Trójka

"Sensu sens" Marka Adamika, czyli podróż w głąb siebie

20.04.2015 19:11
Marek Adamik już podczas studiów miał status uznanego grafika. Jednak niedługo po dyplomie ujawniła się nieuleczalna choroba, która uniemożliwiła mu pracę.
Marek Adamik, autor książki Sensu sens
Marek Adamik, autor książki "Sensu sens"Foto: youtube.com
Posłuchaj
04'06 - Marek Adamik nad sobą nie płacze - mówi o pisarzu Agnieszka Holland (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
więcej

Właśnie ukazał się literacki debiut Marka Adamika "Sensu sens". - Zacząłem pisać książki, gdy okazało się, że wbrew przewidywaniom lekarzy żyję dalej, choć powinieniem zgasnąć - mówi bohater audycji Elżbiety Korczyńskiej.

O czym traktuje książka Adamika? Co mówi o niej wybitna reżyserka Agnieszka Holland? Możemy o tym posłuchać w audycji.

Radiowa Trójka jest patronem medialnym książki Marka Adamika "Sensu sens".

***

Tytuł audycji: Na wyciągnięcie ręki
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Marek Adamik (pisarz, grafik), Agnieszka Holland (reżyser), prof. Marek Zaleski (krytyk literacki), Magdalena Łazarkiewicz (reżyser)
Data emisji: 20.04.2014
Godzina emisji: 18.40

mp/iwo

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Warto mieć "dostępną" stronę internetową

17.03.2015 13:03
Fundacja "Widzialni" od siedmiu lat stara się przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Niedawno w internecie pojawił się jej najnowszy projekt: Polska Akademia Dostępności.
Polska Akademia Dostępności jest projektem realizowanym przez Fundację Widzialni ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach zadania publicznego: Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów
Polska Akademia Dostępności jest projektem realizowanym przez Fundację Widzialni ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach zadania publicznego: "Działania na rzecz poprawy dostępności zasobów i serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych i seniorów"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
03'38 Warto mieć "dostępną" stronę internetową (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
więcej

Jaka jest idea tego przedsięwzięcia? Ile stron internetowych spełnia standardy dostępności? Dlaczego nowoprojektowane witryny nie zawsze są odpowiednio przygotowane? Na te i inne pytania odpowiedzieli pracownicy Fundacji "Widzialni", wymieniając listę korzyści wynikających z posiadania "dostępnej" strony internetowej.

***

Tytuł audycji: Na wyciągnięcie ręki
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Monika Szczygielska i Artur Marcinkowski (Fundacja "Widzialni")
Data emisji: 16.03.2015
Godzina emisji: 18.40

mk

Czytaj także

Akademia samodzielności dla osób niepełnosprawnych ruchowo

30.03.2015 20:00
Pokonanie wysokiego progu, poćwiartowanie kurczaka czy obranie warzyw to czynności, które dla osób niepełnosprawnych mogą okazać się wyzwaniem. To właśnie z myślą o nich powołano Akademię Życia.
Osoby niepełnosprawne nie muszą być niesamodzielne - przekonują pracownicy Akademii Życia
Osoby niepełnosprawne nie muszą być niesamodzielne - przekonują pracownicy Akademii Życia Foto: Fundacja "Podaj dalej"
Posłuchaj
03'40 Projekt "Akademia Życia", czyli pomoc osobom niepełnosprawnym w osiągnięciu samodzielności (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
więcej

W Koninie działa Akademia Życia - projekt realizowany przez Fundację im. dra Piotra Janaszka "Podaj dalej". Osoby niepełnosprawne ruchowo, które są zależne od innych, przez pół roku odzyskują samodzielność i niezależność w odpowiednio przystosowanych mieszkaniach treningowych.

O przedsięwzięciu opowiada Olga Janaszek-Serafin, przedstawicielka fundacji, i Patrycja Pochyluk, uczestniczka projektu. Z audycji dowiadujemy się m.in., kto może zapisać się do Akademii Życia i co fundacja oferuje swoim podopiecznym po zakończeniu "nauki".

***

Tytuł audycji: Na wyciągnięcie ręki
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Olga Janaszek-Serafin (przedstawicielka Fundacji im. dra Piotra Janaszka "Podaj dalej"), Patrycja Pochyluk (uczestniczka projektu)
Data emisji: 30.03.2015
Godzina emisji: 18.35

iwo/ei

Czytaj także

Pionierski program dla osób niewidomych

23.03.2015 16:50
"Azymut - razem aktywni" - ten projekt połączył osoby niewidome, potrzebujące przewodników z osobami starszymi, narzekającymi na nadmiar wolnego czasu.
Azymut - razem aktywni, czyli niezwykły projekt dla osób niepełnosprawnych i nie tylko...
"Azymut - razem aktywni", czyli niezwykły projekt dla osób niepełnosprawnych i nie tylko...Foto: flicrk.com
Posłuchaj
03'25 O korzyściach programu "Azymut - razem aktywni" opowiada m.in. Dorota Ciborowska z projektu (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
więcej

Pani Anna - beneficjentka programu - mówi, że nie widzi od 10 lat. - Wcześniej gdy widziałam, byłam bardzo aktywna. Gdy przestałam widzieć trzeba była trochę osiąść w domu. Kiedy zaproponowano mi udział w programie "Azymut" chętnie skorzystałam, choćby dlatego, żeby koleżankom widzącym pokazać, że nie jesteśmy takie straszne, takie trudne jak jesteśmy postrzegane - twierdzi.
Według Doroty Ciborowskiej z projektu "Azymut - razem aktywni" twierdzi, że przedsięwzięcie jest wyjątkowe z dwóch powodów. - Po pierwsze aktywizujemy osoby, które siedzą w domu. Ale druga sprawa to połączenie grupy osób niewidomych i grupy osób starszych - dodaje.

Jak spędzały czas osoby niewidome, jakie korzyści odnieśli emeryci - o tym dowiadujemy się z dźwięku dołączonego do audycji.

***

Tytuł audycji: Na wyciągnięcie ręki
Autor: Elżbieta Korczyńska
Goście: Dorota Ciborowska ("Azymut - razem aktywni")
Data emisji: 23.03.2015
Godzina emisji: 16.40

mp