Polscy naukowcy wyznaczą nowe trendy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polscy naukowcy wyznaczą nowe trendy
Maciej BanachFoto: fot: www.nauka.gov.pl

Maciej Banach (wiceminister ds. nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego): W wielu obszarach nauki prowadzimy badania na najwyższym poziomie. Z naszych doświadczeń korzystają eksperci zagraniczni.

Posłuchaj

"Puls Trójki", 11 lipca
+
Dodaj do playlisty
+

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowało Krajowy Program Badań, który zakłada, że polscy naukowcy mają wyznaczać światowe trendy w energetyce wodorowej, regeneracji tkanek za pomocą komórek macierzystych czy walce z cyberterroryzmem. Przewiduje także rozwój strategicznych kierunków nauki ze względu na polski przemysł i gospodarkę na najbliższą dekadę. Na naukę w 2012 roku ma trafić z budżetu ponad 7,2 mld zł,a w 2013 roku 6,5 mld.

Maciej Banach, wiceminister ds.nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizację wszystkich tych założeń ocenia bardzo realistycznie. – Nie jesteśmy ekspertami we wszystkich obszarach nauki, ale w kilku dziedzinach prowadzimy badania na najwyższym poziomie – wyjaśnia. Dodaje, że finanse, którymi dysponuje ministerstwo są zadowalające, a z roku na rok będzie ich jeszcze więcej.

- Obecnie na naukę przeznaczane jest niecałe 0.7 procent PKB, ale chcemy, by do 2020 roku  było to 1.7 procent PKP – wyjaśnia Maciej Banach. Dodaje, że ministerstwo robi wszystko, by pozyskać jak największe środki na naukę. Dba też o to, by rzeczywiście wspierać najlepszych naukowców.

Cały projekt sceptycznie ocenia dr Wojciecha Pawnik, socjolog z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej, zdaniem którego wizje ministerstwa są interesujące, ale nic z nich nie wynika.

Maciej Banach odpowiada, że trudno jest realizować programy, z których będą zadowoleni wszyscy naukowcy. – Zapraszamy do rozmowy wszystkich zainteresowanych, jesteśmy otwarci na dyskusję, ponieważ zależy nam na jakości i rozwoju polskiej nauki oraz jej innowacyjności – dodaje.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(mz)

Polecane