Trójka

Handlowcy i rząd osiągnęli kompromis

11.02.2016 20:08
Jest wstępne porozumienie między rządem a handlowcami. Powstanie nowa wersja ustawy o podatku od handlu detalicznego. Gdzie przebiega kompromis?
Demonstracja kupców przed Sejmem
Demonstracja kupców przed SejmemFoto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
11'49 Podatek od handlu. Kto zapłaci i ile? (Puls Trójki)
więcej

- Chcemy, żeby ten projekt był dobry i odniósł dwa cele, które wyznaczyła pani premier – pomoc małym i średnim polskim firmom oraz cel fiskalny, czyli 2 mld zł do budżetu - powiedział poseł Adam Abramowicz z PiS. Podkreślił, że rząd rozmawia ze społeczeństwem i cały czas trwają konsultacje.

Do projektu zastrzeżenia zgłasza Komisja Europejska, której nie podobają się progi podatkowe. KE sugeruje wprowadzenie podatku liniowego. - Jeśli się uda przekonać, że jest to zgodne z prawem europejskim, pozostanie progresja - zapowiedział Abramowicz.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu, zaznaczył, że UE grozi palcem polskiemu rządowi, ale nie ma wiele do powiedzenia ws. podatków wewnątrz kraju. - Byłbym bardzo ostrożny, żeby mówić, że UE może ten projekt wywrócić - powiedział. 

Prezes przyznał jednak, że został popełniony błąd, jeśli chodzi o definicję franczyzy. 

Jak ma brzmieć nowa definicja franczyzy? Jaki podatek zapłacą mali sklepikarze? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Łukasz Walewski

Goście: Adam Abramowicz (poseł PiS), Waldemar Nowakowski (Polska Izba Handlu)

Data emisji: 11.02.2016

Godzina emisji: 17.44

fc/fbi

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Rząd porozumiał się z handlowcami. Będzie nowa wersja ustawy o podatku od handlu detalicznego

11.02.2016 15:33
Opinia publiczna ma poznać zapisy ustawy po 18 lutego.
Demonstracja kupców przed Sejmem
Demonstracja kupców przed SejmemFoto: PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
00'22 Przedstawiciel protestujących, Kazimierz Mars o zmianach w projekcie ustawy o podatku od handlu detalicznego (IAR)
00'20 Minister w Kancelarii Premiera, Henryk Kowalczyk: KE zgłosiła zapytania do nas (IAR)
więcej

Przedstawiciel protestujących, Kazimierz Mars powiedział dziennikarzom, że rząd wprowadzi zmiany w podatku handlowym. Protestujący usłyszeli, że zmieni się definicja franczyzy.

Podatek ma dotyczyć tylko tych podmiotów, które są powiązane kapitałowo i tworzą wielką firmę, a nie tych, którzy tylko działają pod wspólnym szyldem.

Co z handlem w niedzielę?

Opodatkowanie handlu w sobotę ma być takie samo jak w tygodniu. Nie wiadomo jeszcze jaką stawką będzie objęty handel w niedzielę. Kwota daniny handlowej pomniejszy kwotę podatku dochodowego.

TVN24/x-news

Minister w Kancelarii Premiera, Henryk Kowalczyk zapowiedział też podniesienie kwoty zwolnionej z opodatkowania.

Wszystko zależy czy rząd zdecyduje się na progi podatkowe dla większych sklepów, czy też, zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej przyjmie podatek liniowy.

Odpowiedź Polski na wątpliwości Brukseli, według zapowiedzi ministra finansów, ma być gotowa do końca lutego.

TVN24/x-news

Protest handlowców

Przed Sejmem protestuje kilka tysięcy właścicieli i pracowników małych sklepów. Chcą oni, żeby podatek od handlu detalicznego nie obowiązywał sklepów franczyzowych (osobne sklepy działające pod jedną marką). W innym przypadku mali przedsiębiorcy płaciliby taki sam podatek, jak wielkie sieci handlowe.

Jeden z przedstawicieli protestujących, Kazimierz Mars poinformował, że sklepikarze przysłali około 12 tysięcy petycji.

Sieci franczyzowe prognozują, że mali handlowcy, w obawie przed wyższym podatkiem, zrezygnują z działalności ze wspólnej działalności, między innymi: programów lojalnościowych, promocji czy zakupów.

Konsultacje projektu

W środę w Kancelarii Premiera odbyły się konsultacje projektu. Handlowcy na razie nie chcą mówić o kompromisie.

Zmienione zapisy tej regulacji mają pojawić się po Radzie Dialogu Społecznego, 18 lutego.

IAR, bk