Logo Polskiego Radia
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT

Papież Franciszek - czy będzie rewolucja w Kościele?

Trójka
Gabriela Skonieczna 16.03.2013
Czego możemy spodziewać się po pierwszym papieżu jezuicie? Lista oczekiwań wobec nowego Ojca Świętego jest długa i są one formułowane przez różnorodne środowiska.
  • Papież Franciszek - czy będzie rewolucja w Kościele? ("Raport o stanie świata")
Franciszek
Franciszek, foto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Ewa Czaczkowska z portalu areopag21.pl uważa, że posługa papieża Franciszka będzie "teologią w praktyce". - To będzie wyjście do człowieka ubogiego, cierpiącego, czyli realizacja w praktyce tej miłości, która jest wpisana w chrześcijaństwo - mówi.

Co wyróżnia zakon jezuitów?

Gość "Raportu o stanie świata" zauważa, że w okresie sede vacante pojawiło się wiele roszczeń wobec Kościoła formułowanych przez różnorodne środowiska, także ateistycznych i homoseksulane. Rozmówczyni Dariusza Rosiaka jest przekonana, że nie zostaną one spełnione. - Ten papież bez wątpienia będzie się trzymał się w pełni ewangelii i nauczania moralnego Kościoła z niej wypływającego. Aczkolwiek jest jeden wyłom. On dopuszcza możliwość używania prezerwatyw w szczególnych sytuacjach, to znaczy, kiedy jeden z małżonków jest zakażonych wirusem HIV. Na pewno będzie dążył do tego, żeby małżeństwa były zawierane jedynie pomiędzy kobietą a mężczyzną - zaznacza.
Ewa Czaczkowska twierdzi, że papież Franciszek samym swoim pochodzeniem, tożsamością będzie zwracał uwagę całego świata na ten katolicyzm żywy, dynamiczny, którego serce bije w Ameryce Południowej.
W audycji możemy także wysłuchać relacji Michała Żakowskiego z pierwszej audiencji papieża Franciszka dla dziennikarzy.

Gość "Raportu o stanie świata" zauważa, że w okresie sede vacante pojawiło się wiele roszczeń wobec Kościoła formułowanych przez różnorodne środowiska, także ateistyczne i homoseksulane. Rozmówczyni Dariusza Rosiaka jest przekonana, że nie zostaną one spełnione.

- Ten papież bez wątpienia będzie się trzymał w pełni Ewangelii i nauczania moralnego Kościoła z niej wypływającego. Aczkolwiek jest jeden wyłom. On dopuszcza możliwość używania prezerwatyw w szczególnych sytuacjach, to znaczy, kiedy jeden z małżonków jest zakażonych wirusem HIV. Na pewno będzie jednak dążył do tego, żeby małżeństwa były zawierane jedynie pomiędzy kobietą a mężczyzną - zaznacza.

Franciszek i junta. Kontrowersje wokół papieża

Ewa Czaczkowska twierdzi, że papież Franciszek samym swoim pochodzeniem, tożsamością będzie zwracał uwagę całego świata na "katolicyzm żywy, dynamiczny, którego serce bije w Ameryce Południowej".

W audycji możemy także wysłuchać relacji Michała Żakowskiego z pierwszej audiencji papieża Franciszka dla dziennikarzy.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

W "Raporcie o stanie świata" także:

- Austriacy zaczynają interesować się swoją wojenną przeszłością. Rychło w czas. Ale jest ryzyko, że Austria przestanie nam się kojarzyć wyłącznie z Mozartem, a zacznie z Hitlerem;

- Kim są kanadyjscy Inuici i dlaczego polują na misie polarne?;

- Francja i Wielka Brytania chcą zbroić opozycję syryjską. Najwyższy czas?

Na "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę o godz. 12.05.

Jesteśmy także na Facebooku

Bądź z nami w kontakcie:

Najczęściej czytane

Na antenie:
Polecamy: