"Grimm: czarny śnieg" - premiera w Teatrze Polskim we Wrocławiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Grimm: czarny śnieg" - premiera w Teatrze Polskim we Wrocławiu
"Grimm: czarny śnieg" w Teatrze Polskim we WrocławiuFoto: teatrpolski.wroc.pl

Wrocław od początku roku dominuje na naszej mapie "bardzo kulturalnej". 6 stycznia minęła 70. rocznica istnienia Teatru Polskiego (choć tę nazwę scena przy ul. Zapolskiej ma od roku 1965).

Posłuchaj

Kulturalne wiadomości z Wrocławia i z Łodzi (Magazyn Bardzo Kulturalny/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W połowie stycznia (przed tygodniem) zainaugurowano rok 2016 w Europejskiej Stolicy Kultury. 22 stycznia Teatr Polski dał pierwszą premierę drugiej połowy sezonu 2015/16.

"Grimm: czarny śnieg" to sztuka Anki Herbut (z Identity Problem Group – IP), wyreżyserowana przez Łukasza Twarkowskiego – etatowego reżysera t[pl. Tekst sztuki zainspirowały baśnie spisane przez braci Grimm czyli Wilhelma Karla (1786-1859) i Jacoba Ludwiga Karla (1875-1863). Twórcy "Słownika niemieckiego", berlińscy akademicy – zebrali, opracowali, spisali i opublikowali baśniowe przekazy ludowe, okrutne i zawierające moralne przesłanie (zwycięstwo dobra nad złem).

Baśni wg Braci Grimm jest około dwustu. Jak projekt badawczy niemieckich naukowców przełożono na język sceny i jaki "morał" płynie z tej opowieści, próbolwaiśmy dowiedzieć się w tym wydaniu MBK, który, pełen lęków, udał się na premierę. Lęk zapowiadał się jako jedna z kluczowych kategorii naszej rozmowy z twórcami. Mamy też okazję powrócić do tematu roku jubileuszowego w t[pl, zaplanowaliśmy bowiem również pierwsze w tym sezonie spotkanie  z dyrektorem teatru - Krzysztofem Mieszkowskim, aktorem - Bartoszem Porczykiem oraz nie pierwsze - z kierownikiem literackim – Piotrem Rudzkim. Naszej rozmowie przysłuchiwała się i spektakl skomentowała także Olga Tokarczuk.

 Na "bardzo kulturalnej" mapie 2016 pojawiła się w tym wydaniu MBK Łódź, a to za sprawą premiery (9 stycznia) w Teatrze Jaracza, tym samym nawiązaliśmy do światowego roku Williama Szekspira. Wojciech Faruga wyreżyserował w Teatrze Jaracza "Antoniusza i Kleopatrę" (jedną z późniejszych tragedii Szekspira – 1606-1607). Naszym gościem była Agnieszka Skrzypczak – Talent Trójki w kategorii Teatr 2013 – aktorka łódzkiego teatru, grająca w spektaklu Kleopatrę.

Oto sylwetka Agnieszki Skrzypczak >>>

Agnieszka Skrzypczak jest również współzałożycielką oraz wokalistką rockowego zespołu Pink Roses. Grupa nagrała właśnie swoją pierwszą płytę.


 Wrocław – Łódź zatem w tym wydaniu MBK.

Do usłyszenia.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz –wydawca.

P.S.

21 stycznia e-teatr opublikował informację, której na stronie MBK nie sposób nie zauważyć i nie przyjąć jej z uczuciem ulgi . "Podsekretarz Stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka, odpowiedziała na petycję Miłośników Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w sprawie pozostawienia Jana Klaty na stanowisku dyrektora Starego Teatru (…) ministerstwo nie planuje zmian na stanowiskach kierowniczych Narodowych Instytucji Kultury niewynikających z końca kontraktów podpisanych przez dyrektorów tych instytucji (…)" Narodowe sceny stanowią jeden z najważniejszych wątków naszego myślenia o teatrze, szczególnie w sezonie obejmującym rok jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego/Publicznego w Polsce. Lubimy dobre widomości!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.01.2015
Godzina emisji:
19.05

Polecane