Świąteczne wydatki? W tym roku nie zaszalejemy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Statystycznie, w tym roku, Polacy wydadzą na święta 1126 złotych. Przeciętna europejska rodzina przeznaczy na nie ok. 1900 zł. W porównaniu z innym krajami, które były objęte badaniem, chcemy w tym roku wydać najmniej - tak wynika z badania Deloitte Polska.

Posłuchaj

Świąteczne wydatki? W tym roku nie zaszalejemy (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

20 mld złotych, które Polacy wydadzą na święta, pozwoli na rozruszanie gospodarki pod koniec roku. Dla branży handlowej czas przedświątecznych zakupów to 20 proc. obrotów w roku, w przypadku wielu firm obroty sięgną nawet 40 procent.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

30 procent z 1126 zł przeznaczymy na prezenty, 33 na żywność. Nasze wydatki związane ze świętami, na tle innych państw Unii Europejskiej, nie są wysokie, należymy do najbardziej oszczędnych społeczeństw. - W tym roku Polacy chcą się skoncentrować na zakupach prezentów praktycznych i chcą zrobić zakupy w tańszych sklepach - mówi Piotr Świętochowski, dyrektor działu audytu firmy Deloitte Polska.
Co najbardziej chcielibyśmy dostać po choinkę? W tym roku gotówkę. - To zaskakujące, bo w poprzednich latach pieniądze - jako prezent - znajdowały się na dalszych pozycjach listy świątecznych życzeń. Jednak może nas spotkać rozczarowanie, bo tylko co dziesiąta osoba planuje dać swoim bliskim gotówkę. Na czele w rankingu prezentów są kosmetyki, książki czy słodycze - dodaje gość audycji Kuby Strzyczkowskiego.

Co ciekawe, banki w tym roku na Polakach raczej nie zarobią. Jak wynika z badania, 78 proc. rodzin twierdzi, że wydatki na święta będzie finansować z oszczędności, a nie z kredytów.

- Nasza ułańska fantazja czasami nas ponosi. Przechodząc obok witryny, gdzie widzimy nadzwyczajną okazję, pod wpływem impulsu kupujemy prezent. Dopiero potem zastanawiamy się czy rzeczywiście nas na niego stać - komentuje dr Dobiesław Tymoczko ze Szkoły Głównej Handlowej.

Deloitte Polska przeprowadziło badanie w 17 krajach. Pytano 17 tysięcy osób. W Polsce było to 767 osób. Sondaż przeprowadzono przez internet.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięli udział także: Krzysztof Piasecki (satyryk),  Andrzej Roter (dyrektor generalny w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce), Bożenna Kolba (Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnych Wytwórców).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

Komentarze do audycji można dodawać na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia".

Polecane