Tradycja grobów pańskich w kościołach. Jaka jest ich historia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tradycja grobów pańskich w kościołach. Jaka jest ich historia?
Grób Pański w krypcie kościoła oo. Pijarów w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Wielki Piątek to dzień przeżywania męki, śmierci i pogrzebu Jezusa, a w kościołach pojawiają się symboliczne groby pańskie. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z X wieku. Św. Ulryk, biskup Augsburga składał hostię za ołtarzem i przykrywał kamieniem.

Posłuchaj

Groby pańskie - polska tradycja wielkanocna (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Groby pańskie w kościołach upamiętniają grób Jezusa na Golgocie - przypomniał ks. prof. Józef Naumowicz. Dodał, że średniowieczu często chowano nie sakrament, a krzyż ubrany w całun lub ornat. Wyjaśnił, że dzisiejsza tradycja, kiedy do grobu wkłada się postać Jezusa i najświętszy sakrament, jest późniejsza i pochodzi z okresu baroku. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji"Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i"Śniadanie w Trójce".

- W Polsce wiek XVII to kulminacja odwiedzania grobów w postaci chociażby kalwarii, gdzie grób stanowił element architektoniczny - powiedziała etnografka Amudena Rutkowska. Jej zdaniem na popularność grobów wpływ miał czas zaborów, gdy była to często jedyna okazja do przekazania treści na przekór cenzurze. Podobną funkcję pełniły szopki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o tym świątecznym obyczaju. W niej również m.in. o procesjach biczowników, strażnikach grobu i symbolach kultu przyrody.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: Amudena Rutkowska (Państwowe Muzeum Etnograficzne), ks. prof. Józef Naumowicz (Instytut Nauk Historycznych UKSW)

Data emisji: 25.03.2016

Godzina emisji: 17.45

fc/mp

Polecane