Trójka

Beata Szydło: robimy wszystko, żeby rządzić samodzielnie

07.07.2015 10:30
Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Ostatnie sondaże pokazują, że faworytem wyborczego wyścigu jest Prawo i Sprawiedliwość. Czym PiS będzie chciało się zająć w przypadku zwycięstwa? O tym mówiła w "Salonie politycznym Trójki" kandydatka tej partii na premiera.
Posłanka PiS zapewniała w radiowej Trójce, że obietnice wyborcze jej partii są do zrealizowania
Posłanka PiS zapewniała w radiowej Trójce, że obietnice wyborcze jej partii są do zrealizowaniaFoto: Trójka/Polskie radio
Posłuchaj
15'49 Beata Szydło o programie Prawa i Sprawiedliwości (Salon polityczny Trójki)
więcej
Obejrzyj
Beata Szydło: robimy wszystko, żeby rządzić samodzielnie (Salo polityczny Trójki)

Beata Szydło podkreśliła w radiowej Trójce, że PiS robi wszystko, żeby rządzić samodzielnie. Zaznaczyła, że jeśli się to nie uda, to rozmowy w sprawie ewentualnej koalicji odbędą się po jesiennych wyborach. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości odpierała także zarzuty Kazimierza Marcinkiewicza, który powiedział niedawno, że Szydło nie utrzyma się długo na stanowisku premiera. Jej zdaniem Marcinkiewicz był krótko szefem rządu, ponieważ zachowywał się jak celebryta, a nie polityk.

Kandydatka PiS na premiera powiedziała, że jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, to zajmie się przede wszystkim trzema sprawami: wsparciem rodzin, kwotą wolną od podatku, obniżeniem wieku emerytalnego.

Szydło zdradziła również, w jaki sposób zamierza znaleźć pieniądze na realizację swoich obietnic wyborczych. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości zaznaczyła, że część środków zostanie pozyskanych dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Podkreśliła, że chodzi przede wszystkim o skuteczniejsze łapanie podatkowych oszustów. Jednocześnie zapewniała, że jeśli PiS przejmie na jesieni władzę to ci, którzy uczciwie rozliczają się z fiskusem nie będą mieli się czego bać.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Szydło poinformowała także w radiowej Trójce, że po zaprzysiężeniu prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie tej kadencji dwa projekty ustaw. Jakie? Można się tego dowiedzieć, słuchając całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki

Prowadził: Marcin Zaborski

Gość: Beata Szydło (kandydatka PiS na premiera)

Data emisji: 7.07.2015

Godzina emisji: 8.13

aj/mk

Czytaj także

Beata Szydło: realizacja naszych projektów będzie kosztować 39 miliardów złotych

04.07.2015 19:44
39 miliardów złotych ma kosztować realizacja priorytetowych projektów PiS - ogłosiła w Katowicach wiceprezes Beata Szydło. Wśród najważniejszych zadań dla swojego przyszłego rządu szydło wymieniła miedzy innymi: dopłaty na dzieci, zwiększenie kwoty wolnej od podatku oraz skrócenie wieku emerytalnego.
Wystąpienie programowe wiceprezes PiS i kandydatki partii na premiera Beaty Szydło  podczas drugiego dnia Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach
Wystąpienie programowe wiceprezes PiS i kandydatki partii na premiera Beaty Szydło podczas drugiego dnia Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
00'53 Wsparcie dla polskich firm i dbałość o sprawiedliwość społeczną - to jedne z najważniejszych założeń programu Beaty Szydło. Relacja Witolda Banacha (IAR)
więcej

- Wiemy, skąd wziąć pieniądze - zapewniła kandydatka PiS na premiera.

Jej zdaniem, większe dochody można uzyskać dzięki: dodatkowym wpływom z podatku VAT (oszacowała je na 9 miliardów zł), uszczelnieniu systemu podatkowego (straty z tego tytułu to, zdaniem Szydło, 52 miliardy złotych), zahamowaniu wyprowadzania podatków z Polski do rajów podatkowych (co, jak wyliczyła, kosztuje rocznie Polskę 4 miliardy zł), opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych podatkiem obrotowym co da - jak mówiła - 3 miliardy złotych, a także wprowadzeniu podatku bankowego (oszacowała, że przychód wyniesie 5 miliardów złotych).

