Wolontariusze w obronie cywilnej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wolontariusze w obronie cywilnej?
Kalisz, czerwiec 2005. Wojewódzkie Zawody Sprawnościowe Drużyn Ratownictwa Ogólnego Obrony Cywilnej. O puchar wojewody rywalizowały reprezentacje wszystkich powiatów województwa wielkopolskiego.Foto: PAP/Tomasz Wojtasik

W PRL takie jednostki były w wielu zakładach pracy. Obrona cywilna - czyli grupy przeszkolonych i odpowiednio wyposażony osób - potrafiła reagować w sytuacji zagrożenia, zwłaszcza atakiem militarnym. Kto miałby teraz przejąć jej rolę?

Posłuchaj

Wolontariusze w obronie cywilnej? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Soloch chciałby, by byli to specjalnie przeszkoleniu wolontariusze. - Mamy bardzo ładne tradycje ochotniczej straży pożarnej, analogicznego systemu nie ma jednak w dużych miastach - mówi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Po odzyskaniu przez nasz suwerenności obrona cywilna znalazła się w swoistym zawiedzeniu. Niektóre akty prawne zostały uchylone, w zamian za to nie powstało nic, co by porządkowało ten obszar - zaznacza Krzysztof Dąbrowski, szef Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Goście Trójki mówią również, czym jest obrona cywilna, na czym polegają jej zadania i jak są realizowane w konkretnych zakładach pracy. Oceniają również pomysł budowania obrony cywilnej na grupach wolontariuszach.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor:
Kuba Witkowski
Goście:
Paweł Soloch (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego), Krzysztof Dąbrowski (szef Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim), Ryszard Grosset (Szkoła Główna Służby Pożarniczej), Jarosław Szabłowski (kierownik BHP i Ochrony Huty ArcelorMittal Warszawa)
Data emisji: 5.10.2015
Godzina emisji:
7:40

mk/mp

Polecane