Jaką politykę zagraniczną powinna prowadzić Polska?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaką politykę zagraniczną powinna prowadzić Polska?
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawił informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku podczas posiedzenia Sejmu 29 styczniaFoto: PAP/Marcin Obara

Przemówienie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w Sejmie spotyka się ze skrajnie odmiennymi ocenami. Co myślą o nim goście "Śniadania w Trójce"?

Posłuchaj

Spór o kształt polityki zagranicznej (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Wicemarszałek Sejmu z PiS Joachim Brudziński chwalił w radiowej Trójce przemówienie szefa MSZ i zgadzał się z nim, że Londyn powinien być przez polskie władzy traktowany jako jeden z głównych partnerów w UE, co jednak nie świadczy o tym, że nasz kraj przygotowuje się do wystąpienia z niej. – Mówimy bardzo wyraźnie, jesteśmy dumnym członkiem UE – dodał.

- Nie będziemy wiarygodnym partnerem w NATO i nie ma co liczyć na solidarność z artykułu piątego, jeśli nie będziemy wiarygodnym partnerem w UE – przekonywał z kolei europoseł PSL Jarosław Kalinowski. – Stajemy się krajem marginalnym UE i to godzi w nasze bezpieczeństwo i rozwój – dodał.

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej powiedziała, że kierunek polskiej dyplomacji nadawany przez jej szefa jest bardzo niebezpieczny i że może doprowadzić do sytuacji, w której Polska będzie "krajem na peryferiach UE".

Nie zgadzał się z jej oceną minister z Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, który chwalił przemówienie Witoda Waszczykowskiego podkreślając, że po "ośmiu latach przerwy na bajki i przechwałki nastąpiło wreszcie realne wystąpienie ministra spraw zagranicznych, który mówił o tym, jak się rzeczy mają".

Poseł PO Rafał Grupiński ostrzegał, że PiS popełnia wielki błąd odwracając się od Berlina i Paryża i wysuwając na pierwszy plan współpracę z małymi krajami Europy Środkowo – Wschodniej. Podkreślał, że minister spraw zagranicznych podczas swojego przemówienia więcej czasu poświęcił m.in. Azerbejdżanowi niż Niemcom.

Goście "Śniadania w Trójce" mówili też o połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Joachim Brudziński (PiS), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Rafał Grupiński(PO), Jarosław Kalinowski (PSL), Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta RP), 
Data emisji: 23.01.2016
Godzina emisji: 9.07

pp/mp

Polecane