Trójka

Sukces ułatwia picie

19.11.2012 15:00
- Alkoholizm jest chorobą niezwykle demokratyczną, zachorować może każdy niezależnie od środowiska w jakim się obraca - podkreśla Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka.
Sukces ułatwia picie
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
48'16 Picie nie omija biznes klasy i wyższych sfer
więcej

Wszechobecność alkoholu często nazywana jest narodową tradycją lub dobrym polskim zwyczajem. Taka postawa tworzy iluzję bezpieczeństwa przez co bagatelizujemy autentyczne zagrożenie.

W Polsce przyjmuje się również zasadę, że im lepiej funkcjonuje osoba pijąca, im wyżej jest ustawiona w hierarchii społecznej, tym większe jest przyzwolenie otoczenia na jej picie i tym bardziej zakamuflowany staje się rzeczywisty rozmiar problemu.

- Alkoholizm jest chorobą niezwykle demokratyczną, na nią może zachorować każdy - podkreśla Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka.

Kobiety piją inaczej niż mężczyźni. Badania wskazują, że wraz ze wzrostem wykształcenia panowie rzadziej sięgają po alkohol. Kobiety na odwrót. Życiowy sukces sprawia, że odstawienie kieliszka jest dla nich znacznie trudniejsze.
Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

- Czasy są w tej chwili takie trudne, że wiele kobiet, które są rdzeniem rodziny, po prostu z tym życiem sobie nie radzi. Panie szukają środka, który pozwoli im przynajmniej na jakiś moment zapomnieć - wyjaśnia Beata Milska-Przyworowicz, prezes Stowarzyszenia Damy Radę .

Według badań kobiety sięgają po alkohol niskoprocentowy, ale piją coraz więcej i częściej. Obecnie spośród osób uzależnionych od alkoholu kobiety stanowią 25 proc.

- Zauważamy, że jest duże przyzwolenie społeczne na picie drinków - podkreśla doktor Paweł Wójcik, psycholog. - Nasze życie jest dużo bardziej rozrywkowe, a alkohol sprzyja temu modelowi, co przekłada się na dużo większą konsumpcję - dodaje.

Według raportu EZOP przygotowanego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wśród pijących kobiet najwięcej z nich to te w wieku od 30 do 39 lat z wyższym wykształceniem.

- Szczególnie dobrze mu na salonach, wśród bizneswoman, aktorek, kobiet sukcesu - tłumaczy psycholog i terapeuta uzależnień dr Ewa Wojdyłło-Osiatyńska.

Kiedy powinna zapalić się czerwona lampka?

Psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz przestrzega kiedy powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

- Zastanówmy się nad taką sytuacją: lubimy zielony groszek i właśnie planujemy swój dzień. Podczas porannego prysznica zastanawiamy się gdzie będziemy i czy w tych miejscach będzie można zjeść naszą ulubioną potrawę - tłumaczy psychoterapeutka przywołując przykład pochodzący ze wstrząsającej książki "Picie opowieść o miłości" Caroline Knapp. - Jeżeli tak samo postępujemy w odniesieniu do alkoholu to jest to sygnał, że coś się dzieje - dodaje.

Alkoholu nadużywa blisko 3 miliony Polaków, czyli 12 procent osób w wieku produkcyjnym.
"Za, a nawet przeciw" słuchać można na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku, w samo południe.

ah

 

 

 

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Młodzież ma coraz poważniejsze problemy z alkoholem

Tak wynika z raportu przygotowanego dla parlamentu przez ministerstwo zdrowia.

Chłopcy i dziewczęta na Półwyspie Apenińskim sięgają po pierwszy kieliszek już w 12. roku życia - dwa lata wcześniej niż ich rówieśnicy w innych krajach Unii Europejskiej.

Problem z alkoholem ma 9 milionów Włochów. Co dziesiąty z nich nie skończył 30 lat. Jedna trzecia pijących co najmniej raz w tygodniu upija się do nieprzytomności. Przodują w tym ludzie młodzi.

Największy niepokój ministerstwa zdrowia budzi pijaństwo wśród nastolatków. "To nasza największa słabość" - przyznał szef resortu Ferruccio Fazio, apelując o bezzwłoczne podjęcie działań, które by temu przeciwdziałały. Nie będzie to łatwe: producenci napojów alkoholowych wydają co roku na ich reklamę 169 milionów euro, podczas gdy na kampanię antyalkoholową przeznaczono z budżetu tylko milion.

Włosi, do niedawna dumni z silnie zakorzenionej "kultury picia", coraz częściej przekonują się, że jest ona tylko legendą...

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)


 

Czytaj także

Alkoholicy żyją 20 lat krócej niż ludzie zdrowi

17.10.2012 20:45
To, że alkohol szkodzi zdrowiu nie jest tajemnicą. Ale to, że szkodzi tak bardzo zaskoczyło samych naukowców.
Alkoholicy żyją 20 lat krócej niż ludzie zdrowi
Foto: sxc.hu
Posłuchaj
00'41 Korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
więcej

Z badań prowadzonych przez ostatnie czternaście lat przez specjalistów z uniwersytetów w Greifswaldzie i Lubece, wynika, że osoby uzależnione od alkoholu żyją średnio 20 lat krócej niż reszta społeczeństwa. Badanie wykazało też, że alkohol bardziej szkodzi kobietom niż mężczyznom, które szybciej zapadają choćby na schorzenia wątroby.

Autorzy badania apelują o zaostrzenie przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu w Niemczech. Ich zdaniem konsumpcja napojów wyskokowych jest w Niemczech zbyt rozpowszechniona. Szacuje się, że około 1,3 mln Niemców jest uzależnionych od alkoholu.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR/aj

Zobacz więcej na temat: alkoholizm IAR Niemcy

Czytaj także

Kto najczęściej nadużywa alkoholu? Alkosfery

14.11.2012 17:20
Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Alkosfery. Picie w biznesklasie" zmienił się stereotyp alkoholika.
Kto najczęściej nadużywa alkoholu? Alkosfery
Foto: sxc.hu
Posłuchaj
00'22 Tatiana Mindewicz-Puacz, organizatorka kampanii
więcej

Nie bezdomni, ale biznesmeni i menagerowie mają większe problemy z alkoholem. Do kieliszków co raz częściej nałogowo zaglądają osoby z wyższym wykształceniem, mające dobrze płatną prace i wysoki status społeczny, wyjaśnia Tatiana Mindewicz- Puacz organizatorka kampanii. "Do poradni i ośrodków leczenie uzależnień zgłaszają się zarówno nauczyciele, lekarze, przedstawiciele świata polityki, armii, biznesu, ale też każdego innego stresującego zawodu. Postrzeganie alkoholizmu jako problemu ludzi ulicy, jest stereotypem."

Zmienił się też przekrój społeczny częstych bywalców izby wytrzeźwień, zaznacza Adam Chrapisiński dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie. "Pracuje, nie ma problemów z zapłaceniem za pobyt u nas. To są osoby, które jako przyczynę spożywania alkoholu najczęściej podają stresującą pracę. Jeżeli chodzi o kobiety, to najczęściej są to zawody miłosne, ogólnie kwestie bardzo życiowe."

Alkoholu nadużywa blisko 3 miliony Polaków, czyli 12 procent osób w wieku produkcyjnym.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj