Sławomir Nitras: nie można zarzucić rządowi bierności ws. franka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sławomir Nitras: nie można zarzucić rządowi bierności ws. franka
Sławomir Nitras, doradca premier Ewy KopaczFoto: Polskie Radio

- Mamy katalog zadań do których zobowiązały się banki, ale aktywność rządu ws. frankowiczów jeszcze się nie zakończyła - mówił Sławomir Nitras, doradca premier Ewy Kopacz.

Posłuchaj

Sławomir Nitras: rząd jest aktywny ws. franka (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Doprowadziliśmy do tego, że stanowisko Komitetu Stabilności Finansowej jest bardzo ostre i stanowcze wobec banków. To wymusiło na bankach deklarację choćby ujemnych stawek LIBOR. Nasza rola polega na tym, żeby doprowadzić do jak najszybszej reakcji banków. (…) Dziś premier Kopacz spotyka się z szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Nie można zarzucić rządowi w tej sprawie bierności – podkreślił gość "Salonu politycznego Trójki" .

Slawomir Nitras powiedział, że nie otrzymał propozycji objęcia funkcji rzecznika rządu. Jednocześnie przyznał, że chciałby, aby kwestia ta pozostała przedmiotem spekulacji do czasu, aż premier nie ogłosi swojej decyzji.

Polityk PO odniósł się również do wypowiedzi kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy ws. Ukrainy. - Chcemy, żeby UE zajęła twarde i wspólne stanowisko wobec Rosji. Mam na myśli sankcje, a nie wysyłanie żołnierzy - powiedział.

Sławomir Nitras powiedział, że przez naszych oponentów w UE jesteśmy przedstawiani jako "jastrzębie" i jeżeli oni od kandydata na prezydenta słyszą, że należy rozważyć możliwość obecności militarnej, nawet w ramach NATO (…) to osłabia stanowisko Polski i integralność UE, bo takie wypowiedzi szkodzą polskiej polityce wewnątrz UE i NATO. To była wypowiedź niemądra i cieszę się, że pan Duda wycofał się z tych słów - dodał.

Polityk odniósł się również do sprawy niezaproszenia rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego na uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. - Jeżeli nie uczyniono czegoś, co powinno się uczynić, to powinno się ten błąd naprawić. Przeprosić i zadbać o to, żeby rodzina rotmistrza Pileckiego mogła tam być - powiedział.

Witold Pilecki to jeden z bohaterów Armii Krajowej. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. Jako jej żołnierz miał za zadanie zdobycie informacji na temat obozów koncentracyjnych. Podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu trafił do Auschwitz. Jego raport z obozu był pierwszym świadectwem niemieckich zbrodni dokonywanych w tym miejscu. Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 roku.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadziła: Beata Michniewicz

Gość: Sławomir Nitras, doradca premier Ewy Kopacz

Data emisji: 27.01.2015

Godzina emisji: 8.13

to/mp

Polecane