Potrzebujemy energii, ale jakim kosztem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Potrzebujemy energii, ale jakim kosztem?
Kopalni odkrywkowa węgla brunatnego Garzweiler w NiemczechFoto: Raimond Spekking/Wikipedia/CC

- Jeśli powstaną dwie nowe kopalnie odkrywkowe straty, związane z rolnictwem i zanieczyszczeniem powietrza, mogą osiągać nawet 10 mld zł - argumentuje Iwo Łoś, koordynator Kampanii Klimat i Energia z Greenpeace Polska.

Posłuchaj

"Puls Trójki" z 26 września 2012 roku
+
Dodaj do playlisty
+

Budowa nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego to według jednych - szansa na pozyskanie najtańszego paliwa, a zdaniem innych - droga do katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej. Spór trwa. Kolejne protesty bardziej niż pewne...
Jak przypomniał Iwo Łoś, już w 2009 roku mieszkańcy 8 śląskim gmin opowiedzieli się w referendum przeciwko powstaniu kolejnych kopalni odkrywkowych. Teraz jednak rząd znów podnosi pomysł powstania aż 4 nowych kopalni węgla brunatnego w rożnych województwach, co powoduje rozlanie się protestu na prawie cały kraj. Nie można się w jego ocenie temu dziwić. - Metoda odkrywkowa jest najbardziej szkodliwa ekologicznie i społecznie. Niszczy tereny rolnicze, czasem tereny chronione, tworząc w zamian krajobraz księżycowy. Dodatkowo rocznie przy dwóch nowych kopalniach odkrywkowych straty związane z rolnictwem i zanieczyszczeniem powietrza, mogą osiągać nawet 10 mld zł.
Andrzej Czerwiński (PO), - wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki podkreśla, że polska gospodarka jest w 90 procentach oparta na węglu. Energia pozyskiwana w ten sposób jest najtańsza nawet jeśli się uwzględni koszty związane z emisją CO2. Jak zaznacza obecny etap rozmów czy planowania związanego z powstaniem 4 kopalni odkrywkowych jeszcze nie przesądza, że dojdzie do ich powstania. Zdaniem Andrzeja Czerwińskiego myśląc o kolejnych kopalniach należy je rozważać w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i dostępności energii w cenach korzystnych dla odbiorców. Oczywiście istotna jest polityka zrównoważonego rozwoju, mająca zapewniać równowagę między potrzebami przemysłu a ochroną środowiska. Jak przypomniał w Bełchatowie działa pilotażowa instalacja wyłapywania CO2, co ma zapewnić mieszkańcom regionu czyste powietrze.  W jego ocenie nie bez znaczenia jest fakt, że w kopalniach odkrywkowych węgla brunatnego nie dochodzi do tylu wypadków co w kopalniach węgla kamiennego. Andrzej Czerwiński przypomina także ze w związku z możliwością pozyskiwania gazu z łupków polskie zapotrzebowania na energię pozyskiwaną z węgla może się zmienić.

Rozmawiał Marcin Zaborski

Polecane