"Konstytucja Biznesu". Przełomowy dokument czy fikcja?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Konstytucja Biznesu". Przełomowy dokument czy fikcja?
Prezentacja przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego "Konstytucji biznesu" była najważniejszym wydarzeniem Kongresu 590Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Zasada: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", zasada pewności prawa gwarantująca, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana, "ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców - to niektóre elementy "Konstytucji Biznesu" przedstawionej przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Goście "Śniadania w Trójce" zastanawiali się, czy dokument zmieni sytuację przedsiębiorców.

Posłuchaj

"Konstytucja Biznesu" zmieni sytuację przedsiębiorców? (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Małgorzata Sadurska z Kancelarii Prezydenta RP mówi, że "Konstytucja Biznesu" to krok bardzo dobrym kierunku. - Szczególnie młodzi przedsiębiorcy, którzy zaczynają swoją działalność, muszą być pewni, że mogą liczyć na wsparcie państwa, a każdy urzędnik, z którym się spotkają, będzie ich sojusznikiem - mówi gość Trójki. - Przedsiębiorcy muszą być pewni, że państwo będzie ich wspierać - dodaje.

Czytaj więcej
morawieckikongres1200.jpg
Mateusz Morawiecki przedstawił "Konstytucję dla biznesu"

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej ocenia, że to, co mówi Mateusz Morawiecki, bardzo ładnie brzmi, ale nijak się ma do rzeczywistości. - Jest to kolejna prezentacja ministra, który przez rok nic dla inwestorów i przedsiębiorców nie zrobił - zaznacza posłanka i dodaje, że to, co mówi wicepremier Morawiecki, jest - w jej opinii - sprzeczne z tym, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem Marka Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, trudno jest uwierzyć w zapowiedzi ministra rozwoju i finansów ponieważ - mimo licznych prezentacji - "nadal nie ma żadnego konkretu w postaci ustawy". - Dodatkowo, ta sprzeczność informacji dotyczących rozwiązań w sprawach gospodarczych, która płynie z jednej strony od ministra Morawieckiego, z drugiej strony od ministra Kowalczyka, po ogromny system aparatu represji ze strony ministra Ziobry, sprawia, że przedsiębiorcy uciekają z inwestycjami w inne regiony świata - dodaje rozmówca Beaty Michniewicz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że propozycje wicepremiera są bardzo dobre, a krytykowanie ich nazywa "dziwnym działaniem". - Tak naprawdę realizacja tej konstytucji będzie służyła dobru wspólnemu, ponieważ każdemu Polakowi będzie pomagała w życiu codziennym i poprawiała sytuację państwa polskiego - ocenia poseł. - Jest to po prostu realizacja pewnych postulatów, które w środowiskach ludzi biznesu od dawna istniały - przekonuje.

Według Rafała Grupińskiego z Platformy Obywatelskiej nie ma żadnej "Konstytucji Biznesu". - Jest zestaw pobożnych życzeń - ocenia gość Trójki. - Dodatkowo minister Morawiecki proponuje zestaw obietnic takich zmian w prawie, które myśmy już dawno wprowadzili - dodaje.

Goście "Śniadania w Trójce" mówili także o proteście nauczycieli, rodziców, samorządowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i ekspertów, który odbędzie się w sobotę w Warszawie oraz o obniżonym w środę przez Sejm wieku emerytalnym w Polsce. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jan Maria Jackowski (Prawo i Sprawiedliwość), Joanna Scheuring-Wielgus (.Nowoczesna), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Małgorzata Sadurska (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 19.11.2016
Godzina emisji: 9.09

kh/mk



Polecane