Trójka

Kalemba: chcemy odszkodowania za rosyjskie embargo

05.02.2014 09:00
Rozmowy Unii Europejskiej z Rosją w sprawie zakazu eksportu wieprzowiny trwają - mówił minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Na razie efektów nie ma.
Stanisław Kalemba
Stanisław KalembaFoto: PR
Posłuchaj
14'03 Minister Stanisław Kalemba m.in. o rosyjskim embargo na wieprzowinę (Salon polityczny Trójki)
więcej
Obejrzyj
Kalemba: chcemy odszkodowania za rosyjskie embargo (Salon polityczny Trójki)

Rosja pod koniec stycznia wprowadziła embargo na import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej. Oficjalnym powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. UE eksportuje rocznie do Rosji 500 tys. ton wieprzowiny, co stanowi ok. 30 proc. całego unijnego eksportu tego mięsa.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba mówił w Trójce, że trwają negocjaje Unia Europejska - Rosja. Dodał, że komisarz czy też dyrektor generalny z Komisji Europejskiej ds. zdrowia nie pojadą na rozmowy, póki warunki nie będą uzgodnione i ten proces ciągle trwa. - Stanowisko UE jest jasne. Restrykcje są zbyt ostre w stosunku do sytuacji - podkreślił Stanisław Kalemba.

Zaznaczył, że omawiana jest możliwość, aby wprowadzić regionalizację w kwestii eksportu wieprzowiny - choroba pojawiła się bowiem na Litwie. Jednak według założeń rosyjskiego inspektora w jednym regionie z Litwą, objętym embargiem, byłaby i Polska. - To był jeden z projektów. Tu nie ma zgody Polski ani Unii - mówił Kalemba.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki" , "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Rosyjski inspektor weterynaryjny i fitosanitarny mówił, że embargo może potrwać nie mniej niż dwa miesiące. - Szacujemy, że jeśli będzie dobra wola, tę sprawę można rozwiązać w ciągu dwóch-trzech tygodni - ocenił szef polskiego resortu rolnictwa.

Czy rolnicy będą mogli liczyć na odszkodowania? - Straty już są. Rozmawiamy z Brukselą. Są fundusze rezerwowe. Na pewno będziemy wnioskowali o rekompensatę - mówił Kalemba. Dodał, że na pewno odszkodowania nie pokryją wszystkich utraconych zysków.

Kalemba dodał, że nasza wieprzowina jest bezpieczna. Minister mówi, że choroba nie szkodzi ludziom, ale jest groźna dla zwierząt, bo nie ma na nią lekarstwa. Oznacza to, że dziesiątkuje stada trzody chlewnej. Zagrożeniem są tutaj dziki.

Minister rolnictwa pytany, czy dostrzega związek między tym zakazem, a zaangażowaniem Unii Europejskiej na Ukrainie, powiedział, że ”nie chciałby widzieć”. - Ja się tym nie zajmuję, a dobrą współpracą w handlu. Byłem na rozmowach z ministrem Federacji Rosyjskiej. Skoro Rosja jest drugim odbiorcą naszej żywności, zależy nam na dobrej współpracy - powiedział Stanisław Kalemba. Zaznaczył, że w 2013 roku sprzedano o 20 procent więcej tej żywności Rosjanom.

Rozmawiano również o unijnych przepisach dotyczących wędzenia. Protestują przeciw nim bardzo ostro polscy producenci.

Gościem audycji był minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(agkm/mk)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Polskie firmy biją na alarm, Rosja blokuje eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej

Eksport wieprzowiny z terenu całej Unii Europejskiej do Rosji został wstrzymany. Powodem jest wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń.
Posłuchaj
00'20 Szef związku Polskie Mięso Witold Choiński (IAR): w związku z tym transporty wieprzowiny także z polskich firm całkowicie stanęły
więcej

Ta tropikalna choroba jest niezwykle groźna dla trzody chlewnej. Zgodnie z przepisami sanitarnymi, aby móc eksportować do Rosji nie może ona wystąpić w ciągu trzech lat na terenie całej Unii Europejskiej.

