Trójka

Nie będzie specjalnej ustawy reprywatyzacyjnej

17.03.2011 08:47
Radosław Sikorski: Jeśli Stany Zjednoczone chciały coś zrobić dla polskich Żydów to dobrym momentem były lata 1943-44, gdy większość z nich jeszcze żyła, i gdy ustami Jana Karskiego, Polska o to błagała.
Posłuchaj
16'16 Radosław Sikorski w "Salonie politycznym Trójki" 17 marca
więcej

- W dniu dzisiejszym Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikuje umowę z lat 60., na mocy której Stany Zjednoczone zrzekły się prawa do reprezentowania w tego typu sprawach swoich obywateli i wzięły na siebie obowiązek rozdystrybuowania wielomilionowych odszkodowań, które Polska wtedy wypłaciła USA - powiedział Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.

Odpowiedź polskiego MSZ jest reakcją na wypowiedź specjalnego doradcy sekretarza stanu USA ds. problemów Holocaustu Stuarta Eizenstata, który wyraził "rozczarowanie" zawieszeniem przez Polskę procesu uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Miała ona regulować proces wypłacania rekompensat dla osób, których prywatne majątki zostały skonfiskowane w latach 1939-1989, także obywateli polskich.

Zdaniem ministra USA powinny bronić praw polskich Żydów w czasie wojny. Obecne interwencje są spóźnione.

Szef polskiej dyplomacji w rozmowie z Michałem Karnowskim podkreślił, że w Polsce nie ma dyskryminacji ze względu na religię czy narodowość, a reprywatyzacja odbywa się poprzez weryfikację wniosków na drodze sądowej.

Komentując zarzuty opozycji dotyczące braku priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej Radosław Sikorski stwierdził, że jest to sytuacja normalna. - Ostateczne priorytety, tak jak wszystkie inne prezydencje, opublikujemy na kilkanaście dni przed jej rozpoczęciem. Świat zmienia się bardzo szybko i jeszcze dużo może się zdarzyć - podsumował.

Aby usłyszeć, co Radosław Sikorski myśli o sytuacji w Libii, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 8.13. Zapraszamy.

(asz)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Rząd USA rozczarowany brakiem reprywatyzacji w Polsce

Administracja USA wezwała rząd polski do restytucji prywatnego mienia, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie.
Posłuchaj
00'58 Korespondencja Marka Wałkuskiego
więcej

Amerykański Departament Stanu przypomniał, że kolejne polskie rządy nie wywiązują się z obietnicy zwrotu majątków lub wypłaty odszkodowań.

O stanowisku władz USA w sprawie restytucji mienia poinformował pełnomocnik sekretarz stanu Hillary Clinton do spraw związanych z Holocaustem Stuart Eizenstat. - Stany Zjednoczone są głęboko rozczarowane decyzją polskiego rządu o wstrzymaniu planów zgłoszenia w parlamencie projektu ustawy przewidującej odszkodowania dla osób, których własność skonfiskowano w latach 1939 - 1989 - zaznaczył.

Na pytanie Polskiego Radia, jakie kroki podejmą władze USA, by skłonić polski rząd do zmiany decyzji, Eizenstat odpowiedział: - Mamy bardzo dobre i bliskie relacje dwustronne z Polską. Wykorzystamy te bliskie związki, by w atmosferze przyjaźni i współpracy uporać się z tą kwestia na drodze dyplomatycznej.

Eizenstat zauważył, że Polska wyszła ze światowego kryzysu finansowego obronną ręką i mogła spróbować rozłożyć wypłaty odszkodowań na raty. Amerykański dyplomata podkreślił, że większość osób, którym miały być wypłacone odszkodowania stanowią Polacy a nie Żydzi.

aj