Cóż wart jest pogląd niepoparty nazwiskiem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cóż wart jest pogląd niepoparty nazwiskiem?
Foto: Glow Images/East News

Anonimowość w internecie pozwala siać nienawiść, obelgi i mieszać innych ludzi z błotem. - Jesteśmy w stanie wytworzyć coś na kształt pozytywnej mody, która mówi, że internet jest przestrzenią publiczną i wyrażane w niej poglądy warto popierać nazwiskiem - podkreśla socjolog dr Marek Troszyński.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw" - 5 listopada 2012
+
Dodaj do playlisty
+

W pierwszej połowie 2012 roku prokuratury prowadziły 262 sprawy w związku z mową nienawiści w internecie. Prokurator Generalny Andrzej Seremet deklaruje, że antysemityzm, zniesławienia czy szykany w intenecie nie są już oceniane jako czyny o znikomej szkodliwości społecznej.

- Internet, rozumiany jako technologia, dał nam możliwość jakiej nie miekiśmy od dawna, możliwość rozmowy publicznej, dialogu obywatelskiego. Niestety okazuje się, że przestrzeń ta zawłaszczona jest przez osoby, których sposób rozmowy nam nie odpowiada - wyjaśnił dr Marek Troszyński, socjolog Collegium Civitas, szef projektu "Raport mniejszości" realizowanego przez fundację Wiedza Lokalna.

Jego zdaniem niesłusznie panuje wrażenie, że wszyscy, całe społeczeństwo korzysta z anonimowości i bezkarności, by obrażać w internecie. - Tymczasem grupa aktywnych użytkowników, piszących i komentujących, jest mała. I jestem przekonany, że zaostrzanie prawa czy nawet wytyczne dla prokuratorów nie są najlepszymi rozwiązaniami tego problemu - podkreślił w rozmowie z Michałem Olszańskim.

Prof. Jan Hartman, filozof i bioetyk Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jedną z osób, która pada ofiarą języka nienawiści. - Niemal codziennie czytam zdania typu: "Won, parchu do Izraela", bo drażnię i prowokuję antysemitów samym swoim istnieniem. Przyzwyczaiłem się do tego, jak do deszczu, ale uważam, że jest kilka sposobów, które pozwoliłyby się zająć problemem - powiedział w Trójce.

Filtrowanie treści pod kątem rasizmu i dyskryminacji, wychowanie dzieci i młodzieży szczególnie w sferze publicznej, to tylko niektóre z jego propozycji. Wysłuchaj całej audycji, by dowiedzieć się więcej.

Jaką rolę w podgrzewaniu negatywnych emocji pełnią media? Czy wylanie gniewu uwalnia nas od niego? Czy w internecie obowiązują inne zasady niż w świecie realnym? Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także słuchacze Trójki i eksperci: psycholog Hanna Hamer, Anna Grodzka (Ruch Palikota), satyryk Michał Ogórek.

Zapraszamy także do przeczytania artykułu Bartosza Janiszewskiego "Nienawiść po polsku" w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Polecane