(źródło: TVN24/x-news)

- Łącznie, podliczając te źródła, które wskazuję, mamy 73 miliardy złotych. Łączny koszt naszych propozycji to 39 miliardów złotych. Jeszcze zostanie na inne, dobre propozycje - zaznaczyła Szydło.

Kosztorys programu PiS

PiS chce, by rodziny dostawały po 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, by kwota wolna od podatku wynosiła 8 tys. zł oraz, by wiek emerytalny został obniżony. Według Beaty Szydło, wsparcie finansowe dla rodzin będzie kosztować 22 miliardy złotych, przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego 10 miliardów złotych, a podniesienie kwoty wolnej od podatku 7 miliardów złotych.

- Podliczmy, jakie są koszty naszych propozycji. Nasi oponenci mówią 90 miliardów. Pokazuję państwu: 39 miliardów - powiedziała. Wśród postulatów PiS pojawiła się także m.in. likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach czy projekt budowy mieszkań pod wynajem.

PiS stawia na polskie kopalnie i stocznie

Beata Szydło podkreśliła też, że należy stawiać przede wszystkim na polskich przedsiębiorców i polski przemysł. - Polskie kopalnie mogą być rentowne, w polskich stoczniach można budować statki, zamiast włoskiego pociągu można budować polską Pesę, a zamiast chińskich autobusów - polskie Solarisy. I to powinien być nasz cel - budowanie polskiej marki, polskiego produktu - mówiła wiceprezes PiS.

Podkreśliła też, że dopóki zarobki Polaków nie zrównają się poziomem z krajami tzw. starej Unii, Polska nie powinna wchodzić do strefy euro. Przekonywała, że póki co złoty dobrze służy rozwojowi Polski i tak będzie w przewidywalnej przyszłości.

Przypomniała także, że zwróciła się z apelem do premier Ewy Kopacz o jednoznaczną deklarację, czy chce wprowadzić Polskę do strefy euro.Konwencja programowa PiS w Katowicach potrwa do piątku. Podzielono ją na szereg dyskusji panelowych, poświęconych różnym dziedzinom życia.

IAR/PAP/asop

Czytaj także

Beata Szydło: w mojej biało-czerwonej drużynie jest miejsce dla każdego Polaka

05.07.2015 16:33
Mamy przygotowane rozwiązania i będziemy je realizować - mówiła Beata Szydło w niedzielę, w ostatnim dniu konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Na scenie towarzyszyli jej eksperci pracujący nad programem PiS. - Do roboty - tymi słowami kandydatka PiS na premiera zakończyła obrady.
Finałowe wystąpienie wiceprezes PiS i kandydatki partii na premiera RP Beaty Szydło na zakończenie trzeciego, ostatniego dnia Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach
Finałowe wystąpienie wiceprezes PiS i kandydatki partii na premiera RP Beaty Szydło na zakończenie trzeciego, ostatniego dnia Konwencji Programowej Prawa i Sprawiedliwości w KatowicachFoto: PAP/andrzej Grygiel
Posłuchaj
00'28 Beata Szydło przedstawiła zespół ekspertów, czyli zaplecze kadrowe ewentualnego rządu PiS (IAR)
więcej

- Mamy przygotowane rozwiązania i to jest zasługa zespołu ludzi, którzy przez wiele miesięcy tworzyli te dobre rozwiązania i będą dalej tworzyć te rozwiązania. Będą sprawiać, że to o czym dzisiaj tu mówiliśmy, będzie realizowane tak, jak będzie realizowane to, co obiecaliśmy i zadeklarowaliśmy - powiedziała Beata Szydło.

(źródło: TVN24/x-news)

- To jest zespół ludzi, którzy mają pomysł na Polskę, którzy myśląc Polska myślą o nas wszystkich. A w mojej drużynie, biało-czerwonej drużynie jest miejsce dla każdego Polaka i dla tych, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość, i dla tych, którzy do tej pory dokonywali innych wyborów, i dla tych, którzy nie chodzili na wybory. Czekam na was w mojej drużynie, jest miejsce dla każdego, dla każdego, kto chce dobrej zmiany - mówiła Szydło.

