Wojska NATO w Polsce? Politycy podzieleni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojska NATO w Polsce? Politycy podzieleni
Anders Fogh Rasmussen uważa, że Polska wzorowo współpracowała z NATOFoto: nato.int

Sojusz Północnoatlantycki może wzmocnić swoją obecność w Polsce. Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" nie byli zgodni w ocenie planów NATO.

Posłuchaj

"Śniadanie w Trójce" - 5 kwietnia 2014
+
Dodaj do playlisty
+

Jak poinformował we wtorek Radosław Sikorski, władze wojskowe NATO mają przeanalizować możliwości wzmocnienia obecności wojskowej Sojuszu w państwach członkowskich w Europie Środkowej i Wschodniej. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że chciałby, aby w Polsce było więcej żołnierzy NATO. Słowa ministra spraw zagranicznych szybko skomentował prezes PiS.  - Rozlokowanie wojsk Sojuszu w Polsce to kwestia relacji między naszym krajem a Stanami Zjednoczonymi - uważa Jarosław Kaczyński. Według niego w Polsce powinny stacjonować wyłącznie wojska USA. Nie życzyłbym sobie wojsk niemieckich - podkreślił.

Joachim Brudziński z Prawa i Sprawiedliwości tłumaczył w Trójce, dlaczego jego partia wolałaby, żeby na terytorium Polski stacjonowali Amerykanie. - Jeżeli dzisiaj jest jakakolwiek armia w ramach sojuszu natowskiego gwarantem wzmocnienia naszego bezpieczeństwa, to uważamy, że jest to armia amerykańska i dlatego jesteśmy zwolennikami, żeby na terytorium polski stacjonowały wojska amerykańskie - podkreślił polityk PiS. - To jest jedyna dzisiaj armia, która ma realną siłę odstraszania wobec potencjalnego agresora, kimkolwiek on miałby być.

Jarosław Kalinowski chwali NATO za ostatnie działania. - To, co teraz Sojusz Północnoatlantycki robi to jest to, co powinno się dziać w takich sytuacjach - zaznaczył. Europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego skrytykował Jarosława Kaczyńskiego. - Straszenie Polaków Niemcami, którzy są naszym największym dzisiaj partnerem gospodarczym i politycznym w Unii Europejskiej, jest nieprzyzwoite.

Andrzej Rozenek uważa, że wprowadzenie amerykańskiej armii do Polski nic nie zmieni. Jego zdaniem bezpieczeństwo zapewni nam niezależność energetyczna od Rosji. - Po pierwsze gospodarka. Musimy zacząć się uniezależniać przede wszystkim od źródeł energii rosyjskiej i to jest podstawowy kierunek w którym powinniśmy działać. Po drugiego, nie ma potrzeby wprowadzania jakichkolwiek kontyngentów amerykańskich w momencie, kiedy za Odrą mamy całą Bundeswehrę. To jest naprawdę licząca się armia światowa. (…) Nie straszyć wojną Polaków, tylko wejść do strefy euro, to jest dla nas ratunek i w tym momencie będziemy bezpieczni - podkreślił poseł Twojego Ruchu.

- Tu jednak bym się zastanowił w tych atakach na Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ sprawa została wywołana przez Radosława Sikorskiego - zaznaczył Wojciech Olejniczak. -  Szef MSZ wyszedł przed szereg. Nikomu w Europie nie zależy, żeby eskalować napięcie między Unią Europejską a Rosją - dodał europoseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Zdaniem Beaty Kempy Rosja liczy się tylko z silnymi. Posłanka Solidarnej Polski zwróciła uwagę na sprawę tarczy antyrakietowej. - Zaniechanie w pewnym momencie kontynuowania instalacji tarczy nie było dobrą decyzja, trzeba było to kontynuować i robić wszystko, żeby ta tarcza zaistniała. Dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym punkcie jeżeli chodzi o dyskusję o bezpieczeństwie - podkreśliła.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Rosja najpierw zajęła Osetię Południową, Abchazję, a teraz zajęła Krym i robi to w sposób zbrojny. Nie można takich rzeczy nie dostrzegać - mówił w "Śniadaniu w Trójce" Henryk Wujec. -  Lekceważenie bezpieczeństwa skończyło się dla nas w 1939 roku strasznie tragicznie. Sądzę, że ta polityka NATO, żeby wzmocnić swoją obecność na wschodzie jest jak najbardziej zasadna - zaznaczył doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Dobrze, że NATO ma plany w obliczu sytuacji na Ukrainie - podkreślił Andrzej Halicki. Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się także do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. - Armia niemiecka jest ważnym elementem Sojuszu. To jest nasz sprzymierzeniec a nie rywal.

Politycy goszczący w "Śniadaniu w Trójce" mówili także m.in. o proteście opiekunów osób niepełnosprawnych. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Rozmawiała Beata Michniewicz.
Do słuchania "Śniadania w Trójce" zapraszamy w każdą sobotę między 9.00 a 10.00

(aj)

Polecane