Trójka

Papież Franciszek - czy będzie rewolucja w Kościele?

16.03.2013 18:05
Czego możemy spodziewać się po pierwszym papieżu jezuicie? Lista oczekiwań wobec nowego Ojca Świętego jest długa i są one formułowane przez różnorodne środowiska.
Franciszek
FranciszekFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Posłuchaj
40'31 Papież Franciszek - czy będzie rewolucja w Kościele? ("Raport o stanie świata")
więcej

Ewa Czaczkowska z portalu areopag21.pl uważa, że posługa papieża Franciszka będzie "teologią w praktyce". - To będzie wyjście do człowieka ubogiego, cierpiącego, czyli realizacja w praktyce tej miłości, która jest wpisana w chrześcijaństwo - mówi.

Co wyróżnia zakon jezuitów?

Gość "Raportu o stanie świata" zauważa, że w okresie sede vacante pojawiło się wiele roszczeń wobec Kościoła formułowanych przez różnorodne środowiska, także ateistycznych i homoseksulane. Rozmówczyni Dariusza Rosiaka jest przekonana, że nie zostaną one spełnione. -  Ten papież bez wątpienia będzie się  trzymał się w pełni ewangelii i nauczania moralnego Kościoła z niej wypływającego. Aczkolwiek jest jeden wyłom. On dopuszcza możliwość używania prezerwatyw w szczególnych sytuacjach, to znaczy, kiedy jeden z małżonków jest zakażonych wirusem HIV.  Na pewno będzie dążył do tego, żeby małżeństwa były zawierane jedynie pomiędzy kobietą a mężczyzną  - zaznacza. 
Ewa Czaczkowska twierdzi, że papież Franciszek samym swoim pochodzeniem, tożsamością będzie zwracał uwagę całego świata na ten katolicyzm żywy, dynamiczny, którego serce bije w Ameryce Południowej. 
W audycji możemy także wysłuchać relacji Michała Żakowskiego z pierwszej audiencji papieża Franciszka dla dziennikarzy.

Gość "Raportu o stanie świata" zauważa, że w okresie sede vacante pojawiło się wiele roszczeń wobec Kościoła formułowanych przez różnorodne środowiska, także ateistyczne i homoseksulane. Rozmówczyni Dariusza Rosiaka jest przekonana, że nie zostaną one spełnione.

- Ten papież bez wątpienia będzie się trzymał w pełni Ewangelii i nauczania moralnego Kościoła z niej wypływającego. Aczkolwiek jest jeden wyłom. On dopuszcza możliwość używania prezerwatyw w szczególnych sytuacjach, to znaczy, kiedy jeden z małżonków jest zakażonych wirusem HIV. Na pewno będzie jednak dążył do tego, żeby małżeństwa były zawierane jedynie pomiędzy kobietą a mężczyzną - zaznacza. 

Franciszek i junta. Kontrowersje wokół papieża

Ewa Czaczkowska twierdzi, że papież Franciszek samym swoim pochodzeniem, tożsamością będzie zwracał uwagę całego świata na "katolicyzm żywy, dynamiczny, którego serce bije w Ameryce Południowej". 

W audycji możemy także wysłuchać relacji Michała Żakowskiego z pierwszej audiencji papieża Franciszka dla dziennikarzy.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

W "Raporcie o stanie świata" także:

- Austriacy zaczynają interesować się swoją wojenną przeszłością. Rychło w czas. Ale jest ryzyko, że Austria przestanie nam się kojarzyć wyłącznie z Mozartem, a zacznie z Hitlerem; 

- Kim są kanadyjscy Inuici i dlaczego polują na misie polarne?;

- Francja i Wielka Brytania chcą zbroić opozycję syryjską. Najwyższy czas? 

Na "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę o godz. 12.05.

Jesteśmy także na Facebooku

Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Papież otwarty na dialog wie, że nie ma monopolu na prawdę"

15.03.2013 15:40
- Przekazujmy młodym, że Kościół jest jak wino. Im starszy, tym lepszy - zaapelował papież do kardynałów. Co jeszcze Franciszek zaproponuje młodym wiernym i co oni sami oczekują od biskupa Rzymu? Sprawdziliśmy w audycji "4 do 4".
Nowy papież, Franciszek
Nowy papież, FranciszekFoto: PAP/EPA/Osservatore Romano
Posłuchaj
02'04 Czego oczekujemy od nowego papieża sprawdzała Ela Burza (Czwórka)
01'19 "Papież jak Obama". Poznaj wyniki amerykańskiego sondażu (Czwórka)
23'12 O roli nowego papieża i zadaniach Kościoła dyskutują eksperci (Czwórka)
więcej

Gdy wybrano papieża, na Placu św. Piotra było sto tysięcy ludzi. 19 marca, podczas mszy inaugurującej pontyfikat, może pojawić się nawet milion wiernych, w tym znaczna grupa ludzi młodych, którzy z papieżem Franciszkiem wiążą wielkie nadzieje.