Wszystko stanęło

Szef związku Polskie Mięso Witold Choiński powiedział, że w związku z tym transporty wieprzowiny także z polskich firm całkowicie stanęły. Wstrzymany jest eksport wieprzowiny, także tej nieprzetworzonej. W zasadzie stanęło wszystko łącznie z żywymi prosiętami wysyłanymi na ubój do Rosji. W tej chwili to już poważna sprawa, bo od środy eksport nie może być prowadzony nie tylko z Polski, ale z całej Unii Europejskiej - mówi przedstawiciel branży mięsnej.

Czy minister pomoże?

Przedsiębiorcy dopingują ministerstwo rolnictwa, aby wynegocjowało z Rosją wyłączenie Polski z tego zakazu ponieważ choroba nie wystąpiła na naszym terytorium. Jeśli jednak Rosjanie utrzymaliby zakaz przez trzy lata, byłoby to prawdziwą katastrofą. - Trzeba by szukać nowych rynków zbytu. Dzisiaj bez rynku wschodniego byłoby to katastrofalne zarówno dla przedsiębiorców jak i dla rolników - mówi Witold Choiński.
Branża mięsna szacuje, że w zeszłym roku na terytorium Rosji i Białorusi wyeksportowaliśmy około 80 tysięcy ton wieprzowiny. To jeden z największych rynków zbytu dla polskiego mięsa.

Litewskie dziki chorują na afrykański pomór świń

Weterynarze na Litwie stwierdzili afrykański pomór świń u dwóch padłych dzików. Jeden z przypadków stwierdzono niedaleko Soleczników, drugi w okolicach miasta Alytus. Najbliższy z przypadków wystąpił tylko 70 kilometrów od polskiej granicy. Dziki prawdopodobnie przywędrowały na Litwę z Białorusi, gdzie już wcześniej stwierdzono ogniska tej groźnej choroby.
Nasi weterynarze już przygotowują się na wypadek jej wystąpienia w Polsce.
abo

Czytaj także

Politycy: to nie Polska powinna stać na czele krucjaty w wojnie mięsnej z Rosją

31.01.2014 20:42
Wydarzenia na Ukrainie i kolejna mięsna wojna między Unią Europejską i Rosją. O tym rozmawiali politycy w radiowej Jedynce podsumowując mijający tydzień.
Politycy: to nie Polska powinna stać na czele krucjaty w wojnie mięsnej z Rosją
Foto: Glowimages.com
Posłuchaj
24'51 Grodzka, Czarnecki i Sawicki o Ukrainie i wojnie mięsnej z Rosją (Popołudnie z radiową Jedynką)
więcej

Anna Grodzka z Twojego Ruchu, Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości omawiali sytuację na Ukrainie i działania, jakie Polska powinna podjąć, aby przyczynić się do demokratycznych przemian w tym państwie i zbliżenia go do Unii Europejskiej.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Goście "Popołudnia z Jedynką" oceniali również najnowszą decyzję Rosji, która pod pretekstem wystąpienia na Litwie afrykańskiego pomoru świń wstrzymała import mięsa wieprzowego z całej Unii Europejskiej.

Rosja zakazała importu wieprzowiny z Unii Europejskiej >>>

Debatę prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

(ag)

>>>Zapis całej debaty

Czytaj także

Białoruś nie przyjmuje importu wieprzowiny z UE, tak jak Rosja

31.01.2014 22:00
Białoruś wzorem Rosji, zaczęła zawracać do Unii Europejskiej transporty z wieprzowiną. Ma to związek z wykryciem na Litwie ogniska afrykańskiego pomoru świń, tropikalnej choroby groźnej dla trzody chlewnej.
Świnia
ŚwiniaFoto: Wikipedia/CC/USDA.gov/Scott Bauer
Posłuchaj
00'39 Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Białoruś wzorem Rosji zakazuje importu wieprzowiny
więcej

