Zakaz palenia w domu węglem - cios dla gospodarki, szansa dla zdrowia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakaz palenia w domu węglem - cios dla gospodarki, szansa dla zdrowia?
Foto: Glow Images/East News

- Pomysł zakazu ogrzewania mieszkań i domów węglem jest dobry. Mówi się o węglu jako o najtańszym paliwie, kompletnie nie uwzględniając ubocznych kosztów jego używania, na przykład negatywnych skutków dla zdrowia- mówi Radosław Gawlik ze Stowarzyszenie EKO-UNIA.

Posłuchaj

Co dalej z opalaniem domów węglem? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rząd pracuje nad ustawą antysmogową. Chce wprowadzić zakaz opalania domów i mieszkań węglem. Już teraz do zakazu palenia tym opałem przymierza się Kraków, a od 2020 roku ma on dotyczyć wszystkich gospodarstw domowych.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>
Beata Jaczewska, wiceminister środowiska, podkreśla, że wbrew temu, co słyszymy w mediach, nie istnieje dyrektywa unijna, która wprowadza zakaz palenia węglem w piecach przydomowych.  Rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego przyznaje jednak, że prawo unijne i polskie wymaga, żeby przy stwierdzeniu zanieczyszenia na danym obszarze loklane władze opracowały program ochrony powietrza.
Jan Szyszko (PIS) z Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przyznaje, że w niektórych miastach czy ośrodkach jakość powietrza jest bardzo zła. Zdaniem gościa "Za, a nawet przeciw" dzieje się tak też dlatego, że niemajętni ludzie palą w piecach wszystkim, co mają pod ręką, także śmieciami.
Dr Janusz Grobicki, ekspert Centrum im. Adama Smitha zauważa, że z punktu widzenia ochrony zdrowia ludzi, szczególnie tych żyjących w miastach, jest to dobry pomysł. - Z drugiej strony wiadomo, że nawyki mieszkańców do ogrzewania mieszkań węglem są trudne do zmienienia. Zakaz bezwzględnie pociągnie też za sobą negatywne skutki dla wyników finansowych kopalń - stwierdza.
Rząd zamierza wprowadzić dopłaty do likwidacji domowych pieców węglowych, dopłaty do ociepleń domów, by koszty ogrzewania były niższe. Według szacunków na likwidację wszystkich domowych pieców w całej Polsce do 2020 roku potrzeba ok. 5 mln zł.
W audycji wypowiadali się również: Małgorzata Wejtko, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza Ministerstwa Środowiska i Stanisław Żelichowski PSL.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!
(pg/PAP/polskieradio.pl)

(PAP, polskieradio.pl, gs)

Polecane