Trójka

Nie chodzi o to, by gonić króliczka

25.11.2014 14:28
Po mozolnym zdobywaniu szczytów i osiąganiu celów następuje tylko krótka chwila radości. A przecież chcemy być szczęśliwi nie tylko przez krótki moment...
Uciekając od bólu i cierpienia nie pozbywamy się go. Warto wniknąć w to, co jest trudne
Uciekając od bólu i cierpienia nie pozbywamy się go. Warto wniknąć w to, co jest trudneFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
05'14 Nie chodzi o to, by gonić króliczka (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
więcej

- Tych momentów, kiedy jestem w pełni zadowolona jest bardzo mało - plaża, morze, piasek. Możemy być radośni nie dlatego, osiągnęliśmy jakiś cel, że kopiliśmy nową sukienkę czy samochód, ale po prostu dlatego, że jesteśmy - przekonuje Beata Dyraga, twórczyni i nauczycielka praktyki świadomej obecności.

Rozmówczyni Grażyny Dobroń porusza też temat kryzysów i mówi, że wczucie się w ból - fizyczny, czy też psychiczny - powoduje, że ten ból się rozprasza i w przypadku większości bólów napięciowych - zniknie. Nie warto więc od niego uciekać, ale wręcz przeciwnie, wczuć się w niego.

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka

Prowadziła: Grażyna Dobroń

Gość: Beata Dyraga (twórczyni i nauczycielka praktyki świadomej obecności)

Data emisji: 25.11.2014

Godzina emisji: 11.15

(fbi)

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Żal jest potrzebny. Motywuje do zmiany

02.06.2014 13:37
Żal jest nam potrzebny, byśmy sobie uświadomili, jakie nasze pragnienia zaniedbujemy - tłumaczy trener rozwoju osobistego Michał Pasterski. A taka świadomość może być silnym impulsem do działania.
Żal jest potrzebny. Motywuje do zmiany
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
96'06 Jak poradzić sobie z żalem? (Trójka/Dobronocka)
więcej

Żal to jedno z trudnych uczuć, które blokuje, zabiera szczęście i perspektywę dobrego życia. Żal polega na tym, że tworzymy w swojej głowie alternatywną rzeczywistość. Wyobrażamy sobie, że nasze życie mogłoby wyglądać inaczej, potoczyć się inaczej. Zapętlamy się na tym wyobrażeniu. Porównujemy je do naszego życia. Ta luka, między światem wyimaginowanym, a prawdziwym boli nas.
Gość audycji "Dobronocka" w radiowej Trójce podkreśla jednak, że żal jest nam potrzebny. - Jak każda inna emocja jest nośnikiem informacji, ma być lekcją, ma nas czegoś nauczyć - tłumaczy Michał Pasterski. - Żal jest nam potrzebny, byśmy uświadomili sobie, jakie nasze pragnienia zaniedbujemy, gdzie popełniliśmy błąd. Żal motywuje nas do tego, byśmy coś zmienili w swoimi życiu, byśmy coś naprawili - dodaje.
Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Żalu - jak podkreśla Pasterski - nie można za wszelką cenę starać się wyrzucić z życia. Im bardziej będziemy go wypierać, tym bardziej on będzie rósł.
Jak zatem postępować? - Pierwszy krok do poradzenia sobie z żalem to przyjrzenie się sobie, akceptacja sytuacji, zrozumienie tego, co się dzieje. A to nie jest łatwe - przyznaje rozmówca Grażyny Dobroń i dodaje, że na szczęście ten "sztorm emocjonalny zacznie się powoli uciszać". Gość Trójki zaznacza, że dopóki nie zrozumiemy naszego żalu, jesteśmy zablokowani. Wyciągnięcie wniosków z tej sytuacji da nam siłę, żeby dalej żyć, zapomnieć o tym, co było, wybaczyć i z nowym bagażem doświadczeń iść przez życie. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

"Dobronocki"  można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek od północy do godz. 2.00. Zapraszamy. 
(kk, ei)

Czytaj także

Wybierz się w wewnętrzną podróż i poznaj siebie!

28.10.2014 14:01
Żyjemy szybko, niezdrowo i w stresie. Za dużo chcemy zdobyć i za mało patrzymy wgłąb siebie. A przecież warto czasem zatrzymać się na chwilę, by zadać sobie pytanie: dokąd biegnę i czy jestem w tym biegu szczęśliwy?
Wybierz się w wewnętrzną podróż i poznaj siebie
Wybierz się w wewnętrzną podróż i poznaj siebie!Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
05'40 Rozmowa Grażyny Dobroń z Beatą Sokołowską (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
więcej

Gościem kolejnego odcinka audycji "Instrukcja obsługi człowieka" jest Beata Sokołowska, psycholog kliniczny, kobietą, która w wyniku choroby zdecydowała się całkowicie zmienić swoje życie. Sokołowska opowiada o bólu kręgosłupa, który był tak uciążliwy, że nie była w stanie się ubrać i chodziła jak "stara, zniedołężniała osoba". - Szybko przyszła mi refleksja, że ten ból jest związany z psychiką - mówi Grażynie Dobroń.

Wówczas przyszedł czas na zmiany i zastanowienie, co jest w życiu ważne. - Przyglądałam się sobie. Często odkrywałam też rzeczy niefajne, ale robiłam to odważnie i wiedziałam, że po prostu tego chcę, że chcę coś zmienić. I że nic się samo nie zmieni, że ja muszę do tego dotrzeć - zdradza psycholog.

Jak wygląda przemeblowane życie gościa audycji? - Jest bez napięcia. To, jak się teraz czuję, w porównaniu z tym, jak się czułam jako dwudziestokilkuletnia dziewczyna, to jest po prostu ogromna przepaść. Ja w tej chwili mam takie myśli, że kiedy będę miała osiemdziesiąt lat, to będę mogła pójść w Himalaje, jeżeli zechcę - odpowiada Sokołowska.

Czy można odbyć podróż wewnętrzną i odnaleźć szczęście? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji Grażyny Dobroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy w poniedziałki i wtorki o godz. 11.15.

(iwo)