Papież wspiera młodych w kryzysie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Papież wspiera młodych w kryzysie
Papież Benedykt XVI podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, 21 sierpnia 2011Foto: Fot.: PAP/EPA

Krzysztof Gołębiowski (KAI): Wielkim motywem przemówień Benedykta XVI podczas Światowych Dni Młodzieży jest to, żeby nie tracić nadziei, nie gubić się wśród tych wszystkich problemów, z jakimi mamy do czynienia.

Posłuchaj

"Raport o stanie świata", 20 sierpnia 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Papież podczas wizyty w Madrycie, która zakończy się w niedzielę, dotykał takich problemów jak laicyzacja współczesnego świata, zwłaszcza świata zachodniego, edukacja, kryzys gospodarczy. - To było bardzo silnie osadzone w konkretnych warunkach życia ludzi - mówił Dariusz Rosiak, gospodarz "Raportu o stanie świata".

Jeszcze na pokładzie samolotu z Rzymu do Madrytu papież wyraził zaniepokojenie sytuacją młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy i są pozbawieni perspektyw. W Hiszpanii bezrobocie wśród młodych ludzi przekracza 40 proc. - Obecny kryzys gospodarczy jest także kryzysem etyki, bez której gospodarka nie może funkcjonować. Człowiek musi być podmiotem gospodarki, a nie na odwrót  - powiedział papież.

Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej przyznał, że Benedykt XVI podejmuje bardzo konkretne zagadnienia, ale robi to zawsze z perspektywy wiary. - Być może niektórzy chcieliby wskazania dokładnych rozwiązań, ale papież nie jest od tego, żeby wyręczał polityków czy działaczy społecznych, czy gospodarczych - przekonywał gość Trójki.

 Na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu przyjechało również prawie 1,5 miliona ludzi z całego świata, a kilka tysięcy ludzi wzięło udział w protestach przeciwko tej wizycie, sprzeciwiając się głównie wydatkom z nią związanych.

- Powiem otwarcie, jako obywatel, zaskakuje mnie sposób argumentowania "Nie za moje pieniądze". Przyjazdy głów państwa odbywają się zawsze za pieniądze podatników, taka jest logika współczesnego świata - mówił Krzysztof Gołębiowski.

W "Raporcie o stanie świata" także:

- Stany Zjednoczone Ameryki od lat żyją na koszt Chin. Co na to Chińczycy?;
- Czy Niemcy chcą kontrolować Europę? Takie wrażenie powstaje po spotkaniu Merkel - Sarkozy;
- W USA firmy tytoniowe skarżą rząd za łamanie wolności słowa;
- W Indiach wielkie rozruchy antykorupcyjne;
-  Co było podłożem niedawnych zamieszek w Anglii.

Audycji "Raport o stanie świata" można słuchać w każdą sobotę po godz. 15.00.

(pg/IAR)

Polecane