Raport OECD: jak Polska wypada na tle innych krajów?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Raport OECD: jak Polska wypada na tle innych krajów?
EuropaFoto: Glow Images/East News

Według najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Polska to jedno z najtrudniejszych państw do życia wśród członków OECD. - Ten ranking nie jest powodem do narodowych kompleksów i rozpaczy, choć pokazuje, ile mamy do nadrobienia w stosunku do krajów, z którymi lubimy się porównywać - mówi dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych.

Posłuchaj

Raport OECD: jak Polska wypada na tle innych krajów? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

We wspomnianym raporcie analizowano jakość życia pod kątem wielu dziedzin. Miejscem, w którym żyje się najłatwiej, okazała się Australia. Narzekać nie powinni również mieszkańcy Kanady, Szwecji czy Norwegii. Najsłabiej w rankingu wypadła Turcja i Meksyk.

Polska najlepiej wypadła w edukacji i oświacie (lepsza była tylko Finlandia). Bardzo źle oceniono za to poziom wynagrodzeń - na 10 punktów Polska otrzymała zaledwie 1.5. Słabo wypadł system opieki zdrowotnej, czystość środowiska, fatalnie zaś dostępność mieszkań.

- Warto zwrócić uwagę, że ranking został stworzony przez organizację zrzeszającą tylko kraje demokratyczne i najbardziej rozwinięte. Polska jest członkiem elitarnego klubu, do którego należą 34 kraje, podczas gdy na świecie mamy ponad 260 państw. I jeśli nawet w niektórych miejscach rankingu jesteśmy raczej w dolnych partiach niż górnych, to pamiętajmy, do kogo się porównujemy - mówi dr Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych.

- Nie wszystko zależy od nas, na wiele rzeczy wpływ mają siły zewnętrzne - zaznacza Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. - W raporcie jest pozycja, która pokazuje, że najgorzej jesteśmy ocieniani, jeśli chodzi o nierówności społeczne - dodaje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego i podkreśla, że konieczna jest międzyludzka solidarność, że osoby lepiej sytuowane powinny się godzić na pomoc uboższym, "ponieważ tylko wtedy, gdy będziemy mieć harmonię społeczną, pójdziemy do przodu".

Zapraszamy do wysłuchania audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Bogusław Półtorak (redaktor naczelny portalu Bankier.pl), Rafał Dymek (Polska Fundacja im. Roberta Schumana), Janusz Szewczak (główny ekonomista SKOK) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).

(mk)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane