Politycy zgodni: już po partii Palikota

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Politycy zgodni: już po partii Palikota
Konferencja przewodniczącego Janusza Palikota i posłów Twojego Ruchu w Sejmie. Kilkunastu posłów odeszło z klubu Twojego RuchuFoto: PAP/Leszek Szymański

- Przyczyną niepowodzenia ugrupowania Janusza Palikota jest brak konsekwencji – tak ocenił Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta. Jak stwierdził, m.in. plan walki z biurokracją nie został doprowadzony do końca. Padły również uwagi, że niewiele zostało z programu partii i że raził jej styl polityczny.

Posłuchaj

Śniadanie w Trójce
+
Dodaj do playlisty
+

Czy to ostatnie tygodnie i miesiące partii Ruch Palikota? Z klubu parlamentarnego Janusza Palikota odeszło 12 posłów. Oznacza to, że Twój Ruch ma w tej chwili 15 parlamentarzystów. Dwóch posłów, którzy teraz opuścili ugrupowanie, przeszło do klubu SLD.

Barbara Nowacka zapewnia, że to absolutnie nie koniec. Wyraziła przekonanie, że 15 posłów zostanie do końca kadencji, bo oparli się presji ze strony innych klubów i nie przestraszyli opinii, że z Twoim Ruchem jest już źle.

Więcej inter esujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział, że w klubie ludowców jest trzech posłów, którzy odeszli z ugrupowania Janusza Palikota, zrobili to jednak na samym początku. Pytany, czy PSL jest otwarty na posłów Twojego Ruchu, odpowiedział, że nie wiadomo mu nic o tym, by teraz ktoś się zgłaszał. - Twój Ruch podzieli los Partii Piwa, i Samoobrony - dodał polityk ludowców.

-To był dobry dzień dla polskiej demokracji i przywrócenia powagi parlamentu - tak komentował Joachim Brudziński (PiS) rozpad Twojego Ruchu. Ocenił, że formacja była agresywna i źle wpływała na jakość klasy politycznej. Dodał, że gdyby we właściwym stylu prowadzono debatę o świeckości państwa, nie byłoby problemu, bo parlament jest miejscem odpowiednim do toczenia takich dyskusji. Jednak zdaniem posła, prawdziwym powodem rozpadu formacji jest wyjazd Donalda Tuska do Brukseli. Przypuszcza, że ów ruch miał być ”maczugą na PiS”.

Rafał Grupiński (PO) powiedział, że z programu TR pozostała tylko kwestia walki o świeckość państwa i nieco antyklerykalizmu, a to za mało, by stworzyć partię. Na tej podstawie nie da się również zebrać odpowiedniego poparcia. Jego zdaniem Januszowi Palikotowi pozostaje popracować nad nowym programem, jeśli chce przetrwać na scenie politycznej.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że sam jest z Biłgoraja i kibicował karierze Janusza Palikota, który w jego ocenie był dobrym biznesmenem, mecenasem kultury, happenerem, ale za to niepotrzebnie zajął się polityką. Jego zdaniem to ciekawa postać i dobrze byłoby, aby mógł wrócić do poprzednich ról. Henryk Wujec ocenił, że powodem niepowodzenia Palikota w polityce jest niekonsekwencja - np. powołał komisję, która miała doprowadzić do ograniczenia biurokracji, a nie pokazał, jakie rezultaty ona uzyskała.

Jarosław Gowin powiedział, że wiele nadziei wiązał z komisją Przyjazne Państwo, której przewodniczącym był Janusz Palikota. Dodał, że polityk ten ”dał się jednak ustawić w innej roli, cyngla strzelającego do prezydenta Lecha Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny”. - Jedyne pytanie to teraz, jaką drogą Palikot wróci tam, skąd wyszedł, czyli do Platformy - powiedział poseł.

Jerzy Wenderlich (SLD) ocenił, że Janusz Palikot do polityki trafił przypadkiem. Stwierdził, że grupa Palikota liczy 15 osób - i to dokładnie tyle, ile jest konieczne, by istniał klub poselski. Jak stwierdził, ktoś mówił mu, iż czterech kolejnych parlamentarzystów z tego klubu podpisało już deklarację o zmianie partyjnych barw, a Palikot jeszcze o tym nie wie. Dodał, że SLD przyjął na razie cztery osoby.

Politycy dyskutowali również m.in. o wynagrodzenia menadżerskich, o oburzeniu opinii publicznej wysoką odprawą minister i intratną posadą dla PR-owca premiera, a także oceniali Radosława Sikorskiego w roli marszałka Sejmu.

***

Gośćmi ”Śniadania w Trójce” byli Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta, Jarosław Gowin (szef klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska), Jerzy Wenderlich (SLD), Barbara Nowacka (Twój Ruch), Jarosław Kalinowski (PSL), Joachim Brudziński (PiS), Rafał Grupiński (szef klubu parlamentarnego PO).

Rozmawiała Beata Michniewicz.

agkm/mp

Polecane