Trójka

Czystek i szczeć pospolita - zioła wyjątkowe

02.04.2014 14:08
- Te dwa zioła szczególnie poleca św. Hildegarda z Bingen, która na ziołach, żywności i zdrowym życiu znała się doskonale - mówiła w Trójce Grażyna Dobroń.
Czystek (łac. Cistus monspeliensis)
Czystek (łac. Cistus monspeliensis)Foto: wikipedia/ CC/ Alvesgaspar
Posłuchaj
06'31 Czystek i szczeć pospolita - zioła wyjątkowe (Instrukcja obsługi człowieka/ Trójka)
więcej

- Czystek to europejska roślina, która rośnie w Grecji. Działa przeciwbólowo, chroni przed przeziębieniami, usuwa metale ciężkie z organizmu, ma zbawienny wpływ na skórę. Nie można go przedawkować, a to jedna z najmocniejszych roślin wzmacniających. Czystek jest 100 razy silniejszy od reklamowanych środków na przeziębienie - opowiadała Grażyna Dobroń.

Posłuchaj:

Czystek i szczeć pospolita - zioła wyjątkowe (Instrukcja obsługi człowieka/ Trójka)

 

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki"»

Natomiast szczeć pospolita rośnie w Polsce, szczególnie na polach. - Pomaga w leczeniu artretyzmu, ale też boreliozy. Świetnie walczy z bakteriami, a jest przy tym łagodna dla wątroby - mówiła Grażyna Dobroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(ei)

Czytaj także

Obudź w sobie własne ikigai!

31.03.2014 09:38
Starsi Okinawczycy bez zastanowienia potrafią podać powód, dla którego budzą się rano z chęcią do życia. To daje im poczucie, że są potrzebni, nawet w wieku stu lat, a także narzuca dyscyplinę. Nazywają to ikigai.
Jeśli pojawi się pragnienie i zadbamy, żeby nie stracić go z oczu, to życie zadba też o nas - mówiła w Dobronocce Dorota Hołówka
Jeśli pojawi się pragnienie i zadbamy, żeby nie stracić go z oczu, to życie zadba też o nas - mówiła w "Dobronocce" Dorota HołówkaFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
88'41 Poszukaj własnego ikigai. Warto zacząć już dziś! (Dobronocka/Trójka)
więcej

Każdy z nas ma wpływ na to, jak wygląda jego życie - powiedziała Dorota Hołówka, szefowa Stowarzyszenia Nowa Psychologia. - W momencie, gdy zdecydujemy się, żeby nasze życie przybrało barw, wówczas zaczyna nam ono sprzyjać. Nawet, jeśli mamy lęki i w jakichś okolicznościach zaczynamy się z nimi konfrontować, to mogą one nawet dawać nam wsparcie. Są drogowskazem, jaką drogą mamy nie iść - podkreśliła.

Jak zwrócił uwagę gość Grażyny Dobroń, na bazie wdzięczności dużo łatwiej przychodzi określenie własnych celów. - Trudno jest wyznaczać cele, gdy budzimy się w poczuciu, że nam jest źle. To taki rodzaj czarnowidztwa, który tworzy w naszej świadomości obrazy i ciężko jest nam zobaczyć światełko w tunelu. Prace nad sobą zaczęłabym od wdzięczności i przyglądania się temu, za co mogę być wdzięczna - zaznaczyła.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Według Doroty Hołówki powodem dla którego ludzie nie określają sobie celów jest wyobrażenie, że taki cel musi być określony bardzo szczegółowo. - Błędem jest określanie celów przez to czego ja dokładnie chcę, gdzie chcę być i z kim chcę być. (…) W realizacji celu chodzi o to, żeby zbadać, co za nim idzie. Gdy wyobrazimy sobie, czego w wymarzonej pracy będziemy doświadczali, wchodzimy w stan emocjonalnego spokoju i ekscytacji. Wówczas, na bazie tych emocji, zaczynają się pojawiać obrazy i kreuje się nowa rzeczywistość - powiedziała. Tymczasem, jak zauważyła rozmówczyni Grażyny Dobroń, większość z nas realizuje swoje cele ze strachu albo w momencie, gdy doświadczy dużego bólu.

Dorota Hołówka uważa też, że czasem emocji trzeba poszukać, bo być może nigdy ich nie doświadczyliśmy. - Na tym polega rozwijanie marzeń, czyli szukanie inspiracji. Film, czy książka może być inspiracją, żeby obudzić w sobie to coś, co jest w nas. Jeśli pojawi się pragnienie i zadbamy, żeby nie stracić go z oczu, to życie zadba też o nas - mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

"Dobronocka" na antenie Trójki w nocy z niedzieli na poniedziałek, między północą a godziną 2.00.

to, gs

Czytaj także

Myśleć czy nie myśleć, czyli jak skutecznie walczyć ze stresem

01.04.2014 19:00
- Im więcej wiemy, im lepiej umiemy zdefiniować przyczyny, im lepiej rozumiemy w jaki sposób mamy postępować, żeby leczyć chorobę tym mniejszy odczuwamy stres - mówi doktor Joanna Heidtman, psycholog.
- Czasem jak mówi Haruki Murakami jak masz głupio myśleć człowieku, to lepiej sobie odpocznij - radzi Grażyna Dobroń
- Czasem jak mówi Haruki Murakami jak masz głupio myśleć człowieku, to lepiej sobie odpocznij - radzi Grażyna DobrońFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
04'21 Myśleć czy nie myśleć, czyli jak skutecznie walczyć ze stresem (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
więcej

Jak podkreśla gość "Instrukcji obsługi człowieka" w przypadku osób chorych tak ważna jest rozmowa z lekarzem. Niestety medycy wielokrotnie nie mają na nią czasu. - Być może nie są w pełni świadomi, że jeśli pacjent więcej wie więcej, to jest w stanie uruchomić dodatkowe siły, które będą wspierały jego leczenie - mówi doktor Joanna Heidtman.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Badania pokazują, że niektórzy chcą uniknąć stresu… unikają wiedzy. - Myślą "nie zrobię badań profilaktycznych, bo jeszcze dowiem się czegoś niedobrego". To ogranicza stres, ale takie podejście jest groźne. Warto zastanowić się czy nasz sposób myślenie jest racjonalny i kieruje nas w stronę działania czy w stronę wypierania, nie podejmowania działania - radzi gość Grażyny Dobroń.

Psycholog zwraca uwagę, że trening mentalny polega na rozwijaniu i trenowaniu tej części mózgu, która jest umysłem i pozwala nam wtórnie opanowywać impulsywne reakcje. - Im częściej udaje nam się zobaczyć, że jesteśmy w stanie poprzez swoje myślenie, oddziaływać na nasze ciało, tym lepiej nam to idzie. To jest sprzężenie zwrotne - dodaje doktor Joanna Heidtman.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(gs/mp)