- Wiele osób, w tym także i ja, domaga się, by Kościół był transparentny; żeby coraz bardziej rozumiał człowieka i dobrze współpracował z mediami. To jest tak zwana otwartość - wyjaśnia teolog kultury, ksiądz profesor Witold Kawecki. - Są jednak tacy, którzy "otwartość i dialog Kościoła ze światem" utożsamiają z liberalizmem. Według mnie jest to poważne nadużycie. Bo jakikolwiek papież by nie był, nigdy nie wystąpi przeciwko życiu. Nie ma po prostu takiej możliwości.

Inne zdanie ma na ten temat socjolog, profesor Krzysztof Kiciński z UW, autor badań nad polską młodzieżą publikowanych od 1965 roku: - Z moich obserwacji wynika, że młodzież, zarówno licealna jak i studencka, oczekuje od Kościoła, że zmieni swoje podejście do antykoncepcji, nierozerwalności związków oraz roli kobiety we współczesnym świecie. Mniej za to interesuje ich celibat, który uznają za wewnętrzna sprawę tej instytucji.

Z sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" wynika, że 49% Amerykanów uważa, iż Kościół Katolicki jest oderwany od potrzeb wiernych. 75% ankietowanych uznało odejście Benedykta XVI za dobry pomysł, a 54% chce ogólnej liberalizacji nauczania Kościoła. Te statystyki nie dziwią księdza Grzegorza Michalczyka: - Kiedy mówimy o papieżu, to często patrzymy na jego funkcję wyłącznie z perspektywy świeckiej i porównujemy jego zadania do misji szefa korporacji. Oczywiście nie ma w tym nic nagannego, ale to przewodnictwo duchowe jest najważniejszą papieską funkcją.

Dyskusję o papieżu Franciszku i wyzwaniach mu stawianych znajdziesz w nagraniu z "4 do 4", które jest dołączone do artykułu.

kul    

''

Czytaj także

Zmiany w Kościele? Papież Franciszek: skończył się karnawał!

15.03.2013 12:40
Przed wejściem na balkon Bazyliki Świętego Piotra tuż po konklawe nowy papież Franciszek stanowczo odmówił założenia czerwonej aksamitnej pelerynki.
Zmiany w Kościele? Papież Franciszek: skończył się karnawał
Foto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Kiedy w tak zwanym Pokoju Łez Jorge Mario Bergoglio zaraz po przyjęciu wyboru ubierał się, by pokazać się światu i udzielić pierwszego błogosławieństwa, założył tylko białą sutannę. Wtedy, jak relacjonuje m.in. dziennik "Corriere della Sera", ceremoniarz ksiądz Guido Marini przyniósł mu uszytą przez zakład krawiecki Gammarelli papieską pelerynkę z aksamitu, obszywaną białym futrem z gronostajów. Widząc pelerynkę papież odpowiedział ceremoniarzowi: "Niech ksiądz sam to włoży. Skończył się karnawał".

Największa włoska gazeta podkreśla, że już po doborze stroju i reakcji Franciszka można było zrozumieć, że nadchodzą radykalne zmiany. Zwraca się uwagę na skromny, minimalistyczny strój papieża. W czasie pierwszej mszy po konklawe, odprawionej w Kaplicy Sykstyńskiej z kardynałami elektorami w czwartek Franciszek miał zwykłe czarne buty, a nie papieskie - z czerwonej skóry.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

PAP/aj

Czytaj także

Franciszek do kardynałów: dzielcie się mądrością!

15.03.2013 13:44
W dwa dni po wyborze nowy papież spotkał się w z purpuratami, którzy uczestniczyli w konklawe, ale także z tymi, którzy z powodu podeszłego wieku nie mogli już brać udziału w głosowaniu.
Franciszek
FranciszekFoto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO
Posłuchaj
00'54 Nowy papież spotkał się z kardynałami - korespondencja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
więcej

Jak relacjonuje z Watykanu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, papież Franciszek zawierzył swój pontyfikat Maryi, Matce Kościoła. Podziękował kardynałom za atmosferę i dyskusje, jakie toczyły się w okresie sede vacante. Dziękował też kardynałowi Tarcisio Bertone, który od czasu ustąpienia Benedykta XVI formalnie administrował Stolicą Apostolską. Papież apelował do kardynałów, by dzielili się mądrością z młodzieżą. - Mądrość jest jak wino, które z wiekiem staje się coraz lepsze. Niemiecki poeta napisał, że starość to czas pokoju i modlitwy. Musimy przekazywać tę mądrość młodym - powiedział papież.

Na zakończenie spotkania papież osobiście rozmawiał z każdym z kardynałów. Niektórzy robili sobie z Franciszkiem zdjęcia, a inni wręczali mu prezenty. Od jednego z purpuratów papież dostał żółtą opaskę na rękę, którą natychmiast założył. Z kolei polscy kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz długo rozmawiali z papieżem i prawdopodobnie, jak zapowiadali, zaprosili go do Polski. Franciszek kiwał głową na znak, że rozumie, ale nie wiadomo, czy zaproszenie przyjął.

Nowy papież ma w sobotę spotkać się z dziennikarzami, a w najbliższych dniach ma też w planach wizytę w Castel Gandolfo i spotkanie z mieszkającym tam jego poprzednikiem, emerytem Benedyktem XVI.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

IAR/aj