Czy nowy przewodniczący PE zapoczątkuje nową epokę w UE?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy nowy przewodniczący PE zapoczątkuje nową epokę w UE?
Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

- Dla mnie wybór Tajaniego to nie będzie nowa epoka, tylko polityczna rzeczywistość opowiadana nieszkodzącym, europejskim językiem – powiedział na antenie Trójki Paweł Kowal z Państwowej Akademii Nauk. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził natomiast, że "nowy przewodniczący nie będzie reprezentował samego siebie tylko cały Parlament Europejski".

Posłuchaj

Piotr Wawrzyk: Tajani będzie zabierał głos, starając się wywarzyć w swoim stanowisku te zdania, które przejawiają wśród eurodeputowanych (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Włoch Antonio Tajani został w poniedziałek nowym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Kandydat chadeków wygrał z kandydatem socjalistów, rodakiem Gianni Pittellą w czwartej turze głosowania. Zastąpi on na tym stanowisku Martina Schulza, który zdecydował o powrocie do Niemiec i do polityki krajowej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- To doświadczony polityk. Mimo że w czasie tych wyborów mieliśmy do czynienia z rywalizacją i polityką, to biorąc pod uwagę, że Tajani jest wychowany na europejskich stanowiskach, raczej nie będzie tej polityki wprowadzał w dużych ilościach. To raczej krwisty język Schulza dodawał Parlamentowi Europejskiemu werbalnej żywotności. Pamiętajmy, ze w Parlamencie Europejskim panuje "kultura konsensualna". Dla mnie to nie będzie nowa epoka, tylko polityczna rzeczywistość opowiadana nieszkodzącym europejskim językiem – powiedział Paweł Kowal

Piotr Wawrzyk stwierdził z kolei, że "Tajani nie będzie reprezentował samego siebie tylko cały Parlament Europejski". - Będzie zabierał głos, starając się wywarzyć w swoim stanowisku te zdania, które przejawiają wśród eurodeputowanych. Nie będzie działał jednostronnie, ale bardziej oględnie z mniej ostrym językiem, niż w przypadku poprzedniego przewodniczącego - dodał Wawrzyk.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której zaproszeni goście odnieśli się także do nowych, polskich wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego oraz przyszłości Donalda Tuska w strukturach unijnych.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN)
Data emisji:
 18.01.2017
Godzina emisji: 17.44

koz/mp

Polecane