Trójka

Amerykańskie płyty Krzysztofa Klenczona

15.11.2013 19:12
Czy o współtwórcy sukcesów Czerwonych Gitar i charyzmatycznym liderze Trzech Koron naprawdę wiemy już prawie wszystko?
Krzysztof Klenczon
Krzysztof KlenczonFoto: youtube.com

Na dostępnych w sprzedaży płytach "Krzysztof Klenczon. The Complete Recordings 1970-1972" oraz reedycji amerykańskiego albumu Klenczona (podpisanego jako Christopher) "The Show Never Ends", znajduje się wiele utworów zapomnianych lub nigdy nie udostępnionych szerszej publiczności.

Amerykańska płyta okazuje się znacznie ciekawsza (choć jest nierówna) niż się wydawało przed laty, a radiowe nagrania Trzech Koron pokazują Klenczona od najlepszej strony: zafascynowanego brzmieniem Hendriksa i Cream, a zarazem niezrównanego twórcę melancholijnych ballad.

O zmarłym tragicznie w 1981 roku muzyku będziemy rozmawiać z wydawcą wspomnianych albumów Pawłem Nawarą oraz – uwaga, uwaga! – z przebywającą właśnie w Polsce żoną artysty, panią Alicją Klenczon.

Na "Trójkowy wehikuł czasu" zapraszamy w sobotę 16 listopada o godz. 15.05.

Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski

Czytaj także

70 w skali Beauforta. Urodziny Krzysztofa Klenczona

14.01.2012 17:01
Krzysztof Klenczon, legenda polskiego beatu i rocka przełomu lat 60. i 70., skończyłby 14 lutego siedemdziesiąt lat.
Krzysztof Klenczon
Krzysztof KlenczonFoto: youtube.com
Posłuchaj
00'31 Krzysztof Klenczon, kompozytor, zdobyliśmy dwie złote płyty
00'33 Krzysztof Klenczon, kompozytor, to był najpiękniejszy okres w moim życiu
00'26 Krzysztof Klenczon, kompozytor, chciałem iść swoją drogą.
00'28 Krzysztof Klenczon, kompozytor, to było modne hasło - polska młodzież śpiewa polskie piosenki
więcej

Był niezwykle popularnym piosenkarzem i kompozytorem. Jego nazwisko przeszło do historii polskiej muzyki młodzieżowej i kojarzy się przede wszystkim z największymi przebojami "Czerwonych Gitar". W swej karierze artystycznej był także współliderem zespołów: Niebiesko-Czarni i Trzy Korony. Zginął w wypadku samochodowym w Stanach Zjednoczonych w 1981 roku.

"Tworzyliśmy historię"

Krzysztof Klenczon skomponował kilkadziesiąt piosenek, wylansował kilkanaście przebojów, między innymi: "Biały krzyż", "Powiedz stary, gdzieś ty był", "Nie przejdziemy do historii", "Jesień idzie przez park" i "10 w skali Beauforta". W 1978 roku artysta udzielił wywiadu Polskiemu Radiu. Wspominał wówczas początki kariery artystycznej, gdy w 1965 roku był współzałożycielem słynnych "Czerwonych Gitar". Po krótkim czasie zespół zaprezentował wiele przebojów: "No bo ty się boisz myszy", "Takie ładne oczy" czy "Kwiaty we włosach".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Chodziło o to, żeby robić własne piosenki. Wydawało się nam, że to będzie właśnie to, na co Polska czeka. Nagrałem z zespołem trzy longplaye, za które zdobyliśmy dwie złote płyty, to się liczy. To jest historia - podkreślał muzyk.

Pod kilku miesiącach do zespołu "Czerwone Gitary" dołączył Seweryn Krajewski. - Z Sewerynem zaczęliśmy grać pod koniec 1965 roku. Szczególnie w okresie początkowym i w czasie naszego największego rozkwitu pracowaliśmy jak mrówki. Bardzo dużo i bardzo ciężko. To był chyba najlepszy okres w moim życiu - wspominał Klenczon.

Iść własną drogą

W 1970 roku Krzysztof Klenczon rozstał się z "Czerwonymi Gitarami". Ostatnim etapem jego działalności artystycznej w Polsce, przed wyjazdem na stałe do Stanów Zjednoczonych, była praca z zespołem "Trzy korony", który założył w 1970 roku. - Mój niepokój twórczy podyktował mi ten krok, żeby iść moją własną drogą, zacząć coś. Robić coś. Nie poszło to na marne, mieliśmy kilka przebojów - oceniał kompozytor.

Kariera artystyczna Krzysztofa Klenczona rozpoczęła się w 1962 roku na I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Artystę dostrzegł Czesław Niemen i zaproponował mu współpracę z "Niebiesko-Czarnymi". Z zespołem występowały wtedy takie gwiazdy jak Wojciech Korda, Ada Rusowicz, Helena Majdaniec i Michał Burano.

Odchodził i wracał

Krzysztof Klenczon trzy razy rezygnował z działalności artystycznej i trzykrotnie wracał na estradę. Skomponował dziesiątki przebojów, wśród nich piosenkę "Powiedz stary, gdzieś ty był", w czasie gdy odnosił wielkie sukcesy z zespołem "Czerwone gitary".

