Mietek Szcześniak, Anna Maria Jopek, Raz Dwa Trzy. Po raz pierwszy można było usłyszeć niezapomniane utwory z repertuaru legend polskiej sceny muzycznej (m.in. Czesława Niemena, Ewy Demarczyk czy Republiki) w interpretacjach zaproszonych artystów i nowych aranżacjach Zygmunta Kukli, który dyryguje Polską Orkiestrą Radiową.

Posłuchaj historii Trójki w dźwiękach >>>
Koncert "Jak być kochaną, czyli 50 lat historii z Trójką" wzbogacony został o nagrania wideo z archiwalnymi kronikami i wspomnieniami znanych ludzi, związanych na przestrzeni lat z Programem Trzecim. Imprezę prowadzili Grażyna Torbicka i Artur Andrus. W Teatrze Polskim nie zabrakło też Zbigniewa Zamachowskiego, Stefana Friedmanna, Wojciecha Manna, Marka Niedźwieckiego, Piotra Barona, Piotra Stelmacha i Roberta Kantereita.

Usłyszeliśmy także wspomnienia i życzenia pracowników Programu Trzeciego: Marii Czubaszek, Ewy Ziegler, Jacka Fedorowicza, Jana Borkowskiego, Jana Chojnackiego, Pawła Sztompke, Marcina Kydryńskiego, Artura Orzecha, Marcina Łukawskiego, Jurka Owsiaka, Jerzego Sosnowskiego, Piotra Metza, Michała Olszańskeigo, Agnieszki Szydłowskiej, Marka Wałkuskiego i Kuby Strzyczkowskiego.

Ten ostatni, by uczcić 50-lecie Trójki, wypłynął w wielki rejs! >>>

Więcej informacji o obchodach jubileuszu Trójki znajdą Państwo na stronie trojka.polskieradio.pl oraz profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia".

Czytaj także

Historia Trójki w 33 odsłonach

05.11.2012 13:00
Waży 4 kilogramy, nie da się jej zabrać do kieszeni czy torebki, powstała na podstawie plebiscytu słuchaczy i pochłonęła 2 lata pracy Wiesława Weissa, ale jest! Książka "33 x Trójka".
Pierwsze, drugie i trzecie miejsce w plebiscycie ulubionych trójkowych aduycji
Pierwsze, drugie i trzecie miejsce w plebiscycie ulubionych trójkowych aduycjiFoto: fot. mat. promocyjne
Posłuchaj
10'39 Z Wiesławem Weissem rozmawia Marek Niedźwiecki
więcej

- Rozmawiałem z ponad stu osobami pracującymi w Trójce dziś i dawniej, związanymi z Trójką, z muzykami, którzy tu gościli. Roboty było tyle, że nie udało się jej wydać w kwietniu, gdy obchody 50-lecia Programu Trzeciego się rozpoczynały - wyjaśnia Wiesław Weiss w Trójce.

Odwiedź naszą stronę jubileuszową i zobacz jak świętujemy >>>

A wszystko zaczęło się od plebiscytu! W 2010 roku zaprosiliśmy naszych słuchaczy do wspólnego wybrania najlepszych audycji z całej historii Programu Trzeciego. 33 z nich zostały szczegółowo opisane w książce "33 x Trójka"!

/

Zobacz wyniki Plebiscytu! >>>

- Chciałbym podkreślić, że prócz omówienia audycji, starałem się poruszyć jak najwięcej tematów związanych z Trójką. Bardzo pomogły mi zachowane i udostępnione przez trójkowych dziennikarzy dokumenty i materiały z dawnych lat - dodał w rozmowie z Markiem Niedźwieckim.

Choć książka jest pokaźnych rozmiarów - około 700 stron, ponad 2000 zdjęć - to autor już przyznaje, że nie udało się w niej zamieścić wszystkich informacji. Ograniczenie do 33 audycji stanowiło jednocześnie ułatwienie i utrudnienie.

- Mam jednak nadzieję, że udało mi się na nowo naświetlić pewne zdarzenia, a nawet moment powstania Trójki. Panuje powszechna opinia, że pierwszy program został nadany 1 kwietnia 1962 roku, a to jest nieprawda...

Kiedy zatem Trójka miała swój początek? Posłuchaj całej rozmowy!

Na spotkanie z autorem oraz dziennikarzami Trójki zapraszamy w najbliższą środę, 7 listopada o godz. 18.00 do Empik Junior (ul. Marszałkowska 116/122) w Warszawie.

Popularna "Lista przebojów" Piotra Barona i Marka Niedźwieckiego, legendarny "Minimax" Piotra Kaczkowskiego, towarzyszące nam od lat w codziennym życiu "Zapraszamy do Trójki", wciągające do rozmowy o otaczającym świecie "Klub Trójki" Dariusza Bugalskiego, Jerzego Sosnowskiego i innych czy "Za, a nawet przeciw” Kuby Strzyczkowskiego, niezapomniany "RadioMann" Wojciecha Manna i Grzegorza Wasowskiego, pełna czaru "Siesta" Marcina Kydryńskiego, niepokorna "Offensywa" Piotra Stelmacha, zwariowany "Magiel Wagli" Wojciecha Waglewskiego i Fisza, wciągający "Teatrzyk Zielone Oko" oraz przezabawne "Rodzina Poszepszyńskich" Jacka Janczarskiego i Macieja Zembatego, "Kocham pana, panie Sułku" Jacka Janczarskiego, "60 minut na godzinę” Marcina Wolskiego, Jacka Fedorowicza i Andrzeja Zaorskiego, "Z pamiętnika młodej lekarki" Ewy Szumańskiej, "Nie tylko dla orłów" Grzegorza Wasowskiego, Marka Dalby, Wojciecha Manna, Beaty Michniewicz, Moniki Olejnik i Alicji Resich-Modlińskiej czy "Akademia Rozrywki" Artura Andrusa to tylko część audycji omówionych w książce. Opowieść o nich układa się w barwną, pełną anegdot historię radia, które bez wątpienia zasługuje na miano kultowego.

Z kim Wiesław Weiss rozmawiał przy pisaniu książki? Jak zdobywał zdjęcia? Czy pisaniu towarzyszyły tylko miłe doświadczenia? W jakich okolicznościach pojawiają się w książce Helen i Tomek Beksiński? Posłuchaj całej rozmowy!

"33 x Trójka", Wiesław Weiss, wyd. Vesper, premiera 7 listopada 2012.