Bez uników o seksie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bez uników o seksie
Foto: Glow Images/East News

- Dziecko wcześniej czy później, z różnych źródeł dowie się wielu rzeczy o seksie. Lepiej, by prawdy dowiedziało się od rodziców w sposób nieagresywny, spokojny i możliwy do przyjęcia na jego etapie rozwoju - mówi Anna Pietruszka-Dróżdż z Fundacji MaMa.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw"
+
Dodaj do playlisty
+

Często jednak rodzice nie wiedzą jak rozmawiać z dziećmi o seksie i kiedy zacząć to robić. Swoje zmieszanie przykrywają więc stwierdzeniami "porozmawiamy, jak będziesz starszy", "teraz nie mam czasu" albo "lepiej zajmij się odrabianiem lekcji".

- Rodzice często między sobą nie potrafią rozmawiać o seksie, zatem również nie będą potrafili rozmawiać z dziećmi. Te tematy ich krępują. Tymczasem dzieci poznają świat i rodzice są jedynymi osobami, do których mają pełne zaufanie, od których powinny uzyskiwać informacje. Seks jest dokładnie takim samym tematem jak każdy inny - wyjaśnia seksuolog dr Andrzej Depko .

Jego zdaniem ważne, by w tonie rozmowy, w emocjach rodzica dziecko nie czuło, że rozmowa dotyczy czegoś dziwnego. Ono potrzebuje podstawowych informacji, by czuć się pewnie, a wszelkie uniki, wymówki, napięcie dają mu do zrozumienia, że z seksem coś jest nie tak.

- Rozmowę z dziećmi na temat seksu trzeba zacząć od przyjrzenia się temu, jakie są nasze - rodziców, opiekunów, przekonania na temat seksualności - mówi Joanna Keszka, redaktorka naczelna portalu Barbarella.pl. Jej zdaniem, jeśli seks kojarzy nam się z radością i budowaniem intymnej więzi, z przekonaniem, że zasługujemy na dobre traktowanie, to rozmowy z dzieckiem będą łatwiejsze. Gorzej jeśli współżycie kojarzy się ze wstydem czy lękiem.

Psycholog Paweł Rasmus zaleca poruszać temat seksu jak najwcześniej, ale stosownie do wieku dziecka. Rodzicom radzi, by zdobyli podstawową wiedzę z zakresu medycyny, co może im ułatwić odpowiadanie na niektóre pytania. Dobrym pomysłem jest także odwoływanie się do wsparcia osób, które zajmują się tematem profesjonalnie: psychologów, pedagogów, ginekologów, seksuologów.

Więcej w audycji "Za, a nawet przeciw".

 

(asz)

Polecane