Grzegorz Schetyna: w rozmowach o Ukrainie nie może zabraknąć Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grzegorz Schetyna: w rozmowach o Ukrainie nie może zabraknąć Polski
Szef MSZ Grzegorz SchetynaFoto: Salon polityczny Trójki

- Trwają rozmowy w sprawie udziału Polski w spotkaniu w Mediolanie - mówił w Trójce szef MSZ Grzegorz Schetyna. Pod koniec tygodnia w tym mieście planowane są rozmowy prezydentów Rosji i Ukrainy w asyście przywódców Niemiec i Francji.

Posłuchaj

Szef MSZ Grzegorz Schetyna o polityce wobec Ukrainy, Rosji, o rozmowach w Mediolanie i o pakiecie klimatycznym (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Grzegorz Schetyna, pytany w Trójce, jak będzie walczyć o powrót naszego kraju do stołu rozmów o Ukrainie, stwierdził, że jest szansa na udział strony polskiej w rozmowach w Mediolanie. Jak ocenił, jest możliwe, iż dojdzie tam do spotkania w szerszej formule, nie tylko z udziałem przedstawicieli Niemiec i Francji. - Nie wyobrażam sobie, żeby w rozmowach o Ukrainie w Mediolanie zabrakło premier Ewy Kopacz - powiedział gość Trójki. Szef polskiej dyplomacji deklarował, że Polska chce mieć wpływ na relacje rosyjsko-ukraińskie, pomagać rozwiązywać konflikt, tak jak robił to były minister Radosław Sikorski.

Schetyna pytany, czy rozmawiał już z szefem MSZ Pawłem Klimkinem o tym, czy Ukraina jest zainteresowana włączeniem się Polski do rozmów o konflikcie, powiedział, że ta decyzja zapadnie na poziomie prezydenta Petra Poroszenki. Czy jednak Ukraina w ogóle życzy sobie, byśmy byli jej promotorem? - Kijów chce zbudować relacje bezpieczeństwa z Rosją. To kluczowe. Muszą być kraje, które będą tę otwartość i bezpieczeństwo gwarantować. Polska jest takim właśnie państwem, zna historię konfliktu, była przy nim od początku - powiedział Schetyna.  - Ukraińcy szukają ofensywnego pomysłu na wyjście z tego konfliktu, szukają zaangażowania krajów wolnego świata. Myślę, że wiedzą także, iż udział Polski w roztrzyganiu tego konfliktu będzie niezbędny - dodał.

Rozmowy z Rosją

Schetyna poinformował, że między MSZ Polski i Rosji zaczynają się konsultacje na poziomie dyrektorów i wiceministrów. - Potem w sposób naturalny może odbyć się spotkanie wiceministrów. Sporo jednak trzeba zrobić, żeby do tego spotkania doszło. Jestem umiarkowanym optymistą - oświadczył.

Pakiet klimatyczny

Szef MSZ mówił, że jest optymistą, jeśli chodzi o pakiet klimatyczny. Według niego różnica zdań między Polską a Niemcami w kwestii pakietu klimatycznego zanika. - Mam nadzieję, że premier Kopacz wsparta przez premiera Piechocińskiego zbuduje pozytywny przekaz akceptowany przez kraje Europy Środkowej, których gospodarka w dużej mierze oparta jest na węglu - oświadczył.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Pytany o groźbę użycia przez Polskę weta, stwierdził, że dobrą strategią jest wszystko to, co przynosi skutek. - Jeśli w piątek będzie można powiedzieć, że się udało, że energia w Polsce nie będzie droższa i że zatrzymywaliśmy przyspieszenie proponowane przez niektóre kraje, to będzie to sukces - powiedział gość Trójki. Zaznaczył, że negocjacje ciągle trwają i nie można ujawniać stosowanej taktyki.

Incydent na czerwonym dywanie

Grzegorz Schetyna zagadnięty o incydent na czerwonym dywanie w Berlinie powiedział, że sprawa jest wyjaśniania i trwa sprawdzanie, czy nie doszło do pomyłki. Zaznaczył, że jest to kwestia protokołu dyplomatycznego, a nie samej wizyty. Szefowa polskiego rządu Ewa Kopacz twierdzi, że się pogubiła i poszła w niewłaściwym kierunku. Na zdjęciach z wizyty widać, jak kanclerz Niemiec kieruje Ewę Kopacz we właściwą stronę.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

(agkm/iwo)

Polecane