Pracę mózgu można poprawić. Jak to zrobić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pracę mózgu można poprawić. Jak to zrobić?
Glow Images/East NewsFoto: Trójka

Jak pisze Daniel G. Amen w książce "Wspieraj swój mózg", starzenie się nie jest naszym wyborem, ale posiadanie mózgu, który wygląda i czuje się staro, już jest.

Posłuchaj

Pracę mózgu można poprawić. Jak to zrobić? (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Amerykański psychiatra - który wraz ze współpracownikami zapoczątkował wykorzystanie najnowocześniejszych technologii obrazowania mózgu SPECT - podpowiada, co jeść, jak spać i jak pracować, żeby nasz organizm i mózg pracowały wydajniej.

Psychoterapeuta Robert Rutkowski mówi, że z mapy aktywności mózgu możemy się na przykład dowiedzieć, że być może niektóre sfery są nadaktywne, niektóre obojętne, a niektóre w ogóle nie funkcjonują. Zdaniem rozmówcy Grażyny Dobroń podstawą do tego, aby nasz mózg lepiej funkcjonował, jest zmiana nawyków.

- Jeżeli my nie rozumiemy, co to jest toksyczność potraw, dym papierosowy, alkohol, to nie wierzymy, jak ktoś nam mówi, że to jest szkodliwe. Warto wtedy zrobić takie badanie mózgu. Mapa mózgu pokaże nam, w jakim momencie naszego życia jesteśmy i jakie zmiany powinniśmy wprowadzić - informuje Robert Rutkowski i dodaje, że "nasz mózg, przy całej swojej fenomenalności, jest wyjątkowo tępym narzędziem i sam z siebie nie odróżnia działań pozytywnych od negatywnych".

***

Tytuł audycji: Instrukcja obsługi człowieka

Prowadziła: Grażyna Dobroń

Gość: Robert Rutkowski (psychoterapeuta)

Data emisji: 19.01.2015

Godzina emisji: 11.15

(kh/mk)

Polecane