- My nie jesteśmy na Śląsku, dlatego że są wybory. My nie przyjeżdżamy na Śląsk, dlatego że jest kampania wyborcza. Jesteśmy na Śląsku zawsze w ważnych dla Prawa i Sprawiedliwości chwilach. To jest kolejne spotkanie programowe w tym regionie. I tak jak wcześniej debatowaliśmy i tak jak wcześniej rozmawialiśmy, będziemy na Śląsku zawsze, kiedy potrzeba nam będzie waszej energii, waszego zapału i waszego kompletnego myślenia - mówiła Beata Szydło w ostatnim dniu konwencji programowej PiS w Katowicach.

Nowy sondaż>>>
szydło663.jpg
Szydło lepsza niż Kaczyński?
Podziękowała wszystkim mieszkańcom Śląska za "mądre rozmowy". - Za to, że potraficie w tak specyficzny sposób i spokojny, ale zdecydowany sposób przedstawiać swoje racje do nas to trafia - powiedziała kandydatka PiS na premiera.

- Tylko tu na Śląsku jest symbol tego, co w Polsce jest dzisiaj potrzebne - przemysł, budowanie polskiego przemysłu, przedsiębiorczość, praca, mądrzy ludzie, którzy wiedzą, co zrobić, żeby nawet, kiedy jest trudno, wszelkie przeciwności pokonać i iść do przodu - mówiła Szydło.

Podczas trzydniowych obrad w Katowicach politycy i eksperci wzięli udział w 13 głównych oraz ponad 30 specjalistycznych dyskusjach panelowych. Szef Rady Programowej PiS Piotr Gliński powiedział, że program Prawa i Sprawiedliwości jest gotowy w 95 procentach. Podkreślił, że celem jest przywrócenie w Polakom realnej wolności i odzyskanie polskiej wspólnoty, a także odbudowa państwa polskiego i polskiej demokracji.

Europoseł Dawid Jackiewicz uważa, że była to prawdziwa burza mózgów. Materiały konferencyjne są sporą książką, w której na liście panelistów można znaleźć nazwiska naukowców takich jak doktor Robert Wyszyński z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, rektor Wyższej Szkoły Biznesu profesor Zdzisława Dacko-Pikiewicz czy prawnik i kryminalistyk profesor Romuald Kmiecik. Są też politycy z tytułami naukowymi, jak profesorowie Zdzisław Krasnodębski czy Ryszard Terlecki.

Obok nich w gronie ekspertów znaleźli się też praktycy biznesu, jak prezes firmy Fakro Ryszard Florek, prezes firmy Selena Krzysztof Domarecki czy Jerzy Wierzbicki - prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Politycy zgodnie zapewniają, że każdy ma szansę być ministrem i nic nie jest przesądzone.

W sobotę kandydatka PiS na premiera, Beata Szydło przedstawiła założenia programu tej partii, a także koszt i źródła finansowania głównych obietnic. Według jej wyliczeń program 500 złotych na dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku i powrót do wieku emerytalnego 60/65 będą razem kosztowały 39 miliardów złotych. Jej zdaniem, sumując podatek VAT od 39 tych miliardów, które mają zyskać podatnicy, 52 miliardy z uszczelnienia systemu podatkowego, 4 miliardy z zahamowania wyprowadzania podatków do rajów podatkowych, kolejne 4 miliardy z opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych podatkiem obrotowym i 5 miliardów z podatku bankowego można uzyskać aż 79 miliardów złotych.

Wiceprezes PiS zapewniała, że Prawo i Sprawiedliwość ma harmonogram działań i odwagę by je podjąć.

TVN24/x-news

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wystąpił podczas konwencji tylko raz - otwierając obrady. Powiedział, że konwencja jest przygotowaniem dobrej zmiany dla Polski. Jako ważny cel wskazał też przywrócenie naszej polityce wymiaru merytorycznego.

TVN24/x-news

IAR,PAP,kh