Porcelanowa Trójka!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Porcelanowa Trójka!
"Śpiewaczka", projektant: Lubomir Tomaszewski, wzór z roku 1959Foto: www.cmielow.com.pl

Dzisiejszy poranek w Trójce spędziliśmy w pierwszym w Polsce Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Oj, działo się!

Posłuchaj

Porcelanowa Trójka
+
Dodaj do playlisty
+

Fabryka Porcelany w Ćmielowie kontynuuje tradycje słynnej Wytwórni Porcelany ŚWIT znanej wielu pokoleniom Polaków. Poza odtwarzaniem figurek porcelanowych z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, zaprojektowanych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, fabryka zajmuje się również edukacją. Od ubiegłego roku organizowane są tam specjalne warsztaty ceramiczne dla dzieci oraz odwiedzających fabrykę turystów.

Na początek test:

 

Czy potrafisz odróżnić porcelanę od fajansu?

 

Bęben ceramiczny z 1934 roku, stojący tuż przy wejściu, dawniej służył do rozdrabniania masy ceramicznej. Dziś jest bębnem prawdy i służy do sprawdzania wierności żonatych mężczyzn. Aby przystąpić do testu trzeba lewą rękę włożyć do bębna i odczkać 10 sekund. Jeśli, po wyjęciu, ręka jest zabarwiona na czerwono - małżonek jest w tarapatach.

- Rzadko, ale zdarza się, że niektóre osoby mają problemy - powiedział Adam Spała, właściciel i prezes Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

 

Posłuchaj, jak w teście wierności wypadł Marcin Łukawski

 

Najważniejszym urządzeniem jest piec – to serce fabryki. Rozładunek pieca, to moment rodzenia się nowych wyrobów, najważniejszy i najbardziej stresujący dla pracowników. - Temperatura emocji porównywalna jest tylko z pierwszą randką – podkreślił Adam Spała. Nasi reporterzy byli świadkami narodzin kilku zupełnie nowych figurek.

W odlewni pracuje bełtacz – wielki zbiornik betonowy, w którym, w odpowiednich proporcjach miesza się kwarc, skaleń i kaolin. Proces mieszania trwa 72 godziny, a w jego efekcie z masy suchej otrzymujemy masę płynną. Do bełtacza trafia także około 15 proc. wyrobów już wypalonych, które uległy skruszeniu.

Ale zanim bełtacz i piec wkroczą do akcji, potrzebne są wzory.

 

O mistrzach wzornictwa opowiada Adam Spała – dyrektor Fabryki.

 

W Ćmielowie znaleźliśmy wiele Trójkowych akcentów!

 

Porcelanowa Lista Przebojów Programu Trzeciego

 

W Ćmielowie można znaleźć figurki według bardzo starych wzorów, ilustrujące ważne wydarzenia bieżące, a nawet wybiegające w przyszłość!

 

Porcelana na Euro 2012

 

 

Prowadzący audycję Marcin Łukawski oraz Krystian Hanke nie pojechali tylko zwiedzać. Pod okiem specjalistów, wykonali własnoręcznie porcelanowy przedmiot, który - jak zapowiadają - zostanie w grudniu zlicytowany podczas akcji "Idą Święta”.

 

Jak Marcel i Krystian malowali

 

Porcelanowa figurka autorstwa Marcina Łukawskiego i Krystiana Hanke, zostanie zlicytowana podczas aukcji prowadzonych przez Kubę Strzyczkowskiego na rzecz dzieci z rodzinnych domów dziecka. Coroczna akcja „Idą Święta” ropoczyna się na antenie Trójki już 22 listopada.

 

Jakiego pieska otrzymał prezydent Bush, ile lat ma najstarszy pracownik Fabryku Porcelany i czy w Ćmielowie jest ulica Ćmielowska? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji z pobytu Trójki w Fabryce Porcelany AS Ćmielów.

 

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Porcelanowa Trójka" w boksie "Posłuchaj".


(miro/asz)

Polecane