Mindfulness, czyli sztuka świadomego życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mindfulness, czyli sztuka świadomego życia
Foto: Glow Images/East News

Zabiegani, zapracowani, przez co nerwowi szukamy źródła równowagi psychicznej i zdrowia. Trenerzy medytacji wyciągają pomocną dłoń i podpowiadają: - Umiejętność nakierowania naszej uwagi na ciało powoduje, że organizm uzyskuje spokój - zdradza gość "Dobronocki" Michael Sanderson, nauczyciel techniki medytacyjnej mindfulness.

Posłuchaj

Medytacja lepsza od antydepresantów, mindfulness rewolucyjną sztuką świadomego życia (Dobronocka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To, że medytacja pomaga w życiu, udowodniono już wiele lat temu, ale nawet psychoterapeuci początkowo nie chcieli w to uwierzyć. Medytuje coraz więcej osób i nie dziwią już plakaty informujące, że "medytacja jest lepsza od antydepresantów". Medytować może każdy, bo sztuka ta nie jest już zarezerwowana jedynie dla buddystów, joginów i mnichów w klasztorach kontemplacyjnych.
Coraz popularniejszą metodą staje się tzw. mindfulness, czyli sztuka świadomego życia. Mindfulness to termin tłumaczony jako "uważność" lub "uważna obecność". Ze względu jednak na brak idealnego słowam w języku polskim, terapeuci zachowują oryginalny termin.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Najczęściej cytowana definicja mindfulness wyjaśnia, że to szczególny rodzaj uwagi: świadomej i skierowanej na bieżącą chwilę. - Nasze życie dzieje się w teraźniejszości, w pojedynczych bieżących chwilach. Jednakże, ponieważ przez większość czasu jesteśmy "w kołowrocie" aktywności ukierunkowanych na jakieś cele, a przez nasz umysł przepływa nieustanny potok myśli, jesteśmy mało świadomi tego, czego doświadczamy w danym momencie. W tym stanie zmniejszonej świadomości, często działamy jakby automatycznie, nawykowo kierowani przez lęki i pragnienia - przekonują propagatorzy metody.
- Dlatego, by żyć efektywnie, musimy być zdyscyplinowani - wyjaśnia w Trójce Michael Sanderson nauczyciel medytacji. - I właśnie wtedy z pomocą przychodzi medytacja mindfulness, która uczy nas nabierania dystansu - dodaje gość Dariusza Bugalskiego.

Mindfulness jest sztuką świadomego życia, gdyż poprzez systematyczną samoobserwację i badanie natury własnego umysłu daje możliwość znalezienia harmonii, radości i mądrości w życiu. Polega na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na tym, czego się w danej chwili doświadcza.

- Umiejętność skupienia się na tym co ważne, jest niezwykle istotne w naszej pracy i w życiu prywatnym - podkreśla Alicja Krata, która technikę mindfulness uprawia i popularyzuje. - Jeżeli zastosujemy odpowiednie ćwiczenia, wiemy jak oddychać, myślimy o swoim ciele, to jesteśmy w stanie uzyskać spokój i bardziej konstruktywnie myśleć, lepiej zaplanować, albo wręcz dokonać świadomego wyboru co jest dla nas najważniejsze - mówi Alicja Krata i dodaje, że wprowadzenie się w taki stan może zaowocować tym, że wcale nie rezygnujemy z obowiązków, które nam przynosi życie, ale dzięki uwadze i spokojowi jesteśmy w stanie robić wręcz więcej.
Michael Sanderson podkreśla, że w technice mindfulness niezwykle ważne jest to, że dzięki treningowi uzyskujemy harmonię pomiędzy ciałem, uczuciami oraz emocjami. -  Bo wszystko wywodzi się z ciała, w ciele rodzi się i brak kontaktu pomiędzy tymi obszarami, co daje nam niekompletny obraz naszej psychiki - uważa gość "Dobronocki”.
Dla kogo jest medytacja i dlaczego warto ją stosować? Jak służy ciału i duszy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji,  którą poprowadził Dariusz Bugalski (w zastępstwie Grażyny Dobroń).

Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek, między północą a godziną 2.00.

(ah/ei)

Polecane