Czy jesteśmy skazani na hałas uliczny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy jesteśmy skazani na hałas uliczny?
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: Skullman/Pixabay

Naukowcy obserwują w Polsce wzrost nasilenia hałasu komunikacyjnego. Ruchliwa ulica generuje hałas na poziomie 90 decybeli. Hałas powyżej 85 decybeli jest w każdym przypadku szkodliwy dla zdrowia.

Posłuchaj

Czy jesteśmy skazani na hałas uliczny? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Co nam grozi? Utrata słuchu, zakłócenia snu, osłabienie procesów poznawczych, zwiększone ryzyko chorób krążenia i osłabienie zdrowia psychicznego...

- W krajach skandynawskich były wykonywane badania młodych osób używających często słuchawek. Ci ludzie są już półgłusi - twierdzi dr inż. Radosław Kucharski z Instytutu Ochrony Środowiska. Specjalista dodaje, że ok. 25 do 33 proc. z nas jest eksponowanych na hałas powyżej granic, które możemy tolerować.

Czy do hałasu można się przyzwyczaić? I czy takie przyzwyczajenie powoduje, że ten hałas nam nie szkodzi? - Myślę, że w pewnym zakresie można. Jeżeli pewne dźwięki przestają nas drażnić, to przestajemy je traktować jako hałas. Nasz mózg ma tę cudowną właściwość, że potrafi z morza dźwięków wyławiać te, które są dla niego istotne. Pozostałe ignoruje - mówi dr Elżbieta Włodarczyk, lekarz audiolog, foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której więcej mówimy na temat słuchu.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr inż. Radosław Kucharski (Instytut Ochrony Środowiska), Joanna Bugaj (prezes Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu), Witold Urbanowicz (portal TransportPubliczny.pl), dr Elżbieta Włodarczyk (lekarz audiolog, foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu), Adrian Furgalski (zespół doradców gospodarczych TOR)
Data emisji: 25.05.2017 
Godzina emisji: 12.06

fbi/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji:

Polecane