Logo Polskiego Radia
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT

Wygrałeś w Lotto? Bezpieczniej będzie, jak zostaniesz anonimowy

Trójka
Magda Zaliwska 29.09.2011
W towarzystwie szampana i błysku fleszy, tak swoje nagrody odbierają nasi sąsiedzi, którym powidło się w loterii. Tymczasem w Polsce, o swoim szcześciu, lepiej nie mówić nikomu...
  • "Zapraszamy do Trójki" - 29 września
Wygrałeś w Lotto? Bezpieczniej będzie, jak zostaniesz anonimowy
foto: fot. PAP/Jacek Turczyk

O dwóch zwycięzcach, którym poszczęściło się w ostatniej, rekordowej kumulacji Lotto nie wiemy nic. Organizator poinformował jedynie, że swoje kupony skreślili w Warszawie i Redzie. Taka sytuacja jest nie do pomyślenia w Hiszpanii, Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Tu szczęśliwcy chwalą się swoim zwycięstwem, gdzie tylko się da.

- Kiedy w Anglii padła największa w historii wygrana zwołano specjalną konferencję prasową. Podobnie było w Hiszpanii, kiedy moment odbierania nagrody przez zwycięzcę, został sfilmowany – mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, socjolog kultury.

Aleksandra Piotrowska, psycholog, wyjaśnia, że Polacy nie lubią sytuacji, w których ktoś z ich otoczenia wybija się ponad przeciętność. Łatwiej jest nam znieść pozytywne, jak i negatywne zmiany, jeśli jesteśmy członkiem grupy, której dotyczą. - Zbytnie przechwalanie się sukcesem, często nie wychodzi dobrze samym zainteresowanym, dlatego jeśli chcą uniknąć zawiści i innych zagrożeń, swoje szczęście muszą zachowywać dla siebie - dodaje.

Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

(mz)

Bądź z nami w kontakcie:

Najczęściej czytane

Na antenie:
Polecamy: