Krzysztof Komeda o sobie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Komeda o sobie
Krzysztof KomedaFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj jedynego zachowanego w archiwum Polskiego Radia wywiadu z Krzysztofem Komedą, wybitnym polskim kompozytorem i pianistą jazzowym.

Posłuchaj

Krzysztof Komeda o sobie
+
Dodaj do playlisty
+

- Interesowałem się muzyką poważną, potem taneczną, a w czasie studiów zacząłem grać muzykę jazzową zupełnie sam, jedyną szkołą było radio – opowiadał o swojej drodze w wywiadzie z Magdą Konopką 30 maja 1967 r. Krzysztof Komeda-Trzciński. Pierwsze kontakty ze środowiskami jazzowymi, które tworzyły się w Krakowie i Łodzi, nawiązał w latach 1949-52.

Krzysztof Trzciński urodził się 27 kwietnia 1931 r. w Poznaniu. Ukończył studia medyczne i rozpoczął pracę w Klinice Laryngologicznej. Ale już wtedy, pod pseudonimem Komeda, rozpoczął swoją największą przygodę – z jazzem.

Grał w różnych zespołach, do momentu, gdy w 1956 r. założył Komeda Sextet, wspólnie z m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim. – Gdy wystartowałem ze swoim zespołem na 1. Festiwalu Jazzowym w Sopocie, był to już jazz nowoczesny, wiedziałem, że to jedyny kierunek dla mnie – wspominał w 1967.

Komeda Sextet stał się pierwszą polską grupą jazzową grającą muzykę nowoczesną, a jego nowatorskie wykonania utorowały drogę dla jazzu w Polsce.

W 1957 zaczął komponować muzykę filmową, która przejdzie do historii kina. Pierwszy film to "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego. Potem jego utwory pojawiły się m. in. w "Nożu w wodzie", "Niewinnych czarodziejach" czy "Do widzenia, do jutra". W tym okresie Komeda z zespołem zaczął wyjeżdżać na Zachód. Nagrywał w paryskim studiu, koncertował w Sztokholmie i Kopenhadze.

W tym okresie bardzo dużo komponował. - Skoncentrowałem się na pisaniu. W filmie jestem kompozytorem, a jako jazzman gram wyłącznie własne kompozycje, uważam, że w tym mam najwięcej do powiedzenia – mówił w Polskim Radiu.

Być może nie wszyscy wiedzą, że Komeda komponował także muzykę baletową. Podczas Jazz Jamboree ’62 wykonane zostały jego "Etiudy", które zachwycają do dziś.

 

 

 

Kiedy w 1968 wyjechał do Los Angeles, rozpoczął pracę nad najnowszym filmem Polańskiego „"Dziecko Rosmary". "Kołysanka" - motyw przewodni filmu, to jeden z najbardziej znanych tematów z twórczości Komedy.

W grudniu 1968 roku Krzysztof Komeda uległ tragicznemu wypadkowi. Wracał do domu, był pod wpływem alkoholu i spadł ze skarpy. Z krwiakiem mózgu został przewieziony do Polski, przez żonę Zofię.  Zmarł w Warszawie 23.4 1969 roku.

 

Od 1995 r. w Słupsku odbywa się festiwal Komeda Jazz Festival, w ramach którego odbywa się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy, mający na celu promocję młodych twórców.

 

Aby wysłuchać całej audycji "Krzysztof Komeda o sobie, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, który jest emitentem monet i banknotów kolekcjonerskich. NBP zaprasza na stronę www.kolekcjoner.nbp.pl.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszamy.

 

(asz)

Polecane