UE doprowadzi do zniesienia wiz do USA?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
UE doprowadzi do zniesienia wiz do USA?
Nowy Jork Foto: Wikimedia Commons/CC/Donut

- Przez lata żyliśmy w iluzji, że możemy mieć równorzędne relacje z USA. Nie możemy. Nikt ich nie ma, nawet Wielka Brytania czy Francja - mówi Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj

UE doprowadzi do zniesienia wiz do USA? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nowe przepisy unijne zakładają, że jeśli w ciągu 90 dni USA i Kanada nie zniosą wiz wobec Polski, Rumunii, Bułgarii, Cypru i Chorwacji, to państwa te mogą poprosić Unię Europejską o interwencję. Polska powiadomiła UE, że USA utrzymają wizy dla Polski, nie przestrzegając zasad wzajemności dotyczącej ruchu bezwizowego z UE. Po otrzymaniu notyfikacji Komisja Europejska ma 6 miesięcy na podjęcie decyzji, czy podejmie dalsze działania.

- Relacje strategiczne między USA a Polską, tak naprawdę są strategiczne tylko w jedną stronę - ocenia Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Wiadomo, że nasz kraj zrobił dla Stanów Zjednoczonych bardzo dużo w ciągu ostatnich 10 lat. Przypomnijmy polski udział w interwencjach w Iraku i Afganistanie. A do amerykańskiego zaangażowania w Polsce nie dochodzi. Wystarczy przypomnieć sprawę tarczy antyrakietowej. Utrzymywanie obowiązku wizowego jest wynikiem braku dostatecznej uwagi polityków amerykańskich, jeśli chodzi o sprawy Polski - przyznaje gość Kuby Strzyczkowskiego. - Relacje polsko-amerykańskie nie są równe, ale USA są dla Polski bardzo ważnym partnerem. Stany Zjednoczone doprowadziły do końca zimnej wojny. Dzięki nim rozszerzenie NATO i UE stało się możliwe. Jesteśmy beneficjentem tej sytuacji. Bezpieczeństwo transatlantyckie opiera się na obecności USA. My bardzo potrzebujemy tej relacji - uważa Marcin Zaborowski.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia podkreśla, że Komisja Europejska studzi emocje i oczekiwania. - Bruksela nie podjęła i nie podejmuje na razie żadnych decyzji. Mówił o tym kilkakrotnie w ostatnich dniach rzecznik Komisji Europejskiej - przypomina gość "Za, a nawet przeciw".  Dziennikarka dodaje, że o groźbie wprowadzenia obowiązku wizowego dla Amerykanów Komisja Europejska mówiła po raz pierwszy w 2006 roku. - USA nie traktuje UE poważnie, a sama Unia na arenie międzynarodowej nie wykazywała się ostatnio skutecznością. Inaczej ma się sprawa w przypadku relacji gospodarczych - ocenia Beata Płomecka.

Sceptyczny co do zaangażowania Unii w zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków jest także Rafał Dymek z Fundacji im. Roberta Schumana. - Stosunki transatlantyckie są zbyt istotne. Bardziej prawdopodobne jest, że Unia wesprze Polskę w nieoficjalnych działaniach - ocenia.

W audycji z udziałem słuchaczy wypowiadali się również m.in. Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Grzegorz Lewicki - dziennikarz tygodnika "Wprost" , ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego oraz prof. Zbigniew Lewicki - amerykanista.

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku Trójka - Program 3 Polskiego Radia

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(gs/mk)


Polecane