Spór o Trybunał Konstytucyjny. Co będzie dalej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór o Trybunał Konstytucyjny. Co będzie dalej?
Foto: PAP/EPA

Jak traktować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy autorstwa PiS i jakie będą jego konsekwencje? O tym dyskutowały w Trójce posłanki Monika Rosa (Nowoczesna) i Małgorzata Wassermann (PiS)

Posłuchaj

Monika Rosa i Małgorzata Wassermann o Trybunale Konstytucyjnym (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Trybunał Konstytucyjny zbadał nowelizację ustawy o TK przygotowanej przez PiS. Zdaniem 10 z 12 sędziów znaczna część z tego prawa jest niekonstytucyjna. Dwóch członków składu zgłosiło zdania odrębne. TK podważył w sumie kilkanaście zapisów.

Posłanka Małgorzata Wassermann (PiS) uważa, że orzeczenie, które wydał TK, jest według terminologii prawnej "dotknięte nieważnością”. Jak argumentowała, sędziowie Trybunału w zakresie orzekania, wydawania wyroku i jego treści, podlegają tylko konstytucji. Jednak - jak podkreśliła - w zakresie ich funkcjonowania, ustroju, działania TK, podlegają ustawom. Posłanka uważa zatem, że w tym przypadku to TK wszedł w kompetencje Sejmu, a nie odwrotnie. Jak stwierdziła, ów wyrok „dotknięty nieważnością” jest nieważny, trudno wyobrazić sobie, że będzie przestrzegany.   

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i"Śniadanie w Trójce".

Posłanka Monika Rosa powiedziała, że mamy teraz w kraju kryzys konstytucyjny największy po 1989 roku i wywołała go większość rządząca. Jak stwierdziła, sędziowie TK są niezawiśli, orzekają i działają na podstawie konstytucji. Dodała, że wyrok musi być niezwłocznie opublikowany, w ten sposób zakończyłby się kryzys konstytucyjny.

Parlamentarzystka oceniła, że żyjemy w państwie, w którym nie ma reguł gry. – Nie ma kto rozstrzygnąć o zgodności ustaw z konstytucją. TK, predystynowany ku temu, żeby takie rzeczy rozstrzygać, jest sparaliżowany – powiedziała. Jak stwierdziła, Trybunał orzekł, iż cały proces legislacyjny prac nad tzw. ustawą naprawczą był niezgodny z obowiązującą praktyką legislacyjną i z konstytucją. Zaznaczyła, że nie było np. vacatio legis.

Kto w naszym systemie ma prawo decydować, czy wyrok TK jest nieważny? Co robić dalej? Więcej na temat sporów i wątpliwości wokół Trybunału - w audycji Trójki.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Damian Kwiek
Goście: Monika Rosa (Nowoczesna) i Małgorzata Wassermann (PiS)
Data emisji: 9.03.2016
Godzina emisji: 17.45

agkm/mp

Polecane