Trójka

Czy rozszerzyć dostęp do broni palnej?

20.01.2016 13:30
Wśród priorytetów polityków PiS jest punkt może nie najważniejszy, ale bardzo ciekawy - rozszerzenie dostępu do broni palnej. Co przemawia za, a co przeciw takiej zmianie?
Plany rozszerzenia dostępu do broni wywołują w Polsce duże kontrowersje. W audycji dyskutowaliśmy ze zwolennikami i z przeciwnikami takiego rozwiązania
Plany rozszerzenia dostępu do broni wywołują w Polsce duże kontrowersje. W audycji dyskutowaliśmy ze zwolennikami i z przeciwnikami takiego rozwiązania Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/mullannix930
Posłuchaj
49'25 Goście Kuby Strzyczkowskiego o dostępie do broni palnej (Za, a nawet przeciw/Trójka)
więcej

W Polsce są trzy jednostki broni na 100 mieszkańców. Średnia w Unii Europejskiej to 30 sztuk, a w Stanach Zjednoczonych aż 90 sztuk!

- Broń palna w rękach praworządnych i zdrowych psychicznie obywateli nie niesie za sobą żadnego niebezpieczeństwa - przekonuje Andrzej Turczyn - prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ruch Obywatelski Miłośników Broni.

Innego zdania jest Wojciech Kulesza z Uniwersytetu SWPS. Jego zdaniem nie da się obronić tezy, że im więcej będzie broni, tym będzie bezpieczniej.

Jakie argumenty przywołują adwersarze? Czy jest szansa na to, żeby w Polsce rozszerzono dostęp do broni palnej? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sebastian Kuczyński (użytkownik broni palnej), Stanisław Pięta (poseł PiS), Mirosław Klekot (firma Kolter), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia z Waszyngtonu), Andrzej Turczyn (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Ruch Obywatelski Miłośników Broni), Wojciech Kulesza (Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 20.01.2015
Godzina emisji: 12.07

mp/ei

Czytaj także

Czy problem niepłaconych alimentów można rozwiązać?

09.12.2015 15:20
- Jeżeli my, całym systemem prawnym pozwalamy na niepłacenie alimentów, to efekt finalny mamy taki, jaki mamy. A dłużnik alimentacyjny to najgorszy przestępca - mówi Beata Mirska-Piworowicz, prezes Stowarzyszenia "Damy Radę".
Komornicy prowadzą w tej chwili w Polsce ok. 600 tysięcy egzekucji alimentów
Komornicy prowadzą w tej chwili w Polsce ok. 600 tysięcy egzekucji alimentówFoto: Depositphotos
Posłuchaj
49'45 Czy problem niepłaconych alimentów można rozwiązać? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
więcej

Według danych Krajowego Rejestru Długów dłużnicy alimentacyjni są winni swoim dzieciom ponad 7 miliardów złotych. Pod koniec roku okaże się, że długów tego typu jest dużo więcej, ponieważ gminy muszą wywiązać się z obowiązku informacji o niepłaconych zobowiązaniach.

Słuchacze i specjaliści wypowiadający się w audycji zwracają uwagę na najpilniejsze kwestie, które należy zmienić w polskim prawie, by poprawić kwestie niepłaconych alimentów.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Monika Janus (rzecznik Krajowej Rady Komorniczej), Andrzej Kulik (rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia "Damy Radę"), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet), Paweł Woliński (Fundacja Mamy i Taty)
Data emisji: 9.11.2015
Godzina emisji: 12.08

fbi/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy rejestr gwałcicieli i pedofilów to dobry pomysł?

17.12.2015 14:45
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza stworzyć rejestr gwałcicieli i pedofilów. Mają być ujawnione ich nazwiska, adresy i wizerunek.
Czy w internecie będą dostępne dane przestępców?
Czy w internecie będą dostępne dane przestępców?Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
49'51 Goście Kuby Strzyczkowskiego o rejestrze pedofilów i gwałcicielach (Za, a nawet przeciw/Trójka)
więcej

W rejestrze mają znaleźć się również osoby rozpowszechniające treści pornograficzne z udziałem nieletnich i sutenerzy nakłaniający dzieci do prostytucji.

- Przestępczość dokonywana z pobudek seksualnych jest narastającym problemem. Rośnie też anonimowość życia - mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jego zdaniem pomysł stworzenia rejestru to odpowiedź na zawodzące dotychczas metody kontroli gwałcicieli i pedofilów.  

Prof. Piotr Kruszyński z UW twierdzi, że taki rejestr jest ograniczeniem wolności osobistej, ale w imię dobra wyższego. A co o sprawie sądzą słuchacze? W internetowej sondzie byli w ocenach wyjątkowo zgodni...

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:
Kuba Strzyczkowski
Goście: 
Beata Mirska Piworowicz (prezes Stowarzyszenia Damy Radę), prof. Monika Płatek (UW), dr Justyn Piskorski (UAM), dr Anita Kucharska (Stowarzysznie Baba), prof. Piotr Kruszyński (UW), Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji:
17.12.2015
Godzina emisji:
12.08

mp/iwo

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Nadużycia komornicze. Jak im zaradzić?

12.01.2016 14:10
Wydawało się, że po słynnej sprawie rolnika z Mławy, któremu komornik bezprawnie zajął ciągnik, nie będziemy słyszeć o przypadkach komorniczych nadużyć. Niestety...
Czy prawo dotyczące uprawnień komorników powinno być w Polsce zweryfikowane?
Czy prawo dotyczące uprawnień komorników powinno być w Polsce zweryfikowane?Foto: Depositphotos
Posłuchaj
50'41 Goście Kuby Strzyczkowskiego o komorniczych nadużyciach (Za, a nawet przeciw/Trójka)
więcej

Komornik z Głogowa ściga pana Zdzisława z Bydgoszczy za długi, których ten nie zaciągnął. Co więcej, prokuratura uznała mężczyznę za pokrzywdzonego. Inne zdarzenie dotyczy mieszkanki wsi Majdan pod Warszawą. Komornik zamiast do domu dłużnika, wszedł do domu jego córki.

- W tej chwili czekamy na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej wszystkich uczestników tego postępowania - mówi mecenas Lech Obara, który zajmował się sprawą pana Zdzisława.

Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej, przypomina, że za dług odpowiada tylko ta osoba, która jest wskazana w tytule wykonawczym. Zdarza się jednak, że komornicy popełniają błędy...

Co o tych sprawach sądzą słuchacze? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jerzy Pietrzyk (prezes Stowarzyszenia Stop Bezprawiu), Krystyna Krzekotowska (Uczelnia Łazarskiego), Beata Mirska-Piworowicz (Stowarzyszenie Damy Radę), Justyn Piskorski (Uniwersytet Adama Mickiewicza), Lech Obara (Kancelaria Lech Obara i Wspólnicy), Monika Janus (rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej)
Data emisji: 12.01.2015
Godzina emisji: 12.07

mp/iwo