Więzienia CIA w Polsce? Nie ma dowodów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Więzienia CIA w Polsce? Nie ma dowodów
Minister Sprawiedliwości Jarosław GowinFoto: Polskie Radio

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział w Trójce, że nic nie wie o tym żeby w Polsce były jakiekolwiek więzienia CiA.

Posłuchaj

Jarosław Gowin w Trójce
+
Dodaj do playlisty
+

- To, że Polska współpracowała z USA w zwalczaniu terroryzmu uważam za przejaw odpowiedzialności Leszka Millera i Aleksandra Kwaśniewskiego. Mówienie o stawianiu ich przed Trybunałem Stanu wystawia na szwank autorytet polskiego państwa oraz bezpieczeństwo milionów Polaków.

Jarosław Gowin odniósł się do publikacji "Gazety Wyborczej". Gazeta napisała, że Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski wiedzieli o więzieniach CIA w Polsce, a dowodem na to są tajne notatki polskiego wywiadu.

Gowin uważa, że nie ma powodu, aby wdawać się w dywagację temat Trybunału Stanu dla kogokolwiek dopóki nie ma żadnych dowodów, że istniały więzienia, a przede wszystkim, że torturowano tam terrorystów.

Minister sprawiedliwości zauważył, że gdyby więzienia istniały to musieliby o tym wiedzieć ówczesny prezydent i premier. - Tymczasem ówczesny premier Leszek Miller stanowczo zaprzecza istnieniu więzień - dodał.

Ściganie gwałtów

Będą dalsze prace nad projektem, który ma wprowadzić ściganie przestępstwa gwałtu z urzędu. Takie zapewnienie złożył Jarosław Gowin. Obecnie postępowanie wszczynane jest na wniosek ofiary.

Konkurencyjny projekt przygotowali posłowie PO. Jarosław Gowin mówił, że jego resort tworzy własny projekt, który lepiej zatroszczy się o los ofiar niż mechaniczna regulacja proponowana przez klub PO. Minister tłumaczył, że głównym problemem w przypadku zgwałceń jest sposób postępowania lekarzy, policjantów i prokuratorów z osobami zgwałconymi. Tę kwestię reguluje projekt firmowany przez Jarosława Gowina.

Twórcy projektu poselskiego przekonują, że ściganie gwałtów z urzędu pozwoli na pociągnięcie do odpowiedzialności tych gwałcicieli, którzy pozostają bezkarni ze względu na bierność ofiary. Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza zwrócić szczególną uwagę na los ofiary tak, by nie narazić jej na ostracyzm.

Jarosław Gowin mówił także m.in. o deregulacji i rozmowach z taksówkarzami, którzy grożą protestami w czasie Euro 2012, oraz o pracach nad ustawą o prokuraturze. Projekt firmowany przez Jarosława Gowina ma zwiększyć demokratyczną kontrolę nad prokuraturą. Sprzeciwia się temu Krajowa Rada Prokuratury.

Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 8.13. Zapraszamy.

to

Polecane