Trójka

Słuchaj głosu serca!

12.02.2013 17:10
To nie tylko pompa tłocząca życiodajną krew, to nasz drugi mózg, który często pierwszy wie, co nas czeka.
Słuchaj głosu serca
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
03'53 "Instrukcja obsługi człowieka" 12 lutego 2013
więcej

Serce dysponuje własnym układem nerwowym składającym się z 40 tys. komórek nerwowych identycznych z tymi w mózgu, ma ma własną inteligencję i zdolność do zapamiętywania wszystkiego, co związane z uczuciami - mówi Dagmara Gmitrzak, socjolog, trenerka rozwoju osobistego. 

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Jak dowiedli naukowcy z kalifornijskiego Instytutu Heartmath serce nie tylko komunikuje się wciąż z mózgiem, ale wysyła do niego więcej informacji niż mózg do serca. To porozumienie jest najlepsze, gdy doświadczamy pozytywnych rzeczy, gdy odczuwamy negatywne emocje pojawia się dysharmonia emocjonalno-psychiczna, rozdarcie między sercem a mózgiem. Odbija się to także na pracy serca, którego rytm bardzo silnie zaburzają uczucia negatywne. Aby tego uniknąć warto słuchać... głosu serca.

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Przez serce do mózgu?

Zdrowe serce odmładza mózg - twierdzą amerykańscy lekarze.

 To, że silny mięsień sercowy spowalnia starzenie się komórek nerwowych, wykazały najnowsze badania przeprowadzone w Bostonie. 

Wraz z wiekiem mózg człowieka starzeje się i kurczy. Testy przeprowadzone na grupie 1500 ochotników dowodzą jednak, że dzieje się to w różnym tempie. U osób, których chore serca pompują mniej krwi, mózgi maleją szybciej - potwierdziła autorka badań dr Angela Jefferson z Uniwersytetu Bostońskiego. Jej zdaniem, przyczyną może być mniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych dostaraczanych do mózgu. Jefferson dodaje, że mniejszy mózg niekoniecznie oznacza gorsze fukncjonowanie. Z drugiej strony, szybkie kurczenie się mózgu może być niebezpieczne. Widać to szczególne wyraźnie u osób z demencją. Dr Jefferson sugeruje w związku z tym, że mózg i serce człowieka pracują - jak się wyraziła - „ręka w rękę".

Wyniki badań publikuje pismo Circulation.

Zobacz więcej na temat: Boston medycyna zdrowie

Czytaj także

Bez miłości człowiek jest biedny

02.07.2012 11:00
W ostatnich latach fenomenem miłości zajęli się przedstawiciele nauk ścisłych. Z ich badań wynika, że za to uczucie odpowiedzialny jest mózg, a nie serce.
Bez miłości człowiek jest biedny
Foto: sxc.hu
Posłuchaj
43'33 Bez miłości człowiek jest biedny
więcej

Jeśli tak jest, to dotychczasowych ekspertów w tej dziedzinie - poetów, pisarzy i artystów - powinni zastąpić neurobiolodzy, psychologowie, farmakolodzy oraz specjaliści od najnowszych technik podglądania zakochanego organizmu, a szczególnie mózgu.
- Bez miłości człowiek jest uboższy o pewne spektrum doświadczeń - zauważa dr Agata Wytykowska-Kaczorek ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Precyzuje, że chodzi o doświadczenia emocjonalne, ale również poznawcze. Z drugiej strony miłość ma taką siłę, że potrafi człowieka zmienić, a raczej wydobyć z niego aspekty, które były w nim ukryte.
Profesor Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie podkreśla, że od strony biochemii hormonów na fazy miłości można spojrzeć na kilka sposobów. - Zaczyna się od fazy libido, czyli ogólnie mamy ochotę na miłość i na seks, a faza nie jest jeszcze ukierunkowana - zauważa naukowiec. Ale jak się trafi odpowiedni "obiekt" następuje kolejna faza, faza pożądania. Choć trzeba zaznaczyć, że nie każdy "obiekt" jak popadnie.
Jak w miłości dobierają się "obiekty", jak przebiega uczucie od strony naukowej dowiesz się słuchając nagrania całej audycji.
Audycję prowadził Krzysztof Michalski.

Zobacz więcej na temat: Kraków