Według niepotwierdzonych informacji, z białoruskich granic zawrócono już około 40 samochodów ciężarowych. Informację o tym, że Białoruś zaczęła zawracać transporty z wieprzowiną podały niektóre mińskie media powołując się na wypowiedź Siergieja Dankwerta, szefa rosyjskiej służby nadzoru weterynaryjnego "Rossielchoznadzor”.
Dankwert miał przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami białoruskich władz. W ich trakcie „omawiano wspólne podejście do kwestii przepuszczania produkcji wieprzowej przez granice Unii Celnej” Białorusi, Rosji i Kazachstanu.
Na razie białoruskie organy państwowe nie potwierdziły oficjalnie informacji o zawracaniu z granicy transportów z wieprzowiną pochodzącą z państw Unii Europejskiej.

IAR/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Czytaj także

Kalemba: rosyjski zakaz importu wieprzowiny z UE to element przetargowy

03.02.2014 08:47
- Trwają rozmowy w ogóle odnośnie handlu i współpracy na rynku żywnościowym między Unią Europejską a Federacją Rosyjską. Sprawa z afrykańskim pomorem świń może być jakimś elementem przetargowym - powiedział w radiowej Jedynce minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
Stanisław Kalemba w studiu radiowej Jedynki
Stanisław Kalemba w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
14'09 Stanisław Kalemba o rosyjskim zakazie importu wieprzowiny z Unii Europejskiej (Sygnały dnia/Jedynka)
04'56 Weterynarze przygotowują się na wypadek wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Stanisław Kalemba o rosyjskim zakazie importu wieprzowiny z Unii Europejskiej (Sygnały dnia/Jedynka)

W ubiegłym tygodniu Rosja wstrzymała także import wieprzowiny z UE. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Według wciąż niepotwierdzonych informacji Białoruś wzorem Rosji, też zaczęła zawracać do Unii Europejskiej transporty z wieprzowiną.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział w radiowej Jedynce, że trudno dziś przewidzieć jakie straty poniosą polscy rolnicy w związku z zakazem. Podkreślił, że sztuki z afrykańskim pomorem świń (ASF), głównie dzików, zostały znalezione na Litwie, a nie w Polsce. Jego zdaniem zgodnie z zasadą regionalizacji Federacja Rosyjska mogłaby - "gdyby była dobra wola" - wyłączyć z importu mięso z Litwy, a dopuścić z pozostałych krajów. - Federacja Rosyjska żąda certyfikatu unijnego, w którym ma być informacja, że rejon UE jest wolny od ASF. Tego jednak wpisać nie można, bo on na terenie Unii jest - powiedział w "Sygnałach dnia" .

Stanisław Kalemba dodał, że trwają rozmowy zarówno między krajami Unii, jak i na linii Unia - Rosja. - Nie może każde państwo prowadzić odrębnej polityki, to jest poziom Unii Europejskiej. Ja uważam, że sprawa się wyjaśni w ciągu kilku tygodni - powiedział.

Przyznał, że elementem sporu jest także sprawa eksportu ziemniaków. Białoruś 1 lutego wprowadziła czasowy zakaz importu ziemniaków z państw Unii Europejskiej. To wynik wielokrotnych próśb Rosji. Z zakazu wyłączono około 50 gospodarstw z krajów wspólnoty. Większość to polscy producenci. - Chodzi o bakteriozę pierścieniową, która jest w Unii probleme, ale ograniczamy go wdrażając odpowiednie programy. Nie ma dzisiaj państwa idealnie czystego, jeśli chodzi o żywność. Natomiast my mamy bardzo dużą nadwyżkę w handlu z Federacją Rosyjską, to dla nas ważnym partnerem i zależy nam na bardzo dobrej współpracy - powiedział.

Stanisław Kalemba wyjaśnił także wątpliwości polskich przetwórców, co do zmian w zasadach wędzenia mięsa. Dyrektywa unijna, w myśl której dopuszczalne stężenie benzopirenu ma się zmniejszyć z 5 do 2 mikrogramów na kilogram jedzenia wejdzie w życie we wrześniu.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz .

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)