Przepisy dotyczące drzew powinny być zmienione?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przepisy dotyczące drzew powinny być zmienione?
Od 1 stycznia każdy na swojej posesji, na prywatnej działce może wycinać bez zezwolenie drzewa i krzewy. Wycinka nie może być związana z prowadzeniem działalności gospodarczej i nie może dotyczyć pomników przyrody (na zdjęciu wycięte drzewa w Lublinie)Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Mieszkańcy i ekolodzy alarmują, że zgodnie z nowym prawem dotyczącym drzew i krzewów dochodzi do masowej wycinki. Ustawodawcy odpowiadają, że to racjonalizacja utrudniających życie przepisów. Co na to słuchacze Trójki?

Posłuchaj

Dyskusja o prawie dotyczącym wycinania drzew (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski podkreślał, że znikomy procent wydawanych dotąd przez miasta decyzji ws. wycinki był negatywny, więc "po co je wydawać". - W nowym prawie chodziło o to, żeby właściciel mógł decydować o swojej posesji. Dodatkowo zmieniły się przepisy dotyczące przywrócenia gruntu do użytkowania rolniczego. Wcześniej mieliśmy sporo skarg od rolników, którzy chcieli zagospodarować ugór porośnięty samosiewem. Musieli wystąpić o decyzje, a to się wiązało z kosztami - opowiadał.

"

Andrzej Szweda-Lewandowski W nowym prawie chodziło o to, żeby właściciel mógł decydować o swojej posesji w imię świętego prawa własności

Wiceminister zapowiedział przy tym, że ministerstwo będzie się przyglądało temu, jak funkcjonuje ustawa i jeśli zajdzie potrzeba zmiany przepisów, to tak się stanie.

Biolog dr Anna Kujawa podkreślała natomiast, że drzewa są nam niezbędne do życia. - Wydzielają tlen, zatrzymują pyły, w miastach działają troszeczkę jak maseczka przeciw smogowi, a latem jak klimatyzator. Są siedliskiem dla wielu organizmów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę potrzebę wypoczynku i relaksu, musimy pamiętać, że jesteśmy uzależnieni od przyrody i jej jakości - tłumaczyła dodając, że w miastach nie tylko parki są ważne, ale też tzw. zieleń rozproszona.  

"

Anna Kujawa Musimy pamiętać, że jesteśmy uzależnieni od przyrody i jej jakości

Które stanowisko popierają słuchacze Trójki i inni zapytani o zdanie eksperci? Zapraszamy do słuchania nagrania audycji. Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Anna Kujawa (biolog, Polska Akademia Nauk w Poznaniu), Andrzej Szweda-Lewandowski (Główny Konserwator Przyrody, wiceminister środowiska), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), Marzena Nowakowska (rzeczniczka WWF Polska), Ewa Olszkowska-Dej (Urząd Miasta w Krakowie)
Data emisji: 21.02.2017
Godzina emisji: 12.08

ei/fbi

Polecane