W 1973 roku Krzysztof Klenczon wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował i nagrał jedną płytę. Zginął w 1981 roku w wypadku samochodowym w Chicago, w wieku 39 lat. Na cześć muzyka co roku odbywają się "Dni i noce Szczytna", podczas których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona. W 1993 roku w Gdyni zarejestrowano stowarzyszenie mające na celu propagowanie twórczości wokalisty.

IAR, gs

Czytaj także

Krzysztof Klenczon: piosenki świeże i proste

28.09.2013 17:49
Należał do najciekawszych postaci pierwszej fali muzyków rockowych w Polsce. Jego piosenki – nieskomplikowane, ale komponowane z niezwykłym talentem – stawały się wielkimi przebojami. W kolejnym odcinku cyklu "MP3" przedstawiliśmy sylwetkę Krzysztofa Klenczona.
Krzysztof Klenczon
Krzysztof KlenczonFoto: youtube.com
Posłuchaj
04'50 Krzysztof Klenczon: piosenki świeże i proste (Radiowy dom kultury/Trójka)
więcej

Krzystof Klenczon, urodzony w 1942 roku w Pułtusku, wychowywał się w Szczytnie. Gdy zdał maturę, wyjechał na studia do Gdańska – to był moment, w którym zaczął poważnie interesować się muzyką. Po raz pierwszy przed większą publicznością wystąpił jako 20-latek. Debiut na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie okazał się wyjątkowo udany.

Momentem przełomowym w jego artystycznej karierze było zaproszenia, jakie otrzymał od  Franciszka Walickiego, który nalegał, by Krzysztof Klenczon dołączył do zespołu Niebiesko-Czarni. W 1963 roku muzyk wystąpił z tą grupą w paryskiej Olimpii.

W pamięci większości słuchaczy Krzysztof Klenczon pozostanie jednak przede wszystkim jednym z liderów Czerwonych Gitar, kompozytorem m.in. takich przebojów jak: "Historia jednej znajomości", "Gdy kiedyś znów zawołam cię", "Kwiaty we włosach", "Powiedz stary gdzieś ty był".

Po kilku latach, w wyniku konfliktu z Sewerynem Krajewskim, opuścił zespół i założył grupę Trzy Korony. Rozczarowany artystycznie wyjechał do USA, gdzie. Pod koniec lutego 1981 roku został zaproszony przez klub polonijny do udziału w koncercie, z którego całkowity dochód miał być przeznaczony na cele charytatywne. Gdy Krzysztof Klenczon wracał z tego wydarzenia, doszło do tragicznego wypadku samochodowego. Muzyka nie udało się uratować, 7 kwietnia 1981 roku zmarł w szpitalu w Chicago.

"MP3 – Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

(mk)

Zobacz więcej na temat: Czerwone Gitary muzyka

Czytaj także

Czerwone Gitary symfonicznie. Bez Seweryna Krajewskiego, ale...

15.11.2013 19:00
- Pomysł zrodził się dość dawno, jednak cały czas były obawy czy nasza muzyka, stosunkowo prosta i bardzo melodyjna, nadaje się do opracowań symfonicznych - mówił w Jedynce Jerzy Skrzypczyk, perkusista Czerwonych Gitar.
Czerwone Gitary
Czerwone GitaryFoto: PAP/Piotr Batorowicz
Posłuchaj
10'31 Jerzy Skrzypczyk i Andrzej Szczypiorski o koncercie "Czerwone Gitary Symfonicznie" (Muzyczna Jedynka)
więcej

- Podczas konsultacji Andrzej Szczypiorski powiedział nam jednak, żebyśmy się nie obawiali. Obiecał, że dzięki jego aranżom nasza muzyka odżyje z nową siłą - dodał w "Muzycznej Jedynce" Jerzy Skrzypczyk.

O efekcie będzie można przekonać się już w sobotę 16 listopada podczas koncertu "Czerwone Gitary Symfonicznie" w warszawskiej Sali Kongresowej. Legendarny zespół po raz pierwszy zagra swoje największe przeboje, wzbogacone brzmieniem pełnego składu orkiestry symfonicznej.  - Dla mnie to spełnienie marzeń. Udało się zrealizować projekt symfoniczny z wielką legendą. Chylimy czoła i z wielką radością przystępujemy do wielkiej przygody - podkreślał Andrzej Szczypiorski, kompozytor i aranżer.

Najpiękniejsze polskie piosenki - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Czerwone Gitary kończą również prace nad nową płytą studyjną. - Staramy się zachować konwencję znaną z naszej wcześniejszej twórczości, choć z uwagi na to, że mamy w swoich szeregach również muzyków młodej generacji, jest to nieco inne w brzmieniu, bardziej dynamiczne i mocno gitarowe - tłumaczył Jerzy Skrzypczyk.

>>> Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube

Na początku 2015 roku Czerwone Gitary będą obchodziły 50-lecie istnienia. Wiernych fanów zespołu z pewnością ucieszyłyby wspólne występy z Sewerynem Krajewskim, który odszedł ze składu w 1997 roku. - Zapraszamy Seweryna na każdy jubileusz Czerwonych Gitar. Na razie bezskutecznie, ale myślę, że jeszcze ponowimy próbę. Wśród obecnych członków zespołu jest tyle sympatii dla Seweryna i tyle uznania, że dla każdego byłaby to ogromna satysfakcja wystąpić razem z nim - mówił Jerzy Skrzypczyk.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

pg

Zobacz więcej na temat: Czerwone Gitary koncert muzyka